ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Після руйнування кількох будинків активність виверження вулкана в Ісландії знизилася (ВІДЕО)

Велика Епоха
(Youtube/скриншот)

Вулкан, що вивергається на південному заході Ісландії, у понеділок, схоже, став значно менш активним, незважаючи на ознаки того, що магма все ще тече під землею.

"Чорний день" — свідчив заголовок на першій сторінці ісландської щоденної газети Morgunbladid, на якій було зображено фонтани лави та палаючі будинки в місті Гріндавік, що розташоване приблизно за 40 кілометрів на північний захід від столиці Рейк'явіка.

Хоча вулканічна активність ослабла з неділі, осередки виверження є зоною підвищеного ризику, і нові тріщини можуть відкритися без попередження, заявили в ісландському метрологічному управлінні.

"Важко оцінити, як довго триватиме це виверження", — йдеться в заяві.

Потоки розплавленої лави досягли околиць Гріндавіка близько полудня в неділю і підпалили три будинки. Городян евакуювали заздалегідь, і безпосередньої небезпеки для людей не було.

"Активність значно знизилася за ніч", — повідомила агентству Reuters вулканолог Рікке Педерсен.

GPS-вимірювання показали, що магма продовжує рухатися в південній частині "коридору" під містом, повідомили в метрологічному управлінні, додавши, що найближчими кількома днями в Гріндавіку можуть з'явитися нові тріщини.

Це було друге виверження на півострові Рейк'янес за останні чотири тижні та п'яте з 2021 року.

"На жаль, лава пішла трохи південніше, ніж ми сподівалися", — сказав на пресконференції в неділю Відір Рейніссон, глава ісландського управління цивільної оборони та надзвичайних ситуацій.

Проте захисні бар'єри, побудовані на північ від Гріндавіка, допомогли відвести потоки лави на захід, подалі від міста, сказав він.

Жителі Гріндавіка, в якому до евакуації в листопаді проживало близько 4000 осіб, кажуть, що їм було важко дивитися телевізійні кадри пожеж.

"Це серйозно, це настільки погано, наскільки це взагалі можливо. Хоча, можливо, буде ще гірше, хто знає?" — сказав у неділю житель евакуйованого міста Йон Гауті Дагб'яртссон.

"Я живу в будинку, в якому народився, і мені важко думати про те, що з цим містом може бути покінчено, і мені доведеться починати все спочатку в іншому місці. Але якщо це так, то саме так ми і зробимо".

"Нам потрібно докласти багато додаткових зусиль, щоб знайти більше житла, відповідного житла", — сказала прем'єр-міністр Катрін Якобсдоттір.