• Терористи і влада ведуть війну у віртуальному просторі

  • Неділя, 13 травня 2007 року

Звеличений як засіб для розповсюдження демократії і свободи висловлювання Інтернет також є довершеною зброєю для груп далеких від цих понять. З розвитком цифрових технологій і отриманням  доступу  до Інтернету мільйонів людей у всьому світі, віртуальний простір перетворився на поле битви для протиборчих сторін, які використовують іноді дуже просту зброю, як, наприклад, пропагандистське відео або ж витонченіше,  на зразок  підтасовування даних.  Терористичні групи, як і уряди, в даний час  повністю усвідомили можливості, які надає Інтернет

 

Пригадаємо, як, наприклад, у 2004 році за допомогою декількох кліків мишею можна було побачити, як терористи обезголовлюють  американського громадянина Ніка Берга в Іраку. Зовсім недавно на одному любительському відео демонструвалося падіння американського вертольота, збитого іракськими повстанцями. Розповсюдження таких матеріалів створює ефект психологічної війни, і терористичні групи розширили сфери застосування Інтернету. До них  можна віднести  планування операцій, підтримку зв'язків між членами угрупування, пропаганду, вербування, фінансування, навчання і т.д.

У своїй війні з тероризмом США не залишили без уваги діяльність своїх ворогів ісламізму  у віртуальному просторі. Згідно з недавньою статтею щоденної газети «USA Today», що цитує документи Пентагону, американська армія збирається розробити методи, спрямовані на протистояння діяльності терористів в Інтернеті, які є «сукупністю < ... >  атак на мережеві ресурси».

Програма з бюджетом в 40 мільйонів доларів здійснюватиметься під керівництвом Науково-дослідної лабораторії наземних і повітряних військових сил.

Це настання у віртуальному просторі виникло на тлі зростання кількості сайтів терористів і розповсюдження відео, чия мета об'єднати людей в боротьбі проти «хрестоносців», Ізраїлю або «невірних» у світлі  американської окупації Іраку і Афганістану.

Діяльність терористів в Інтернеті привертає увагу не тільки урядів. Інститут з дослідження міжнародних терористичних організацій (SITE) займається вивченням пропаганди, комунікації, методів навчання терористичних груп. Ріта Катц, директор інституту, нещодавно, виступаючи в американському Конгресі, заявила: «Інтернет дає можливість угрупуванням  ісламізму продовжувати своє існування всупереч  військовій  могутності США».

Техніка  терористів

 

Один документ, опублікований  минулого листопада,  привернув увагу аналітиків, які займаються вивченням тероризму. Йдеться про журнал «Техніка моджахеда», поширюваний  «Інформаційним центром    Аль-Фаїр». Доступний для тих, що мають пароль на форуми ісламізму, крім усього іншого, він  піднімає питання безпеки в Інтернеті. Створений для використання, як новачками, так і експертами він навчає, як кодувати дані, відео, інформацію або повідомлення, а також стосується питань використання супутникової системи навігації.

За словами редакторів, посібник являє собою відповідь на запит про «технічну допомогу», висунутий керівником Аль-Каїди в Іраку Абу Хамза аль-Мухаджіром. В цілому, в ньому йдеться про захист від  атак на інформаційні ресурси угрупувань, і в першому номері не говориться про нанесення власних атак у віртуальному просторі.

Другий номер  «Техніки моджахеда» вийшов у лютому. За даними журналу «Terrorism Monitor», що видається Фондом Джеймстаун,   в ньому описані методи таємного зв'язку і застосування дігитальних зображень. Там  також є керівництво із створення веб-сайтів ісламізму та відео з субтитрами або голосом за кадром. На перший погляд, здається, цілком нешкідливим. Але крім цього там присутній розділ з інструкцією з використання протиповітряної зброї типу базукі, яка останнім часом з успіхом застосовується  для ураження американських вертольотів в Іраку.

Американська правозахисна організація «Anti-Defamation League» (ADL), яка бореться з антисемітизмом, опублікувала свою власну доповідь, присвячену діяльності терористів в Інтернеті, в якій  вказала на відсутність методів для  її припинення. Підкреслювалося, що багато сайтів терористичних груп ісламізму знову відновлюють свою роботу через якийсь час після того, як вони були закриті; члени Аль-Каїди можуть користуватися Інтернетом в американських громадських бібліотеках і т.д.

Але ADL також відзначила те, що спостереження за віртуальною діяльністю ісламізму може дозволити більше дізнатися про їхні плани, стратегію та ідеологію.

Проте, надмірний контроль часто веде до свавілля і зачіпає проблему недоторканності приватного життя, що широко спостерігалося після терористичних  атак 11 вересня.

Суспільство опинилося в незручній ситуації, коли потрібно чимось жертвувати: приватним життям або безпекою. Вороги США існують не тільки у віртуальному просторі. 

Ное Шартьє. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...