• Бенджамін Франклін: чоловік із характером

  • Вівторок, 29 липня 2008 року
Всім відомо, що Бенджамін Франклін є одним із укладачів Декларації незалежності США і що під час війни за незалежність (1775 - 1783 рр.) він в якості дипломата відправився до Франції, щоб просити допомоги. Він був «майстром на всі руки» - друкарем у газеті, автором, ученим, винахідником (двофокусних окулярів та протипожежної служби). І ми можемо побачити його, коли нам зустрічається 100-доларова банкнота.

Можливо, менш відомо, що Франклін намагався заробляти на життя афоризмами, що сьогодні здаються досить влучними.

«У дійсній історії Бенджаміна Франкліна» автор Лі Лотроп наводить приклад із дитинства Бенджаміна. Якось він разом із друзями вирішив збудувати причал, щоб ловити більше риби. Дітлахи знайшли підхожу купу каміння та перенесли її до болота, в якому вони звичайно рибалили, і невдовзі після немалих зусиль вони спорудили рибальський причал.

На жаль, виявилося, що це каміння було призначене для побудови підвалу в новому домі, і оскільки це була ідея Бенджаміна Франкліна, його покарали. Хлопець сперечався із батьком, кажучи, що каміння лежало там, а їм необхідно було побудувати причал, тому він нічого поганого не зробив. Він не переконав батька: «Каміння не було твоїм, щоб ти його брав, Бен, - казав тато. - Те, що робиться нечесно, не є дійсно корисним».

Згаданий інцидент посприяв створенню його відомого афоризму «Чесність - найкраща політика». І ця фраза була не просто словами, пущеними на вітер, - Франклін керувався цим принципом усе своє життя.

У віці 20 років Бенджамін Франклін вирішив визначити для себе доброчесності, яких він суворо дотримувався:

1. Утримування - В міру їсти; пити не до сп'яніння.

2. Мовчання - Казати лише те, що може принести корись мені або іншому; уникати пустих балачок.

3. Порядок - Тримати всі свої речі на їхніх місцях; для кожної справи мати свій час.

4. Ощадливість - Витрачати гроші тільки на те, що приносить благо мені або іншим, тобто нічого не розтринькувати.

5. Працьовитість - Не марнувати час; завжди робити щось корисне; відмовлятися від усіх непотрібних справ.

6. Справедливість - Не завдавати нікому шкоди; не вчиняти несправедливостей і не нехтувати добрими справами, що входять до числа твоїх обов'язків.

7. Чистота - Не допускати тілесної нечистоти; зберігати охайність в одязі та в оселі.

8. Невинність - Вступати в статеві відносини лише для підтримання здоров'я або дітонародження і ніколи до втоми, слабкості або шкоди для своєї або чужої репутації.

Бенджамін Франклін завжди і всюди на практиці реалізовував свою філософію, навіть будучи політиком, коли він мав справу з корупцією. Він вірив, що країна виживе лише в тому випадку, якщо народ покінчить із корупцією та буде дотримуватися високої моралі та етики, виконуючи свій громадський обов'язок. Тим не менш, він розумів, що мало хто міг дотримати цей високий стандарт. Він помітив: «Люди в основному ставили свої інтереси вище державних і не керувалися в своїх діях добротою».

Пол Дарін, Шерон Кіларскі. Велика Епоха
Підписатися:

Коментарі