• Світова економіка стоїть перед серйозним вибором. Ефект «сніжного клубка» посилює дестабілізацію

  • Середа, 7 лютого 2007 року

Чому світова економіка в стані гранично нестійкої рівноваги? Якщо дивитися в корінь - економіка - це все, що пов'язане з розподілом ресурсів.Рішення про розподіл ресурсів приймаються згідно з пріоритетами і переважаючими цінам на ринках. Будь-яке втручання в ціновий механізм приведе до зміни розподілу коштів в економіці.

Існуюча ситуація включає штучне й інтенсивне втручання в деякі з найважливіших світових цінових механізмів: обмінні курси долара США відносно азіатської валюти і процентні ставки в США (що, як результат, відбивається у всьому світі).

Як це працює? Китай установлює обмінний курс юаня відносно долара на дуже низькому рівні за рахунок збільшення грошової маси. Через відсутність вибору й бажання зберігати конкурентоспроможність своєї економічної системи інші країни в Азії роблять те ж саме зі своїми валютами (включаючи Японію в 2003 і 2004 рр.).

Отримані шляхом таких маніпуляцій долари, азіатські країни вкладають в американські державні облігації, що приводить до штучного зменшення процентної ставки в Америці. З 2003 по 2005 рік світові центральні банки (перш за все, банки в Азії) щорічно друкували близько 500 мільярдів доларів США, тим самим збільшуючи глобальну грошову масу більш ніж на 65 відсотків. Це було безпрецедентно.

Як результат, низькі обмінні курси азіатських валют відносно долара США приводять до надмірного попиту на азіатські продукти і непомірні інвестиції в азіатські фабрики. Розглянемо приклад: активний торговий баланс азіатських країн із Сполученими Штатами, і зі світом у цілому, до звітного періоду раптово підвищився як складова валового внутрішнього продукту (ВВП).

Виробництво промислової продукції також різко зросло. Співвідношення інвестицій та ВВП є найвищим в історії. У Сполучених Штатах, комбінація низьких процентних ставок і сильної валюти створює "пухир" в імпорті і нерухомому майні. Наприклад, найнижчі в історії відсотки від капіталовкладень. Різке збільшення суми боргу на сім'ю, який досяг рекордної позначки. Відношення споживання до ВВП є найвищим - 71%.

Інакше кажучи, Азія виготовляє дуже багато, й американці споживають дуже багато. Ця ситуація стала можливою тільки через масовий друк грошей азіатськими країнами. Спроба зупинити сніжний клубок. На зразок повітряної кулі, яка може або рости далі, або луснути, азіатські лідери в цей час постали перед двома альтернативами: вони можуть друкувати гроші і підтримувати штучну цінову систему, або вони можуть зупинити своє втручання і дозволити визначати ціни ринковим силам.

Тривалий друк грошей може викликати три проблеми:

1) Підвищення інфляції, що вже відбилося на цінах на предмети споживання й нафти.

2) Подальше зростання глобального дисбалансу, можливо в прискореному темпі. Монополізація американських активів поступово попала би в руки іноземців.

3) Право власності на американські активи поступово переміститься від американців в іноземні руки (У результаті американського торгового дефіциту).

З іншого боку, припинення понаднормового друку може привести до різкого підвищення обмінного курсу азіатських валют відносно долара США і прискореного зростання процентних ставок у всьому світі. Це зупинить американський "банкет" споживання й азіатський бум виробництва - або, інакше кажучи, викличе глобальну економічну кризу.

Перші прояви були з боку банку Японії, який з квітня і по червень вилучив 300 мільярдів попередньо надрукованих доларів. Доходи на облігаціях у всьому світі швидко зросли приблизно на один відсоток, і "здуття пухиря" американського ринку нерухомого майна значно сповільнилося. Центральний банк Китаю також проявляє деякі ознаки несправності зламування. Останнім часом ним було вжито кілька заходів (хоча жодного значного), які дозволять зменшити кількість друкованого юаня.

Можливо, ще не відчутно, але всесвітня економіка - дуже тонка держава. Її майбутнє значною мірою залежить від дій центральних банків Китаю, Японії і США. Ці банки перебувають під серйозним надзвичайним тиском, і важко передбачити їхні дії. Але одна річ безперечна: Пристебніть ремені! Нас чекає нелегка дорога.

Ітай Слонім - інвестиційний менеджер, власник фірми в Ізраїлі.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...