• Визначні місця Кракова: молодість тисячолітнього міста

  • Середа, 3 грудня 2014 року
Краків чудовий літнім ранком, коли готичні споруди кидають загострені блакитні тіні на площі та бруківки. Вдень у блиску сонячних променів він стає ніби ще гарнішим. Тисячами вогнів, відбитих у темному дзеркалі Вісли, блистить він уночі. Яскравий та розкішний він у час вогняної осені та ніжно-чарівний квітучою весною. Воістину королівське місто.

Краків

Краків. Фото: Валерія Мірошко/EpochTimes.com.ua

Резиденцією польських королів вважається Вавельський замок. Вавель — пагорб над річкою Віслою. Тут, на крутому схилі, в незапам'ятні часи побудували фортецю, в ній — замок і кафедральний собор. Починаючи з XI та й до самого XVII століття тут зосередилася світська і духовенська влада. Столиця Польської держави п'ять віків з X по XV століття розташовувалася у Вавелі і лише потім була перенесена до Варшави.

Вавель — зберігач історії Польщі, її серце. Королівський замок у стилі ренесанс будували кращі італійські та угорські майстри. Багато таємниць приховано за високими кріпосними стінами. Раніше оборонні фортифікації мали 47 веж, розташованих по периметру. У величезний замковий комплекс входить також кафедральний собор і аркадний плацдарм.

У внутрішньому дворі Вавельського замку проводилися святкові гуляння, проходили королівські турніри. Це було місце для зустрічей і прогулянок знатних осіб.

Потрапити всередину раніше можна було через сім воріт, головною вважалася Флоріанська брама, і шлях до королівського замку лежав саме через неї. Флоріанські ворота увінчані Барбаканом, каплицею, яка була збудована у XV столітті, то є прекрасний зразок оборонної архітектури готичного стилю.

Зараз на тому місці, де були кріпосні стіни та рів, які охороняли замок, розташований мальовничий багатоярусний парк Плянти.

Головні визначні місця Кракова як раз розташовані на Вавельському пагорбі у Старому місті. Саме тут зібрані унікальні архітектурні споруди, Кафедральний музей, усипальня польських королів — під кафедральним собором, де покоїться прах 17-ти монархів Польщі, а також поета Адама Міцкевича. Президент Польщі Лех Качинський зі своєю дружиною, які загинули в авіакатастрофі під Смоленськом у 2010 році, поховані в залі, суміжному з усипальнею. У замку також є музей, збройова палата, інші експозиції.

Хоча Кракову 1000 років, він залишається завжди молодим — 130 тисяч студентів з різних районів країни вчаться в 17 його вишах. Тут, у Кракові, один із найстаріших університетів Європи — Ягеллонський, він відкрив двері своїх аудиторій ще в 1364 році і знаменитий тим, що в ньому навчався Микола Коперник.

Поляки народ не тільки життєлюбний, а й допитливий. Вони обожнюють вчитися, здобувати знання. Для них знання важливіше за багатство й престиж, оскільки за тривалу історію війн Польського королівства народ вже зрозумів, що все матеріальне минуще, а справжній скарб — це той, яким володіє душа і розум, і що не можна відняти за допомогою меча або гармат.

Жителі Кракова полюбляють своє місто і дбайливо зберігають його середньовічні споруди, доглядають за пам'ятниками та будівлями, за мостами та бруківками, бережуть легенди й шанують традиції.

Краків

Краків. Фото: Валерія Мірошко/EpochTimes.com.ua

Одна з них така. Щогодини на головній площі — Ринковій — з дзвіниці Маріацького костелу звучить мелодія «хейнал» і раптово обривається. За переказами під час навали татар хана Батия трубач, що помітив військо противника, став сурмити тривогу, але, убитий ворожою стрілою, впав замертво. Мелодія обірвалася, але залишилася жити традиція.

Оця сама Ринкова площа простягається у самому центрі Кракова. У 1257 році, коли вона виникла, тут був звичайний міський ринок, на якому торгували м'ясом, птицею, рибою, молоком, овочами й іншою їжею.

З часом навколо торгових рядів площі одна за одною почали виростати будівлі — міська ратуша, костели, житлові будинки. Як правило, це будівлі епохи Відродження з галереями і внутрішніми італійськими двориками в стилі бароко.

Площа була центром культурного та світського життя міста. Це улюблене місце художників, заїжджих акторів й музикантів. Навколо ринку, мабуть, у кожному будинку і зараз можна знайти кав'ярню, пивний бар, таверну, кабачок, кафе або ресторан. Польська кухня особливо знаменита своїми шикарними м'ясними стравами та випічкою.

У центрі площі встановлено архітектурний пам'ятник Адаму Міцкевичу, поляки люблять свого національного поета.

Магазини, сувенірні лавки, художні галереї — все це в достатку і більше можна знайти на головній Ринковій площі. А торгові ряди Сукенніце — чудового будинку, де у XIII столітті були суконні ряди, являють собою і твори архітектури, і популярний торговий комплекс, в якому можна накупити сувенірів — бурштинових прикрас, виробів народних промислів, всілякі вироби ручної роботи та інше.

У Кракові багато театрів, музеїв, виставкових і концертних залів, кабаре і ресторанів, клубів і розважальних центрів. Навесні в місті проходить Фестиваль Бетховена, в розпал літа, на ринку — Фестиваль вуличних театрів, у серпні — «Музика в Старому Кракові». У кварталі Казімєж проводиться Фестиваль єврейської культури.

У Кракові завжди повнісінько туристів. Їх приваблює багата культура, історія та бурхливе світське життя. Слов'янський Рим — так назвав Адам Міцкевич місто Краків.


Валерія Мірошко, для Великої Епохи


Читайте також:

Як українцям здобути роботу в Польщі?
Україна і Польща скасували візи

Підписатися:

Коментарі