ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Заяву генконсула РФ в Криму назвали провокацією

Велика Епоха

В Конгресі національних громад засудили заяву генконсула РФ у Криму Володимира Андрєєва про те, що нібито «кримські татари були зрадниками». Кажуть, що та заява була політичною провокацією.

Постер фільму «Хайтарма»
Постер фільму «Хайтарма»
«Можливо, пан консул вважає, що депортація — це „частина… героїчних зусиль щодо забезпечення великої перемоги в тій війні“? І взагалі хотів би повернутися до часів, коли за національною ознакою і безпідставним звинуваченням в СРСР було репресовано цілі народи, в тому числі й кримськотатарський?» — пишеться в заяві на сайті Конгресу.

Там же звертають увагу і на те, що депортацію кримських татар засудили ще за радянської влади — в 1967 році та 1989 році. Представники Конгресу задаються питанням, чи не змінила оцінку тих дій сучасна влада Росії?

«У роки Другої світової війни, розв’язаної гітлерівським Рейхом і сталінським СРСР, народи Радянського Союзу, серед яких український і кримськотатарський, фактично, одночасно стали жертвами нацизму і комунізму, піддаючись депортаціям і репресіям з боку „своєї“ влади», — також йдеться в заяві Конгресу національних громад. Наголошується на тому, що не можна принижувати пам’ять про трагедію цілого народу та ображати його героїв.

Від уряду РФ Конгрес національних громад вимагає офіційного вибачення та відкликання генерального консула із Сімферополя.

Скандал виник напередодні показу фільму «Хайтарма», який розповідає історію льотчика, двічі героя Радянського Союзу Амет-Хана Султана. У стрічці показано, що багато кримських татар воювали на боці Радянського Союзу, та все ж їхній народ був звинувачений у пособництві німцям та депортований.

На прем’єру були запрошені товариші по службі Амет-Хана Султана та його учні. В консульстві Російської Федерації в Криму їм порадили не дивитися фільму, і з восьми ветеранів, що хотіли його переглянути, на прем’єру прийшов один полковник Ільдус Кірамов, повідомляє Дзеркало Тижня.

Пізніше в коментарі для кримськотатарського каналу ATR Володимир Андрєєв пояснив такі рекомендації ветеранам тим, що фільм спотворював факти про Другу світову війну: давав мало інформації про подвиги радянських солдат та «зраду» кримських татар.

«Примітивно про фільм: якби це був багатосерійний фільм, в якому з 20 серій 17 були про подвиг радянського народу, радянських солдат, легендарних льотчиків, 2 серії були б про питання співпраці з німецькими окупантами осіб кримськотатарської національності, і завершальна серія, можливо, про депортацію, трагедію та державний злочин радянського керівництва, я б пішов на цей фільм», — заявив Андрєєв для ATR.

Що цікаво, деякі дослідники вважають, що деякі політики маніпулюють звинуваченнями у зраді та забувають про той факт, що на боці німців у Другій світовій війні бились і чисельні дивізії, сформовані з росіян. Розгорнуто про це пише і Ігор Гарін у статті, опублікованій на сайті національних громад.