• Наука австралійських аборигенів: примітивна чи розвинена?

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Понеділок, 8 лютого 2016 року

Розповсюдженим у Західному світі є уявлення про те, що австралійські аборигени були примітивними, не вміли рахувати й блукали пустелею у пошуках їжі. Чи так це було насправді, ставить питання дослідник Рей Норріс із австралійського Університету Маккуорі і звертає увагу на деякі цікаві деталі з життя аборигенів.

Так, істориками, зокрема, Біллом Гемеджем, було доведено, що аборигени роками уміло використовували землю і дбали про збільшення її родючості, пише Норріс у своїй роботі. Однак із пізнішою експлуатацією цих ґрунтів представниками Західної цивілізації, вони перестали бути такими плодовитими і виснажились.

Аборигени мали складну систему числення, медицину (так звану буш-медицину), а орієнтувались по зірках та по переданих усно маршрутах. Торгівельні шляхи аборигенів у ті часи процвітали, пише Рей Норріс. Британських загарбників вони зустріли опором, в ході якого мали навіть деякі військові перемоги, такі як успішні рейди вояків-аборигенів Пемулвуй.

Тільки зараз у Австралії йде переосмислення того, що дійсно вміли і розуміли корінні жителі цього континенту.

Представники племені Йолнгу давно відмітили зв’язок між фазами місяця та припливами і відпливами. Деякі аборигени знали, як відбуваються затемнення, і помічали, що планети рухаються не так, як зірки. Свої астрономічні знання вони використовували для планування подорожей так, щоб мати доступ до сезонних продуктів із різних регіонів.

Чому тільки зараз на це звернули увагу?

Дослідник Рей Норріс намагається з’ясувати, чому досягнення австралійських тубільців почали вивчати тільки в останні роки. Раніше антропологи присвятили немало праць пісням корінного населення Австралії, їхньому мистецтву та духовному життю. Однак чому ніхто не звертав увагу на їхні інтелектуальні досягнення?

У працях відомих антропологів записані пісні австралійських тубільців, в яких є і згадки про далекі подорожі. Так, Адольф Елькін записав переказ про те, як один з аборигенів вирушив із північного узбережжя на південь, пройшов багато земель, а потім повернувся у те саме місце.

Однак такій інформації часто не надавали значення, за припущенням Норріса, через те, що дослідники виходили із певних уявлень — парадигм, і те, що не вписувалося в їхні рамки, вони відкидали або вважали винятком. Так, у ті часи усталеним було уявлення про те, що «аборигени примітивні».

Це і не дивно, пише дослідник, адже ще 200 років тому австралійських тубільців вважали недолюдьми, а ще на початку ХХ століття стверджували, що вони є дуже відсталою у розвитку расою. Антропологи вивчали їх як об’єкти, але не дізнавались про них самих.

«Ми повинні подолати інтелектуальну інерцію, яка тримає нас у старій парадигмі, заважає визнати величезний внесок, який культура аборигенів може внести в наше розуміння світу», — пише Норріс.

В останні роки науковці дізнались чимало про те, наскільки добре знали австралійські аборигени світ. Корінне населення Австралії знало про цикли руху зірок на небосхилі, а також про рухи планет, місяця та сонця. Був знайдений навіть «Стоунхендж австралійських аборигенів», який вказував на захід сонця в дні зимового та літнього сонцестояння.

«Підозрюю, що це тільки верхівка айсберга астрономії аборигенів», — пише Норріс.

«Ця „етно-наука“ багато в чому схожа на сучасну науку, але вона використовує відповідні культурні терміни, і в ній немає дорогих телескопів та прискорювачів часток…» — підсумовує Рей Норріс.


Читайте також:
Колесо духів: загадкова доісторична пам'ятка
Неймовірні споруди, знайдені на дні морів: Топ-7
Археологи знайшли підтвердження одному з біблійних оповідань?

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...