Четвер, Кві 15, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Храм Шаолінь перетворився на джерело прибутку

Четвер, 11 травня 2006 року
Epoch Times | Epoch Times

Воїни-ченці храму Шаолінь демонструють мистецтво кун-фу на горі Суншань поряд з храмом в Денфен, провінція Хенань, Китай. Фото: Cancan Chu/getty Images

Недавно Пекін запустив програму "Global Chinese Kung Fu Star TV Competition" (Телезірка міжнародних змагань по китайському кун-фу), телевізійне ріаліти-шоу, що проводиться спільно з храмом Шаолінь і супутниковим телеканалом Шеньчжень. Цей пошук зірок представить нову групу молодих талантів кун-фу співтовариству розваг — кіно, телебаченню і навіть Голлівуду. Переможцеві цих змагань буде надана можливість зіграти роль в новому фільмі "Новий храм Шаолінь". Це розпалило дискусії про рух храму Шаолінь до секуляризації і комерціалізації.

Комерціалізація буддизму

За повідомленнями Xinhua.Net (веб-сайт агентства новин Сіньхуа), Фе Мінь, глава супутникового телеканалу Шеньчжень, вперше запропонував ідею провести змагання під назвою "Телезірка міжнародних змагань по китайському кун-фу" на базі конкурсу "Super Voice Girl" ("Дівчина з супер голосом"). Фе Мінь заявляє, що коли він поділився своєю ідеєю з Ші Юнсінем, теперішнім настоятелем храму Шаолінь, Ші цілком погодився і підтримав її. За словами Фе Міня, супутниковий телеканал Шеньчжень сплатить вартість шоу в 20 мільйонів юанів, оскільки храм Шаолінь не займається бізнесом.

Фе Мінь повідомив, що за попередніми оцінками, більше 200 000 учасників будуть зареєстровані для участі в шестимісячному змаганні. На додаток до здібностей кун-фу учасники повинні продемонструвати артистичні здібності і показати свій виступ на сцені. З тими, хто дійде до кінця, підпише контракт компанія "China Kung Fu Star Performance Brokerage Company" (Китайська брокерська компанія по найму зірок кун-фу). Переможці матимуть можливість отримати роль в телевізійному серіалі "New Shaolin Temple: Monks in the Army" ("Новий храм Шаолінь: ченці в армії") і в голлівудській картині "Новий храм Шаолінь". Щоб уникнути конфліктів в інтересах, ченці, що практикують в храмі Шаолінь, не братимуть участь в конкурсі.

Фе Мінь пояснив, що планується зняти телесеріал-трилогію, що складається з 120 епізодів і представляє історію храму Шаолінь. Перша частина трилогії називатиметься "Новий храм Шаолінь: ченці в армії", яка складатиметься з 40 епізодів, а вартість цієї частини буде дорівнювати 30 мільйонам юанів. Про вартість і плановані інвестиції для зйомок фільму "Новий храм Шаолінь" ще не повідомлялося, але зйомки вирішено почати наступної весни або літом.

Ченці Шаолінь з провінції Хенань, Китай, показують своє мистецтво на виступі в Джакарті (Adek Berry/afp/getty Images)

Суспільне благо чи богохульство?

Впродовж всієї своєї історії храм Шаолінь вважався містичним і був скарбницею безлічі таємниць кун-фу. Сьогодні цей стародавній храм з великим ентузіазмом віддається роботі над фільмом і пошукам телезірок. Проте Фу Мінь багато разів підкреслював: "Те, що ми робимо, це розвиток культури, а не індустрія культури. Розвиток [культури] здійснюється для суспільного блага, а індустрія — це комерціалізація. Шаолінь не заробляє грошей за допомогою цієї діяльності".

Це зовсім не означає, що Шаолінь залишиться з порожніми руками. Фе стверджує, що супутниковий телеканал Шеньчжень проведе оплату Шаоліню у формі грошового пожертвування. Канал переведе на добродійні організації один мільйон юанів як пожертвування, куди увійдуть Фонд вивчення китайського традиційного кун-фу і храм Шаолінь для дітей, заснований храмом Шаолінь. Фе Мінь додав, що розмір пожертвування не має прямого відношення до популярності теле-шоу.

Сайт Huaxia.Net поставив запитання: "Як може викликати повага до Буддизму створення розважальної програми "Супер чернець" ("Super Monk"), яка копіює конкурс "Дівчина з супер голосом"?" Використання Буддизму для розваги — це богохульство по відношенню до Чистої Землі Буддизму.

Сучасна культура популяризувала Шаолінь

Колись вдалий фільм "Храм Шаолінь" приніс славу цьому храмові. Сьогодні сам храм Шаолінь приносить славу фільмам і кінозіркам. Шаолінь створив свої інші організації, такі як компанія "Henan Shaolin Temple Film and Television Company Ltd" ("Теле та кіно компанія храму Шаолінь" Хенаня), компанія "Shaolin Temple Development Company Ltd" ("Компанія по розвитку храму Шаолінь"), асоціація "Shaolin Temple Martial Art Research Association" ("Асоціація по дослідженню військового мистецтва храму Шаолінь") і багато інших.

Загальна кількість відвідувачів храму з 1974 по 1982 рр. склала 200 000 чоловік. А за 1982 р. його відвідало 700 000 чоловік. До 1984 р. було продано 2,6 мільйона вхідних квитків. А в 1990-х, щороку його відвідувало близько 1,5 мільйона чоловік.

У 1990-х поряд з храмом Шаолінь було відкрито багато шкіл військових мистецтв — загальна кількість тих, що навчаються склала 32 000 чоловік. У червні 2004 знов відкрилася аптека Шаоліня, і в Інтернеті були вперше запропоновані людям секретні традиційні ліки.

Храм Шаолінь доручив компанії в Тайвані створити гру для Інтернету під назвою "Легенда про Шаолінь", яка стала першою 3d мережевою грою, в основі якої лежить культура Шаоліня часів династій Сунь і Тан.

У 2001 р. була здійснена передислокація двох адміністративних сіл, декількох шкіл бойових мистецтв і магазинів, побудованих поряд з храмом Шаолінь; весь комплекс займає площу більше 500 000 кв.м., де живе 20 000 чоловік. Вартість передислокації склала 300 мільйонів юанів. У 2004 р. храм Шаолінь вклав більше 50 мільйонів юанів в ремонт і реконструкцію. Це була найширокомасштабніша реконструкція в історії. Були реконструйовані храми Цзіньнало і Лючжу, сховище і бібліотека; площа реконструйованих споруд склала 20 000 кв.м.

Ші Юнсінь, настоятель храму Шаолінь, працює на комп'ютері. 8 квітня 2005, Денфен, провінція Хенань, Китай (Cancan Chu/getty Images)

Який валовий дохід Шаоліня?

Який же річний дохід храму? Настоятель Ші Юнсінь ніколи не дасть відповіді. Очевидний прибуток складається від продажу вхідних квитків, виступів по кун-фу і пожертвувань. При кількості відвідувачів, що становить приблизно півтора мільйона чоловік на рік, і вартості одиного квитка 40 юанів, річний дохід від продажу квитків складає 60 мільйонів юанів, з яких храм отримує одну четверту частину, що складає півтора мільйони юанів.

Друге джерело прибутку — це виступи по кун-фу. З тих пір, як Ші Юнсінь став настоятелем храму в 1987 р., все більше і більше ченців храму беруть участь в міжнародних релігійних конференціях і заходах буддистів за кордоном. В кінці 2004 р. група від Шаоліня виступала більше 10 000 разів, більш ніж в 60 країнах. За даними, опублікованим в британській газеті "The Guardian", прибуток від виступів в США склав приблизно 10 000 доларів США.

У жовтні 2005 р. храм Шаолінь і театр "Song and Dance Theatre" в Чженчжоу (театр пісні і танцю) разом виступили спонсорами оригінальної опери "Шаолінь на вітрі", яка вперше була виконана в театрі "Poly Plaza International Theatre" в Пекіні. Зараз між "Шаолінь на вітрі" і компанією "Landmark Entertainment Group" підписаний контракт приблизно на 800 виступів в США, які повинні пройти протягом наступних двох років. Очікуваний дохід складе 8 мільйонів доларів США.

Ще одне важливе джерело доходу — пожертвування. Храм Шаолінь все більше залучається до соціальної діяльності, і їх дохід від пожертвувань також зростає.

"Ми не прагнемо до прибутку — прибуток від продажу вхідних квитків дав можливість покрити всі витрати на ченців", — говорить Ші. В даний час храм налаштовує систему постачання і в деякій мірі забезпечує утримання ченців. За повідомленнями, Ші Юнсінь — перший чернець, що має ступінь магістра по менеджменту (Master of Business Administration).

Фахівці з Китайської академії соціальних наук говорять, що завдяки впливу навколишнього середовища, колишні релігійні храми Китаю стали займатися торгівлею. Повідомляють, що Шаолінь подав документи на розгляд для того, щоб отримати офіційне визнання, що храм є об'єктом культурної спадщини найвищого рівня. Деякі ЗМІ прокоментували цю дію так: день, коли це прохання буде схвалено, буде днем, коли всі релігійні елементи храму Шаолінь зникнуть.

The Epoch Times (Велика Епоха)

 

Comments   

загрузка...