• Інтернет-журналіст Гуо Цічжень піддається в китайській в'язниці жорстоким знущанням

  • Субота, 22 вересня 2007 року
 
Захисники свободи преси стривожені повідомленнями  про те, що у в'язниці піддається знущанням китайський мережевий журналіст і активіст Гуо Цічжень (Guo Qizhen).
 
Його дружина Чжао Чанцін (Zhao Changqing) повідомила PEN-клуб Австралії, що їй заборонили побачення, коли у червні вона виявила, що тіло її чоловіка покрите синцями.  Тілесні ушкодження були заподіяні співкамерниками у ході побиттів, що «спланувала тюремна охорона».
 
Гуо не отримує медичної допомоги з часу його арешту в травні, коли зламав ногу. Чжао повідомила Комітет захисту журналістів (Committee to Protect Journalists, CPJ), що її чоловік страждає від підвищеного тиску, мігрені та болів у грудях. «Повідомлення про те, що мережевий письменник Гуо Цічжень, який знаходиться в ув'язненні та піддається поганому зверненню, жахають. Ми зв'язалися з властями, які відповідають за його безпеку і здоров'я, - заявив виконавчий директор CPJ . - Йому негайно повинні забезпечити адекватну медичну допомогу та дозволити зустріч з родиною».
 
Міжнародний PEN-клуб, організація письменників, яка спостерігає за свободою слова в усьому світі, повідомляє, що Гуо опинився у в'язниці за правозахисні публікації і критику компартії Китаю на двох китайських вебсайтах, що базуються в США: Minzhu Lutan (Демократичний форум) і Epoch Times (Велика Епоха). За свої статті на підтримку демократії і проти уряду він був звинувачений у «закликах до підривної діяльності проти державної влади» і засуджений 15 жовтня 2006 року до чотирьох років ув'язнення. 
 
Його тюремне ув'язнення незаконне, заявляє дружина, проте їй нелегко оскаржити цей вирок у суді, оскільки їй знадобиться новий адвокат, відзначає інформаційний сайт Asiamedia: перший адвокат Гуо, що сам є правозахисником, також опинився в ув'язненні. 
 
За даними CPJ, на цей час у в'язниці Китаю перебувають 19 мережевих письменників та редакторів. Зокрема, 25 жовтня 2006 року судом у Цзібо (Zibo), у східній провінції Шаньдун, був оголошений вирок Лі Цзянпіну (Li Jianping) - 3 роки в'язниці за розміщення на зарубіжних вебсайтах статей, присвячених правам людини та політиці.
 
Лі Цзянпін, 40-річний бізнесмен, що займався постачанням  медичного устаткування,  регулярно писав для таких вебсайтів, як Boxun News, Chinaeweekly, China Democracy та Epoch Times. Його визнали винним в «підбурюванні до скидання державного устрою». Як повідомило правозахисне агентство Prima-news, у 2006 році це був вже восьмий вирок, винесений за публікації в Інтернет.
 
У тому ж жовтні 2006 року інформаційний сайт Cnews повідомив про затримання декількох чоловік на південному заході Китаю «за розповсюдження чуток». Арешти були проведені за вказівкою муніципалітету Чунцін (Chongging), який встановив, що ті, хто «поширює в онлайні наклепницькі коментарі або репліки, нападає на інших осіб або намагається зіпсувати їх репутацію», караються попередженням або штрафом від 1 до 5 тисяч юанів ($630).
Як інформувала газета China Daily, «ті, чиї чутки привели до серйозних наслідків, можуть бути арештовані на 5 днів або більше», тоді як організації, що «поширюють наклепницькі матеріали», можуть бути оштрафовані на суму від 3 до 15 тисяч юанів. Невідомо, чи були ці арешти політичними, але вони стали явним свідоцтвом кампаній репресій, що розвернулися в країні, проти дисидентів, які висловлюються в Інтернеті.
 
Як відзначає правозахисна організація Human Rights Watch, голова Держради КНР Вень Цзябао заявив у виправдання переслідувань мережевих письменників та журналістів, що «цензура в Інтернеті необхідна для захисту національних, суспільних та колективних інтересів».
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...