• Щасливе Різдво в Китаї?

  • Понеділок, 25 грудня 2006 року
 

Немає сумніву в тому, що багато китайців радіють майбутньому Різдву. Безумовно, будуть по-різдвяному прикрашені магазини, вулиці заповняться численними покупцями в червоно-білих шапочках із зірочками, що блистять у темряві.Чи стосується все це Різдва? Або поставимо питання інакше: що означає Різдво для Німеччини? Звичайно ж, це християнське свято. Для десяти мільйонів китайців це також релігійне свято. Починаючи з династії Тан (618 - 907), що приблизно відповідає періоду Каролінгів у Німеччині, християнство кількома хвилями прийшло до Китаю. Християнська меншина, що пережила як переслідування, так і шанобливе ставлення, уже стала невід'ємною частиною китайського суспільства. І ця меншина святкує Шенданьцзе - своє Різдво.

Церква під контролем КПК

У рамках допустимої політики стосовно церков віруючі можуть відвідувати церкви «Патріотичного об'єднання китайських католиків» або протестантського «Руху патріотичних китайців», які перебувають під управлінням державного відділу у справах релігії. Цей державний орган призначає пасторів, він же визначає зміст проповідей, оскільки в країні, де править атеїстична компартія, все перебуває під її контролем.

Ті, хто не підкоряється, переслідується як «сектанти» або послідовники «єретичних культів» і вважаються злочинцями. Проте кількість підпільних церков збільшується. Недавно стало відомо, що три тижні тому була закрита «Домашня церква» в селі Лаодун Синьцуй, прилеглому до міста Тунлін, провінції Аньхуей. Двомстам віруючим було запропоновано відвідувати офіційну місцеву протестантську церкву.

Такі акції закриття зазвичай супроводжуються руйнуваннями та арештами. У минулому, у 50-і роки під час «культурної революції», і в наш так званий «ліберальний час» із початку правління Ден Сяопіна (1976 р.), як пасторів, так і прихожан часто арештовували через їхню віру. Оскільки на цих віруючих лежить клеймо злочинців, влада будь-коли може знову їх переслідувати.*

Не тільки під час Різдва

У в'язниці на сьогодні міститься 6 єпископів, які залишаються вірними Ватикану, 23 пастори та інші католики, кількість яких точно не встановлена. Також невідома кількість протестантів, що дотримуються «Домашньої церкви», заарештованих через свою віру. На відміну від корумпованих партійних функціонерів, для яких святкування Різдва обмежиться черговим банкетом, численні християни проведуть це свято в переповнених тюремних камерах, змучені побоями й знущаннями, утомлені від примусової праці в концтаборах. Один із таких арештантів - адвокат Гао Чжишен, протестант, який був поміщений за те, що він, будучи адвокатом, боровся за дотримання прав людини.

Різдво для китайських християн стане щасливим лише тоді, коли Китай буде вільним. 

* Віруючі підпільних церков розцінюються владою як злочинці. Як злочин розцінюється приналежність до офіційно недозволених релігійних організацій, які зараховані до «єретичних культів». Якщо у минулому людина вже переслідувалася через свою віру, то сам цей факт обтяжує нову судимість. Покарання визначає не суд, а орган влади, що відповідає за «роботи перевиховання» на підставі повідомлення державного відділу у справах релігій.
Томас Вайраух. Велика Епоха
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...