• Погіршення відносин між Ізраїлем і Єгиптом прийняло незворотний характер — експерти

  • Ганна Жаворонкова | Велика Епоха
    Понеділок, 12 вересня 2011 року

У Єгипті напередодні виборів міцніють радикальні настрої. Експерти та туристи попереджають, що на вулицях з'явилося багато релігійних фанатів, і туристам їздити в Каїр небезпечно.

Погром в Єгипті ізраїльського посольства в «день гніву» став тривожним сигналом. У п'ятницю ввечері багатотисячна юрба після молитви зібралася на площі Тахрір, у центрі Каїра. Вони вимагали від влади країни проведення давно обіцяних реформ і поліпшення свого життєвого рівня.

Однак потім близько двох тисяч мітингувальників з криками «Геть Ізраїль!» вирушили в каїрський район Гіза, де розташовані дипломатичні служби Ізраїлю. У руках вони несли молотки та кувалди, і, навіть, саморобний таран. Після трьох годин штурму огорожі, натовп увірвався в будівлю посольства. Там знаходилося тільки шестеро співробітників служби безпеки. Вони сховалися за броньованими дверима одного з приміщень, віддавши на розбій консульський відділ.

Один з мітингуючих піднявся на 17-поверховий будинок, зірвав прапор Ізраїлю і повісив замість нього єгипетський. Після цього сміливця звели до рангу «національного героя». За повідомленнями місцевих ЗМІ, губернатор однієї із провінцій надав йому роботу і нове житло.

Влада Ізраїлю з самого початку була в курсі, що відбувається. Спроби ізраїльського прем'єр-міністра Нетаньяху зв'язатися з керівництвом Єгипту виявилися марними. Фельдмаршал Хусейн Тантауі уникав розмови з ізраїльтянами.

І тільки після того, як у справу втрутилася влада Америки, ситуація змінилася. У суботу вночі пану Тантауі зателефонував міністр оборони США Леон Панетта. Як повідомляють ізраїльські ЗМІ, він попередив про серйозні наслідки, якщо серед ізраїльтян будуть жертви. Після цього в Гізу, де безчинствував натовп, відразу вислали єгипетський спецназ.

Шістьох ізраїльтян, переодягнених в арабський одяг, вивели з будівлі поліцейські. Слідом за цим правоохоронні органи розігнали натовп, застосувавши сльозогінний газ.

Після події уряд Єгипту на чолі з прем'єр-міністром Есамом Шарафі подали прохання про відставку. Однак Вища військова рада відхилила його. Влада Єгипту пообіцяла покарати організаторів погромів і мала намір повернути посла Ізраїлю до Каїру.

Проте експерти вважають, що погіршення відносин двох країн прийняло незворотний характер. Як вважає президент Інституту Близького Сходу Євген Сатановський, анархія в Єгипті буде наростати по мірі погіршення ситуації в економіці. За статистикою, 83,5 млн єгиптян живуть у дельті Нілу. Решта території Єгипту непридатна для життя, і 86 млн людей живуть за межею виживання. З початку 2011 року сталося вже п'ять підривів газопроводу Єгипет—Ізраїль. У Синаї ж царює «Аль-Каїда», і Каїр повністю втратив контроль над ним. «Так що війна — питання часу», — сказав експерт.

Нагадаємо, тиждень тому навколо багатоповерхового будинку посольства Ізраїлю була споруджена триметрова бетонна стіна, з причини зростання анти-ізраїльських настроїв. Приводом став інцидент, що стався наприкінці серпня. Тоді в секторі Газа під час перестрілки ізраїльських військових з палестинськими радикалами було вбито п'ятеро єгипетських поліцейських.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...