• Органи хочуть збирати із «живого конструктора» в лабораторії

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Понеділок, 17 серпня 2015 року

Біоінженери з Університету Брауна розробили технічну конструкцію, в якій можна буде створювати тканини організму і навіть органи, такі як печінку, підшлункову залозу або нирки. Вони стверджують, що їхній винахід навіть перевершує 3D-біодрук.

«На відміну від 3D-біодруку, який друкує одну невелику краплю, наш підхід є швидшим, оскільки він використовує попередньо зібрані живі „будівельні конструкції“ функціональної форми, які мають в тисячу разів більше клітин», — пояснює Морган.

Розробники говорять, що за допомогою їхнього нескладного пристрою можна буде збирати в лабораторії людські органи так само, як механізми, — із набору окремих ретельно підібраних деталей, із мікротканини.

Така мікротканина складається із тисяч чи мільйонів живих клітин, поміщених у спеціальну рідину, яка дозволяє підтримувати їхнє життя, сприяючи живленню та видаленню відходів життєдіяльності. Мікротканині в лабораторії надається певна форма, точніше, живі клітини за допомогою новітньої технології мікромолдингу самі вибудовують складні форми, такі як сфери, довгі палички, кільця та стільники — це був предмет попередньої розробки біоінженера Джеффрі Моргана із Університету Брауна (США).

Тепер вчений розробив конструкцію, в якій із мікротканини — таких простих елементів — можна збирати цілі органи.

#img_gallery#

Винахід ззовні виглядає вкрай просто і не потребує значних коштів на його виготовлення — всі складові частини можна купити за менш ніж 200 доларів у магазині промислових товарів. Такий нескладний винахід отримав назву BioP3. Латинська буква «P» у назві розробки означає «pick, place, perfuse» — «підібрати, поставити, залити».

Конструкція являє собою ємність із рідиною, яка ділиться на 2 відсіки. В одному зберігаються «будівельні частинки» із живої тканини, в іншій — можна збирати потрібну форму. Також до складу конструкції входить мікроскоп та насоси-тримачі, які дозволяють захоплювати і переміщувати мікротканини.

Складені із мікротканин об’єкти через незначний період часу «зростаються» в єдине ціле. Товщина «будівельних блоків» становить близько 2 міліметрів.

«Для нас це цікаво, тому що це новий підхід до побудови тканин, а потенційно і органів, шар за шаром з великих складних живих частинок», — говорить Джеффрі Морган.

У майбутньому дослідник розраховує складати блоки ще більших розмірів — завтовшки не 2 міліметри, а 2 сантиметри. Один такий блок утворюватимуть близько 6 мільйонів клітин. Якщо налагодити їхнє живлення, склеєні із таких блоків об’єкти можуть продовжувати ріст, що і має дозволити створення органів у лабораторних умовах, наприклад, печінки, яка складається зі 100 мільярдів клітин.

Вчені вже встигли провести експерименти із «будівництва» з різних типів клітин: яєчників, печінки та навіть клітин раку молочної залози.


Читайте також:
Унікальна розробка дозволить медикам не зашивати, а склеювати рани
Японські вчені виростили в миші людську печінку
Торгівля органами — жахіття 21 століття

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...