• Навіщо давні китайці використовували великі нефритові диски

  • Середа, 23 березня 2016 року

У давньому Китаї, щонайменше із періоду 3800 років до нашої ери, великі кам’яні диски клали в ході поховання на тіла представників знаті. Їхня функція вченим незрозуміла, так само як і те, яким чином їх виготовляли, враховуючи те, що нефрит — дуже твердий мінерал.

В наші дні нефрит вважається напівдорогоцінним каменем, він утворений із силікатних мінералів. Нефрит використовують для створення ваз, прикрас та інших декоративних елементів. Він буває різних кольорів, але найчастіше зустрічається зеленкуватих відтінків.

Нефрит — складний у роботі матеріал, тому подив учених-дослідників викликає той факт, що давні жителі Китаю в часи неоліту вибрали саме цей камінь для своїх художніх робіт.

Нефритові диски, які за формою нагадують сучасні компакт-диски, належать до культури Лянчжу доби пізнього неоліту (3300—2250 роки до нашої ери). Виставлені для огляду в Галереї Саклера у Вашингтоні, США

Нефритові диски, які за формою нагадують сучасні компакт-диски, належать до культури Лянчжу доби пізнього неоліту (3300—2250 роки до нашої ери). Виставлені для огляду в Галереї Саклера у Вашингтоні, США. Колаж: National Geographic/YouTube; Hiart/wikimedia commons.

Нефритові диски, які також часто називають бі-дисками — це круглі плоскі кільця, які виготовляли із нефриту. Складається враження, що вони відігравали важливу роль для людей того часу — їх клали на тіла померлих практично в усіх гробницях культури Хуншан (3800—2700 років до нашої ери), а потім і культури Лянчжу.

Диски поміщали зазвичай на грудях або на животі небіжчика. На таких каменях часто зустрічалися символи, пов’язані з небом. Та й сама назва нефриту китайською — «Yu» («юй») — означає справжній, цінність та благородство.
 

У стародавній китайській культурі нефрит часто асоціюється з моральною чистотою. Наприклад, є така китайська приказка, що ідеальна дружина чиста, як нефрит, і напівпрозора, як лід. Докладніше про значення нефриту в культурі Китаю читайте в статті «Нефрит у стародавньому Китаї».  
 
Оскільки диски були виготовлені в той період часу, коли металевих інструментів нібито не було, дослідники вважають, що диски були створені шляхом полірування. Якщо так, це займало б неймовірну кількість часу, що породжує справедливе питання: чи варті нефритові диски такої величезної кількості прикладених зусиль?

Логічними є припущення про те, що диски були пов’язані із віруваннями давніх китайців, із їхнім богом або богами. Дослідники також припускають, що їхня кругла форма має на увазі сонце або колесо, символізуючи циклічність життя та смерті.

Нефритові диски сприймалися не просто як прикраси для людей того часу, а мали певне велике значення. Так, у результаті воєн сторона, що програвала, мала віддавати свої нефритові диски завойовникам на знак покори.

Прибічники альтернативної науки вважають, що нефритові диски можуть бути пов’язані із дископодібними каменями Дропа. Про такі камені, які нібито мають вік 12 тисяч років, широко писали після їхньої ймовірної знахідки у глухих куточках Тибету. Однак потім камені «зникли» і були названі вигадкою.

До вивчення нефритових дисків серйозно підходять учені із Смітсонівського інституту США — до колекції цієї наукової установи входить понад 150 таких артефактів.

Однак цікавлять вони не тільки американських учених — вже протягом кількох століть археологи з різних країн світу намагаються розгадати їхню загадку. Однак через те, що жодних письмових згадок про них із давніх часів не збереглося, значення нефритових дисків, а також те, навіщо їх виготовляли, залишається однією із сучасних загадок історії.
 


Читайте також:
Китайські ідіоми: Щити і сокири поміняти на нефрит та шовк 
Нефрит: Як цей камінь впливає на організм людини?
Ювелірні вироби з нефриту — мода стародавнього Китаю
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...