• Феномен Гао Чжішена

  • Четвер, 15 червня 2006 року
 

За останні сім місяців на політичній арені Китаю відбулися дві дивні події. Одна з них понад усе привернула мою увагу - це утиски адвоката-правозахисника Гао Чжішена.

За ним щодня ведеться стеження, і від одного до декількох десятків спецагентів виступають з погрозами на його адресу. Коли Гао здійснював поїздку в провінцію Шаньсі, більше десяти поліцейських машин їхали попереду і позаду машини Гао, неначе Гао є яким-небудь членом уряду. Незважаючи на утиски, вони не заарештовують і не вбивають його. За останні шість місяців китайський комуністичний режим обірвав контакти сім'ї Гао із зовнішнім світом, телефон, факс, інтернет і візити звичайних людей; проте вони не можуть перешкодити Гао, коли він посилає свої статті для публікації на зарубіжних веб-сайтах або коли у нього беруть інтерв'ю зарубіжні ЗМІ. Найдивовижнішим було те, що Гао зміг по телефону по п'ятницях увечері давати інтерв'ю телеканалу "Нова Династія Тан" і ці інтерв'ю сталі доступними всім, хто дивиться цей канал по всьому світу. Гао виступив з критикою переслідувань практикуючих Фалуньгун Комуністичною партією Китаю і проти переслідувань тих, хто звертається до уряду в захист прав людини.

Схоже, що Гао знаходиться у дуже своєрідній обстановці і виступає як "супер-критика" КПК, проте КПК не може примусити його припинити свої виступи з такою критикою. Таке особливе явище є безпрецедентним за всі 57 років правління КПК. Я називаю його "феномен Гао Чжішена". За час існування останніх політичних рухів, включаючи кампанію проти контрреволюціонерів і переслідування Фалуньгун, жодному інтелігенту не дозволялося публічно протистояти і критикувати КПК. Ця зміна загадкова і має глибоке значення.

Чи добровільно Гао грає цю роль, яку не осилити більшості людей? Ні, Гао вже неодноразово усно і письмово протестував проти того, як з ним поводяться, і вимагав, щоб спецагентів прибрали. Це не справило ніякого враження. КПК досі використовує проти Гао цю особливу стратегію.

Тоді виникають питання, яка фракція КПК вирішила питання про те, як поводитися з Гао, і які її цілі. На яку аудиторію націлена критика Гао, відносно переслідувань Фалуньгун? Який вплив здійснює Гао на китайську політичну арену і на соціальні конфлікти, наявні в державі?

Перед тим, як я почну аналізувати ці питання, дуже важливо викласти передумови того, що КПК опинилася в такому жахливо скрутному становищі. Це дасть нам пояснення застосування спеціальної стратегії стосовно Гао.

У листопаді 2005 р. Прем'єр-міністр Вень Цзябао відкрито визнав три бомби сповільненої дії, які серйозно загрожуютю Китаю: фінансова криза, брак енергії і соціальна нестабільність.

Недавно голова КПК Ху Цзіньтао заявив, що основною проблемою всередині КПК є корупція кадрів КПК. Головні чинники знаходяться всередині КПК. Ху також визнав: "Якщо озирнутися назад, видно, що з дня створення Китайської Народної Республіки головною проблемою залишається нездатність правлячої партії пристосуватися до потреб розвитку часу. До певного ступеня правляча партія стала керівним прошарком, тоді як основа правлячої партії, робітники, селяни та інтелігенція, розглядаються як ті, ким керують. І саме такою, правляча партія неодмінно доходить до крайнього ступеня і відділяється від народу, навіть шкодить народу і, врешті-решт, виступає проти народу".

Промова Ху була опублікована для вивчення центральним офісом КПК як керівництво для високопоставлених чиновників КПК. В середині 90-х р. лідери КПК Чень Юнь і Пен Чжень передбачили, що головний вибух соціальної кризи, можливо, станеться, коли при владі буде керівництво четвертого покоління [включаючи Ху і Веня]. Періоди часу правління четвертого покоління наступні: перший термін Ху Цзіньтао 2002-2007; другий термін Ху Цзіньтао 2008-2012. Маси матеріалів з економіки і інформації з соціальної нестабільності, що зростає, показують, що "вибух" може трапитися в кінці першого терміну або на початку другого терміну правління Ху, тобто в період з 2008 р. по 2010 р., через один або два роки після проведення XVII з'їзду КПК в 2007 р. і в кінці п'ятирічних приготувань до вступу КПК у ВТО.

У колишньому Радянському Союзі, коли 80% високопоставлених чиновників і комісарів Комуністичної партії Радянського Союзу стали корумпованими, велика кількість членів партії вийшла з її лав. Радянський народ зовсім не довіряв КПРС, що неминуче привело до її повалення. Ситуація, в якій знаходиться КПК, подібна до тієї, в якій знаходилася КПРС перед її крахом. КПК слідує по слідах КПРС і йде до свого знищення. Основна причина полягає в тому, що чиновники стали корумпованими. Навіть Ху визнає цей факт.

Якщо поглянути в минуле, то за останні півстоліття, з дня, коли КПК захопила владу, КПК стала правлячим блоком, що пригнічує народ. Мао Цзедун став тираном-диктатором. А Ден Сяопін і Цзян Цземінь, хіба вони не пішли по слідах Мао, і хіба це не вони влаштували розправу 4 червня на площі Тяньаньмень і організували переслідування Фалуньгун?

Факел КПК перейшов четвертому поколінню. Адміністрація Ху і Веня успадкувала всі гріхи і помилки, здійснені Мао, Деном і Цзяном. Китайський народ хоче звести рахунки з КПК, тому вони, звичайно, звернуться до Ху і Веня. Саме тому Гао, після того, як провів таємне розслідування переслідувань Фалуньгун, написав три відкритих листи Ху і Веню. Але Ху і Вень не відповіли публічно. Натомість КПК використовує особливу тактику, щоб справитися з Гао.

Якщо подивитися під іншим кутом, хоча Ху і Вень очолюють керівництво четвертого покоління, вони не єдині представники четвертого покоління. Мені здається, що четверте покоління керівництва КПК складається з трьох фракцій:

1. Фракція Ху і Веня, які самі по собі не товариші. Вони публічно несуть головну відповідальність за керівництво четвертого покоління.

2. Фракція Цзен Цінхуна. Цзен - унікальна постать серед керівників КПК четвертого покоління; його вплив і прихована сила затьмарюють вплив і силу Ху Цзіньтао, хоча він не є Генеральним Секретарем або Президентом. Вплив Цзена здорово пригнічує Ху і Веня в політичній і законодавчій системах Китаю, в Збройних силах, серед високопоставлених чиновників (багато хто з яких був просунутий Цзеном, коли він очолював Організаційний відділ Центрального Комітету КПК), різні князьки, багато хто з яких отримали свої пости старших командувачів в армії, керівники відділів Державної Ради і президенти крупних державних підприємств і фінансових інститутів.

3. Фракція Цзян Цземіня. Хоча офіційно Цзян Цземінь пішов у відставку, він, насправді, "пішов, не пішовши у відставку". Він продовжує подавати голос і командувати з "Офісу Цзян Цземіня" і здійснює відчутний вплив на групу керівництва КПК і провідних керівників. У минулому Цзен Цінхун був найближчим помічником і стратегом Цзяна, надаючи допомогу у головних напрямах в перебігу 13-ти років правління Цзяна. Тепер у Цзена своя кліка, і він віддалився від Цзяна. Він балансує між Ху Цзіньтао і Цзян Цземінем. Таким чином, вплив фракції Цзяна слабшає.

Зіткнувшись із виродженням всієї КПК, з недовір'ям китайського народу, все зростаючим рухом на захист прав людини і опором групи Фалуньгун, керівництву КПК доводиться визнати, що економічна і соціальна криза в Китаї завершиться вибухом при правлінні керівників четвертого покоління. Тоді, що робитимуть ці три різні фракції КПК перед вибухом, що наближається, і існуючими конфліктами?

Щоб відповісти на це запитання, я повертаюся до аналізу "феномена Гао Чжішена". По-перше, адвокат Гао написав Ху і Веню три листи про жорстокі репресії стосовно Фалуньгун, звернувшись з проханням до КПК припинити ці переслідування. До сьогоднішнього дня Ху і Вень не зробили ніяких дій, щоб припинити переслідування Фалуньгун. З того, що мені відомо, я можу зробити висновок, що у Ху і Веня немає сильного бажання займатися переслідуваннями Фалуньгун, але вони не мають вирішального впливу на політичну і законодавчу системи КПК і не можуть зупинити переслідування Фалуньгун, здійснювані КПК. Це можливо одна з причин, з яких Ху і Вень зберігають мовчання у відповідь на три листи адвоката Гао. Але, проте, Ху офіційно є Генеральним Секретарем КПК, тому він не може уникнути відповідальності в цьому питанні, ні номінально, ні насправді.

Три листи адвоката Гао стали листами засудження злочинів фракції Цзян Цземіня, і ними можна як мечем, пронизувати фракцію Цзяна у боротьбі між цими угрупуваннями. Вийти з фракції Цзяна в загальних інтересах обох, Ху і Веня. Адвокат Гао все ще згадує Ху в своїх статтях і промовах і направляє критику на його адресу, але Ху не володіє достатньою силою, щоб відповісти. Фракція Цзяна залишається головним злочинцем в переслідуваннях Фалуньгун, тому вони не відповідають на листи Гао. Таким чином, Цзен займає особливе становище, відносно листів Гао. Він може використовувати ці звинувачувальні листи для тиску на Цзяна, покладаючи всю відповідальність за переслідування на його фракцію. В той же час, він може відібрати владу у Ху, спокійно підсилюючи свою керівну роль у вирішенні питання Фалуньгун.

Таким чином, мені здається, найімовірніше, саме фракція Цзена ухвалила рішення про застосування щодо адвоката Гао цієї особливої стратегії. Таке поводження з Гао вигідне фракції Цзена, оскільки вона може реально покласти відповідальність за переслідування Фалуньгун на Цзяна, тоді як офіційно цю відповідальність можна покласти на Генерального Секретаря Ху Цзіньтао. При такому зверненні Цзен штовхає адвоката Гао на передові позиції політичної боротьби. В майбутньому, якщо рух на захист прав людини, який представляє Гао переможе, народ не забуде того, хто протягнув руку допомоги; з іншого боку, якщо адвокат Гао програє, Цзен пожертвує адвокатом Гао, тоді як сам він сховається в темному кутку вищого рівня КПК.

Через це "Феномен Гао Чжішена" є результатом боротьби між фракціями вищого рівня КПК, і його майбутнє все ще невизначене. Це дійсно несправедливо по відношенню до адвоката Гао і дуже небезпечно. Але як продукт "феномена Гао Чжішена" адвокат Гао може писати статті для зарубіжних ЗМІ і веб-сайтів, викриваючи неподобства і злочини КПК і виступаючи за Фалуньгун.

Якщо аналізувати "феномен Гао Чжішена" з іншої точки зору, то відкриються широка підтримка і увага, які Гао отримує зі всіх кінців Китаю. Гао згадує одну китайську приказку: "Якщо демон досяг одного фута, то Дао [найвищий принцип даоської школи] досяг одного ярду". Багато добрих громадян Китаю самовіддано прийшли до нас на допомогу, незажаючи на безрозсудні і жорстокі репресії з боку КПК, хоча вона здійснює контроль над всіма ресурсами в Китаї, це, насправді, вкрай безглуздо. Наприклад, багато громадян-анонімів визвалися добровільно від мого імені збирати листи і [записувати] звернення по телефону від протестуючих. Пачка листів, яку я отримав сьогодні вранці, якраз поступила з таких джерел. Спосіб, за допомогою якого ми спілкуємося, настільки складний, що ці нікчемні таємні агенти, які цілодобово спостерігають за мною, не можуть навіть уявити". Інакше кажучи, зусилля 80 агентів, що оточили адвоката Гао, пішли нанівець, оскільки їх у свою чергу оточують звичайні люди.

Більш того, до Гао проявляють особливу увагу політичні і військові чиновники КПК. Говорять, що Лі Жуйхуань, один із старших чиновників КПК, не хоче, щоб Гао було завдано якої-небудь шкоди. До того ж деякі військові чиновники самі дзвонили Гао і завірили його, що поліція і Збройні сили почнуть революцію, щоб покінчити з диктатурою КПК, якщо йому буде завдана яка-небудь шкода. Ці приклади показують, який сильний вплив має Гао на китайське суспільство! Вважаю, що деякі високопоставлені чиновники таємно захищають Гао, щоб, коли комуністичний режим розвалиться і КПК звалиться, розумні і талановиті люди змогли б виступити і встановити нову систему управління державою. Пан Гао перевірений і правильно вибраний керівник. Таке розуміння пояснює широку популярність "феномена Гао Чжішена".

Іноді приходить на думку питання: все це оточення Гао спецагентами, організоване для того, щоб перешкоджати йому критикувати КПК, чи не служить воно також для того, щоб інші підрозділи КПК не втрутилися в цю справу?

З погляду КПК виникає таке питання: чи зможе тактика, вживана Цзен Цінхуном, - використання "феномена Гао Чжішена" - запобігти вибуху в соціальній кризі під час правління керівників КПК четвертого покоління? Зовсім ні, КПК не здатна запобігти виверженню вулкана. І навпаки, гучний голос Гао примусить прокинутися членів КПК, комсомолу і піонерії, щоб вони розірвали свій зв'язок з КПК, дозволить більшій кількості людей зрозуміти "Дев'ять коментарів" і проявити співчуття до послідовників Фалуньгун і їх протесту. "Феномен Гао Чжішена" спричинює позитивний вплив на китайське суспільство.

Цей феномен дає хорошу можливість для адвоката Гао проявити свою мудрість і талант у пошуках правди і викритті злочинів КПК. Новий Китай не дозволить, щоб його народом управляли бандити КПК; натомість, до керівництва розвитком країни будуть залучені люди, які знаються на законодавстві і економіці. "Феномен Гао Чжішена" виховає групу талановитих людей, здатних управляти країною.

25 липня 2005 р. на конференції Політбюро, Ху Цзіньтао зробив наступну заяву з приводу проблем, що постійно виникають в Китаї: "У нас є два питання, з яких ми повинні винести дві окремі ухвали. Коли справа стосується економічних проблем, ми повинні зробити все, щоб вирішити їх, йдучи на компроміс. З іншого боку, ми повинні підтримувати нашу позицію і продовжувати пригнічувати будь-які політично зв'язані обговорення". Ху також запропонував пильно стежити за чотирма типами людей: ученими-лібералами, активістами-правозахисниками, послідовниками Фалуньгун і ЗМІ.

Хоча промова Ху звучала авторитетно, насправді, у нього абсолютно немає влади. Гао Чжішен є таким типом людей, за якими Ху хоче пильно стежити; проте Ху ніяк не може контролювати Гао. У своїй промові в Йельському університеті Ху заявив: "В області демократії ніяких змін не буде". Його відвертість до цих пір залишається предметом обговорення, але який разючий контраст ця промова складає з його попередньою заявою: "Ми повинні підтримувати нашу позицію і продовжувати пригнічувати будь-які політично зв'язані обговорення".Це постулювало те, що "феномен Гао Чжішена" та інцидент з Ван Веньі є чинниками, що впливають на зміну тону Ху. Для КПК залишається тільки смертний вирок. Проте, чи залишаться в резерві Ху Цзіньтао, Вень Цзябао або Цзен Цінхун, буде залежити повністю від їх совісті і їх рішучості покінчити з КПК.

У Фань. Спеціально для Великої Епохи

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...