• Диво стародавньої синагоги - античні свастики з мозаїки

  • П'ятниця, 12 січня 2007 року

Серед фантастичної краси Голанських висот, захоплюючої блакиті озера Кінерет, бананових і фінікових плантацій, виноградників та зелених полів, поряд з прикордонним в'їздом до Йорданії, розкинувся кібуц (колгосп) Маоз Хаїм.

У 1974 році засновник кібуца Авшалом Яакобі збрехав військовим, які збиралися почати тут будівництво армійського укріплення і наткнулися на якісь археологічні старожитності. Він сказав, що це синагога. На що офіцер відповів: "Коли гуркочуть гармати - музи мовчать". Але будівництво відмінили.

У зв'язку з тим, що Авшалом відчував себе ніяково через сказану неправду, довелося ухвалити рішення щоденно після робочого дня йти на розкопки стародавньої споруди, працюючи по три години в день додатково. Розкопавши тільки 30 см углиб, він виявив якийсь червоний орнамент із зображенням менори (восьмисвічника).

Про "підземне диво" повідомив в Управління археології, і археологи розкопали всю синагогу. В ході наукового обстеження виявилось, що тут було три синагоги. Спочатку це була проста будівля, потім вона була добудована за типом римської базиліки, але вікна традиційно направлені на Єрусалим.

Підлога вистлана з камінчиків 70 відтінків із сценами жертвопринесення Іцхака, ковчега Заповіту, написами на івриті та арамійською, традиційними єврейськими символами - етрог, менора, характерними національними орнаментами і деякою кількістю знаків свастики, що повторюються.

Авшалому 91 рік, у нього гарна пам'ять, і він володіє детальними історичними знаннями про це місце, починаючи з 4-6 століття н.е. Його захоплююча розповідь тривала протягом трьох годин. Виявляється, під фундаментом синагоги розкопали стародавнє бедуїнське кладовище, стародавнє арабське село, а потім наступний шар розкопок виявив єврейське поселення Баала, третього століття, і понад 300 років тут жили євреї (поселення Баала згадується в священних писаннях).

На запитання, як опинилася свастика в синагозі, Авшалом відповів: "Всі археологи - євреї, які тут працювали, не звернули уваги на свастику. Цей старовинний символ щастя використовували народи тисячоліттями. Цій нашій свастиці сотні років, тоді ще й не народився Гітлер, хіба це породження пекла сильніше за всесвітню історію, всесвітнє мистецтво, всесвітню культуру? Думаю, що час усьому людству привести до ладу деякі набуті помилкові концепції щодо символу свастики".

 
 
 
 
 

Яна Фалік. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...