• Астрономи відкрили неможливий бездомний квазар

  • Середа, 21 вересня 2005 року
Міжнародна команда астрономів, що працює зі знімками з космічного телескопа Hubble і телесокпа VLT Європейської південної обсерваторії в Чилі (ESO), повідомила про відкриття квазара, що, як видно, не має галактики-будинку.

Раніше виявлені квазари (по суті — це надмасивні чорні діри, на які падає матерія, випромінюючи при цьому енергію) — оточені власними галактиками, у центрі яких і утворилися колись.

Але в квазара HE0450-2958 галактику побачити не вдалося.

Хоча квазари в 100 разів більш яскраві, ніж їх "будинки", дотепер ці зоряні острови вдавалося виявляти. Якщо галактика в HE0450-2958 усе-таки є — вона в багато разів менша і слабкіша, ніж більшість галактик.

Правда, неподалік астрономи дійсно побачили перекручену галактику з інтенсивним процесом формування нових зірок, а також — велику "краплю" міжзоряного газу, що, імовірно, і харчує чорну діру, "запалюючи" квазар.

Ці об'єкти говорять про можливе дивовижне зіткнення, яке сталося там за 100 мільйонів років до моменту, що спостерігається. І все-таки навіть ця катастрофа не може пояснити — що відбулося з галактикою-будинком квазара HE0450-2958.

Учені говорять, що необхідно немислимо рідкісне зіткнення відразу трьох галактик, щоб вибити величезну чорну діру з її "законного" місця в центрі однієї з них.

Інше гіпотетичне пояснення — що "будинок" у цього квазара є, але це – галактика, що складається цілком із загадкової темної матерії, про природу і навіть про саме існування якої давно йдуть суперечки.

Але чи могла взагалі чорна діра сформуватися в такому об'єкті — знов-таки невідомо.

Стаття підготовлена за матеріалами:
Офіційного сайту European Southern Observatory, Membrana

Підписатися:

Коментарі