• Піщані бурі на Червоній Планеті

  • Субота, 29 жовтня 2005 року

«Чи є Життя на Марсі? Чи немає Життя на Марсі?» - це не питання. Напередодні глобального потепління варто задуматися про Життя на Землі!

Вчені обіцяють глобальне потепління. Так, напевно, вже ніхто в цьому не сумнівається. Ми потроху звикаємо до зміни клімату, до того, що зими не такі вже сніжні, що літом стоїть нестерпна спека. Причини потепління, як стверджують дослідники цих явищ, полягають у розвитку промисловості, що спричиняє викид в атмосферу побутових газів, таких як карбон, діоксид і

метан.

З приводу останнього. Величезний викид в атмосферу цього газу підвищив температуру Землі на 7 градусів Цельсія 55 мільйонів років тому, вважають дослідники НАСА. Метан довго покоївся під плитами морського дна. Але в результаті переміщення материкових плит, коли зрушення платформи півострова Індостан на Азію спричинило утворення найвищих гір Землі - Гімалаїв, зменшився тиск на морське дно, а це потягнуло за собою викид метану в атмосферу. Як тільки атмосфера та океани почали нагріватися, ще більша кількість газу стала виходити в атмосферу. Цей процес забрав у небуття динозаврів та інших гігантських ящурів. Деякі вчені вважають, що теперішнє потепління може призвести до подібного розвитку ситуації. Що ж може статися?

Коли метан(СН4) входить в атмосферу, він вступає в реакцію з молекулами кисню (О2) і водню (Н2). Обидва гази, об'єднуючись з метаном, ліквідовують його, утворюючи при цьому двоокис вуглецю (СO2) і водяну пару (Н2O), які і створюють парниковий ефект.

Поточне моделювання показало, що коли швидко і значно збільшується кількість метану в атмосфері, молекули О2 і Н2 не в змозі вмить вступити в реакцію зі всією кількістю метану, розкладаючи його поступово. В результаті, метан, що залишився, затримується в атмосфері на сотні років, викликаючи достатньо сильне потепління клімату.

Прогнози вчених говорять, що в результаті глобального потепління клімату рівень світового океану підніметься на 1,5 метра. Це прогноз на найближчий час. А що буде, якщо танення льодовиків піде лавиноподібно? Як найгірший сценарій - все може звестися до підвищення рівня світового океану на 100 метрів.

У цьому випадку територія західно-сибирської рівнини сховається під водою.

Будуть залиті найродючіші землі Кубані і Ставропілля, їх заллють Чорне, Каспійське та Аральське моря. Під водою опиниться Санкт-Петербург. Правда, берегова лінія Західної, Північної і Південної Європи не дуже зміниться, але такі країни, як Данія, Нідерланди і Бангладеш перестануть існувати.

Австралія розділиться навпіл своєрідною затокою. Опиняться під водою острова Карибського басейну та Індонезії. Північна Америка також відчує наслідки потепління, але меншою мірою, постраждають в основному південні штати США - Флорида піде під воду. Менше за все дістанеться Африці й Антарктиді, вони практично нічого не втратять. У Китаї будуть затоплені майже всі родючі землі.

Існує й інша версія впливу потепління, коли через зміни в кліматі ростуть льодовики. Деякі американські та японські фахівці приводять аргументи на користь іншого розвитку подій. Вони грунтуються на дослідженні донних відкладень трьох районів узбережжя Антарктиди, що у минулі періоди потепління сприяли розширенню меж льодовика. Тоді температура повітря в глобальних масштабах була на 1-2 градуси Цельсія вище, ніж зараз. Учені говорять, що разом з ростом температур, атмосфера накопичує більше водяної пари, це спричиняє випадання опадів у вигляді снігу. Снігопад над Антарктидою сприяє зростанню протяжності льодовиків.

Достовірно переконатися в правильності обох гіпотез можна буде тільки в майбутньому. Сьогодні ж - учені Державного Університету Арізони проводять дослідження нашого найближчого сусіда по Сонячній галактиці - Марса.

Атмосфера цієї планети набагато простіше, ніж земна, і процеси змін швидші і глобальніші. Це робить Марс своєрідним випробувальним полігоном.

На цій планеті існує нестаток води, яка в надлишку на Землі. Вивчаючи марсіанський клімат, нам можна зробити висновки для мешканців Землі про те, до чого приводить необдумане запилення нашої атмосфери шкідливими викидами - промисловими газами. Так, гігантська піщана буря обкутала майже всю Червону планету. Вона заманила в пастку сонячне світло і тим самим розігріла атмосферу в глобальному масштабі. Оскільки розігріті повітряні потоки прямували в зони, де повітря все ще залишалося холодним, утворилися сильні вітри, які підняли ще більшу кількість пилу в атмосферу.

Велика частина планети була оповита пилом. За показниками приладів, температура атмосфери збільшилася приблизно на 30 градусів Цельсія. Після досягнення піку інтенсивності піщаної бурі, вітри стихатимуть, і пил почне осідати в нижні шари атмосфери, поступово згущуючись, що повинно привести до зворотнього ефекту - похолодання на Червоній планеті. Вчені вважають, що процес на Марсі аналогічний наслідкам, котрі виникнуть в результаті ядерної катастрофи, якби вона трапилась на Землі.


Тоді, можливо, на питання «Чи є Життя на Землі?» - вже нікому буде відповісти.

Євген Бруг. Велика Епоха, Україна

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...