• Доля «АероСвіту» вирішиться у вівторок

  • Олена Балакіна | Велика Епоха
    П'ятниця, 26 квітня 2013 року

У Києві в господарському суді 30 квітня відбудеться чергове слухання, де розглянуть позов Міністерства інфраструктури України і міжнародного аеропорту «Бориспіль» до компанії «АероСвіт» про стягнення з останньої заборгованості. На 27 грудня 2012 року розмір боргу авіакомпанії «АероСвіт» перед кредиторами склав 4,27 мільярда гривень (близько $530 млн).

Насьогодні доля українського авіаперевізника «АероСвіт» залежить від рішення суду. Як відомо, основним засобом, що створює умови для відновлення платоспроможності боржника, є мораторій на задоволення вимог кредиторів.

«Якщо в процесі банкрутства в мораторії на вимоги кредиторів буде відмовлено, то я думаю, що „АероСвіт“ чекає дуже коротке і сумне майбутнє, — вважає В'ячеслав Бутко, віце-президент „Центру дослідження корпоративних відносин“. — Якщо не буде відмовлено, то у авіакомпанії буде шанс на відновлення авіаційної діяльності. Зараз все залежить від рішення суду».

До банкрутства українського авіаперевізника призвела стагнація [застій виробництва — прим. авт.] економіки України, відсутність у держави стратегії розвитку даної галузі, а також конфлікт між акціонерами, кажуть експерти.

«Філософія партнерських відносин між авіаперевізником і організацією, що обслуговує, у даному випадку аеропорт, на жаль, в Україні відсутня, — розповів В'ячеслав Бутко. — Як свідчать наші дослідження, наші українські аеропорти і зокрема столичний аеропорт „Бориспіль“ вів досить непартнерську політику по відношенню до своїх головних партнерів — базових авіакомпаній — це „АероСвіт“ і „МАУ“».

Як вважає В'ячеслав Бутко, успішна діяльність аеропорту «Бориспіль» окупалася за рахунок високих витрат авіакомпанії. Переглянути свою політику аеропорт погодився лише після кризи авіакомпанії, коли «АероСвіт» спочатку частково скоротив, а пізніше взагалі припинив польоти, і пасажиропотік у «Борисполі» зменшився у січні цього року на 33—35%.

Ще однією причиною кризи вітчизняної авіакомпанії експерти вважають монополізацію внутрішнього ринку авіаційного і наземного обслуговування, що призвело до відсутності спонукального мотиву для якісного розвитку та покращення послуг, що надаються авіаперевізником, а також до відсутності мотиву для зниження цін.

Експерти галузі відзначають, що якість наданих послуг українських авіакомпаній не відповідають середньоєвропейському рівню, а ціни на ці послуги занадто високі і не відповідають якості.

Чималу частину своїх витрат авіакомпанії змушені перекладати на пасажирів і це впливає, головним чином, на вартість квитків.

Як вважає Сергій Бєлашко, директор «Агентства соціальних комунікацій», галузь авіаперевезень, як і будь-яка інша інфраструктурна галузь, не може існувати без ефективної державної політики, де держава чітко усвідомлює свої інтереси і як власника, і як контролера, і як збирача податків тощо.

«Відсутність цілісності політики, державного підходу і бачення призводить до того, що всі ефективні держустанови (аеропорт „Бориспіль“, Фонд державного майна, Міністерство інфраструктури) діють розрізнено, що нагадує героїв байки Крилова — лебедя, рака і щуку. Немає загального магістрального бачення того, як має розвиватися галузь авіаперевезень, а без наявності системної політики держави неможливо говорити про перспективи розвитку цієї галузі в Україні», — сказав директор «Агентства соціальних комунікацій».

Незважаючи на вищезгадані проблеми, головною причиною банкрутства великого українського авіаперевізника експерти вважають корпоративні відносини акціонерів. Починаючи з 2009 року на всіх загальних зборах авіакомпанії два найбільших акціонери були пасивними у вирішенні поточних проблем «АероСвіту» і вчасно не вжили необхідних заходів.

«Акціонери були присутні на зборах формально, — сказав Максим Юхименко, секретар Наглядової Ради авіакомпанії „АероСвіт“. — Необхідно було приймати рішення — дати поштовх у вигляді фінансових вливань або реструктуризації авіакомпанії».

Нагадаємо, що провадження у справі про банкрутство компанії «АероСвіт» у господарському суді Київської області розпочалося 29 грудня 2012 року з ініціативи самого авіаперевізника.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...