• Астрономи знайшли свідчення додаткових вимірів простору

  • Четвер, 6 жовтня 2005 року
Всесвіт нараховує шість просторових вимірів. Таке припущення обґрунтували у своїй новій роботі Джозеф Силк (Joseph Sіlk) та його колеги з Оксфорду (Unіversіty of Oxford).

Додаткові три просторових виміри вчені вивели з дивної поведінки так званої темної матерії - таємничого матеріалу, якого не можна побачити, але який проявляє себе гравітаційним впливом.

Джозеф Силк і його колеги спостерігали за тим, як темна матерія поводиться  в маленьких галактиках і в великих групах галактик.

В менших об'єктах темна матерія, здається, досить активно притягує до себе іншу речовину. Але в великих групах галактик - такого не спостерігається. Там темна матерія повинна б створювати ядра, куди більші, ніж ті, які група обчислила, виходячи з аналізу обертання об’єктів.

Можливе таке пояснення - три додаткових просторових виміри змінюють гравітаційні ефекти на дуже коротких відстанях - приблизно нанометр.

Цікаво, що подібну в чомусь гіпотезу, про додаткові виміри і їхній прояв, але не на коротких, а на надвеликих відстанях, нещодавно вже висловлювали.

Джозеф Силк припускає, що додаткові виміри в просторі впливають на взаємодію темної матерії з іншою речовиною. Оскільки в масивних галактичних групах частки темної матерії розігнані до більш високих швидкостей, ніж у карликових галактиках, вони (частки) менше часу перебувають близько один до одного, що, мол, знижує ефект від існування додаткових вимірів - пишуть автори роботи.

До речі, найпопулярніші версії теорії струн припускають, що є цілих вісім додаткових просторових вимірів.

 Стаття підготовлена
за матеріалами:
nature.com

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...