• Козацькими стежками Дніпропетровщини

  • Середа, 6 лютого 2008 року

Східна Україна - це земля важкої індустрії, заводів, труб, які димують, та оранжевих річок - така поширена думка про цей край. Можу впевнено сказати, що це цілковита помилка.

Перш за все, хочу відзначити, що Дніпропетровщина, а саме про неї піде мова, зберегла в собі стільки історичних і природних пам'яток, що їй позаздрив би будь-який "західноукраїнський" курорт.

Тут збереглися пам'ятники українського козацтва, 5 запорізьких січей (із семи відомих історії), водопади, каньйони, церкви та садиби. Напевно, й тижня не вистачить, щоб побачити все.

Козацькими стежками

Дніпропетровщина зберегла на своїй території унікальну культурну спадщину: 5 запорізьких січей із 7 відомих історикам. Довше за всіх проіснувала Чортомлицька або Стара Січ - 57 років, жоден з яких не був мирним та спокійним.

Перше, що ми побачили, було місце розташування Томаківської Січі. Від неї лишився тільки хрест, що самотньо височить над землею серед випаленої трави та степу. Потім відвідали могилу Сірка. Із цим похованням пов'язана довга історія, оскільки спокою доблесний кошовий не міг знайти навіть після смерті впродовж кількох століть. Його прах кілька разів був перепохований, його перевозили в різні місця, його могила була під загрозою затоплення, навколо неї велася нескінченна боротьба.

Постать Івана Сірка назавжди залишиться загадкою для істориків. Деякі з них стверджують, що він мав надприродні здібності й нелюдську силу. Міг один битися з 10 ворогами, мав велику силу психологічної дії. Його обирали кошовим упродовж 17 років підряд, хоча в ті часи бути обраним отаманом хоча б двічі вважалося за велику заслугу й досягнення.

Недалеко від міста Нікополя лежить унікальне творіння природи - каньйон із водоспадом. Фото із сайту turne.com.ua

На могилі Сірка нас зустріли справжні козаки, які у супроводі гарматних залпів і національних українських пісень, продемонстрували традиційне танцювально-бойове мистецтво.

Каньйон і водоспад

Недалеко від міста Нікополя лежить унікальне творіння природи - каньйон із водоспадом. Унікальність полягає в тому, що його розташування абсолютно не відповідає законам геології. Від такого видовища просто перехоплює дух: величезні чорні гранітні камені розкидані посеред українського степу в довільному порядку, а між ними - великий каньйон, на дні якого тече невелика річка Кам'янка, що плавно переходить у водоспад.

Мільйони років тому на цьому місці був діючий вулкан. Лава, вивергаючись під товщею землі, поступово застигала й тверднула, і в результаті перетворилася на граніт. Потім унаслідок зсувів земної кори гранітні глиби опинилися на поверхні, утворивши це неповторне явище природи.

Зараз цей водоспад має велику популярність у місцевих дітей, які у захваті з'їжджають відполірованими водою каменями вниз, а також із вереском стрибають із прямовисних стін каньйону у воду. Як туристична зона ця місцевість не дуже розкручена, та і з транспортом виникнуть труднощі. Проте тим, хто, що б там не було, вирішив сюди приїхати, потрібно добиратися до населеного пункту Чортомлик, а потім на будь-якому транспорті до села Шолохове. Звідти ще доведеться пройти кілька кілометрів пішки і ви біля мети.

Захід на яхті

На мій подив, у місті Дніпропетровську є доволі великий крейсерський яхт-клуб "Дніпро" із плавучими засобами пересування на будь-який смак. Усі яхти належать приватним особам. Багато любителів будують кораблі десятиліттями, вкладаючи в свої творіння душу, сили й гроші. Більш того, щорік на Дніпрі проходять регати, а багато яхт бере участь у міжнародних запливах.

Нам пощастило провести минаючий день і помилуватися чарівним заходом сонця на одній із моторно-парусних яхт посередині Дніпра напроти живописної набережної.

Власник яхти розповів нам, що такі прогулянки не рідкість у Дніпропетровську. Практично всі яхти можна взяти напрокат для прогулянки Дніпром і одержати велике задоволення від чудово проведеного часу.

Крейсерський яхт-клуб "Дніпро" був заснований 29 ентузіастами ще в 1987 році. Завдяки зусиллям членів клубу за п'ять років була створена непогана база, де можливість паркуватися мали півтора десятка яхт. З 1990 року яхт-клуб заснував "Регату пам'яті кошового Івана Сірка", яка проводиться вже впродовж 15 років і має велику популярність серед яхтсменів. Ця регата здобула статус Всеукраїнського спортивно-патріотичного фестивалю з маршрутом Дніпропетровськ - Босфор, а з 2002 року Київ - Босфор. Щороку більше 40 яхт бере участь у запливі.

На завершення хочу сказати, що, незважаючи на дещо важке повітря, від Дніпропетровська і його області у мене залишилися якнайкращі враження. Залишається тільки побажати цьому краю розвивати далі свою інфраструктуру, реставрувати дороги, будувати готелі, продумувати нові туристичні маршрути, адже в нас є все, нам тільки потрібно навчитися правильно цим користуватися.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...