• Фільми про права людини

  • Вівторок, 5 грудня 2006 року

1 грудня в Будинку Кіно Союзу кінематографістів відбулася прес-конференція, присвячена ХІІ Міжнародному кінофестивалю «Сталкер».

Конференцію провели організатори фестивалю «Сталкер» - Гільдія кінорежисерів Росії в особі членів жюрі: кінорежисерів Олексія Мурадова, Валерія Ахадова, Катерини Шагалової, кінознавця Ірини Рубанової, правозахисника Сергія Ковальова, дистриб'ютора Раїси Фоміної;

за підтримки

 

- Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ)

- Управління Верховного Комісара ООН у справах Біженців (УВКБ ООН)

- Московського представництва Фонду Макартурів

- Канадського фонду «Громадське суспільство»

- Об'єднаної програми ООН із ВІЛ/СНІДУ (ЮНЕЙДС).

Головою на конференції виступив Президент кінофестивалю «Сталкер», Президент Гільдії кінорежисерів Росії, Народний артист СРСР Марлен Хуцієв.

Ведучий прес-конференції і генеральний продюсер кінофестивалю Ігор Юрійович Степанов прокоментував, що кінофестиваль проходить вже дванадцятий раз протягом дванадцяти років.

Визначено п'ять жюрі в номінаціях: 1. Ігрового кіно. 2. Неігрового кіно. 3. Гільдії кінознавців і кінокритиків Росії. 4. Правозахисних організацій Росії. 5. Молодіжного форуму «Право на кіно».

На фестивалі будуть присуджені почесні звання «Сталкер» за досягнення в області захисту прав людини Ковальову Сергію Адамовичу - Президентові Інституту прав людини; письменникові Приставкіну Анатолію Ігнатовичу.

Приз «Сталкер» буде вручений  Волчек Галині Борисівні - художньому керівникові театру «Сучасник», а Приз героєві кінороку «Сталкер - за права людини» - ієромонахові Анатолію (Берестову).

Вперше буде вручений Приз імені Георгія Жженова. Всі прем'єри фільмів пройдуть «першим екраном» у Будинку Кіно. Вхід на всі заходи і проглядання фестивалю безкоштовний за квитками. Майбутній кінофестиваль - не політичний і не комерційний захід. Вже отримано офіційне вітання від Президента РФ В.В. Путіна.

ЮНЕЙДС представила в.о. постійного координатора системи ООН в РФ пані Сітське Стенікер. Вона відзначила, що прес-конференція проводиться в день боротьби зі СНІДом.

Дані про інфікованих цією недугою, які ми маємо на сьогоднішній день, невтішні: у Росії ВІЛ-інфікованих, за офіційними даними, 350 тисяч, за неофіційними - близько мільйона. Щодня СНІД в Росії виявляють у 100 чоловік.

Пані Стенікер охарактеризувала кіно як форму мистецтва, могутній інструмент, що закликає людей боротися проти СНІДу. ООН вже 2-ий рік підтримує програму «Кіно проти СНІДу». У програмі кінофестивалю представлено 5 фільмів із проблем СНІДу.

Олена Харитонова (ЮНІСЕФ) відзначила, що цього року організація відзначає своє 60-річчя і дев'ять років співробітничає з Гільдією кінорежисерів Росії. В даний час ще, на жаль, є випадки порушення прав дітей не тільки в дитячих колективах, але і в їх сім'ях. ЮНІСЕФ допомагає дітям повернутися до дитинства, залікувати рани.

У 2006 році був проведений Конкурс фільмів на тему «Права дитини», оголошений серед дитячих і юнацьких студій Росії. З 250 фільмів, що поступили на конкурс, було відібрано кращі, які увійшли до офіційного Каталогу «Права дитини». 11 грудня юні учасники з регіонів країни приїдуть до Москви для отримання призів конкурсу «Права дитини». Їм будуть вручені пам'ятні призи ЮНІСЕФ і дипломи Гільдії кінорежисерів Росії.

Євгенія Ісраелян представила Канадський фонд «Громадське суспільство». Це державна програма, яка підтримує правозахисні заходи, приділяючи увагу людям з обмеженими можливостями, біженцям, іншим малозахищеним категоріям громадян; фінансує право на кіно; підтримує прогресивні проекти молоді. 14 грудня в рамках кінофестивалю пройде молодіжний форум «Право на кіно!».

Віра Василівна Собольова представляє Управління Верховного комісара ООН у справах біженців в рамках ХІІ Міжнародного фестивалю фільмів з прав людини «Сталкер» з метою: - засобами кіно привернути увагу громадськості до проблем біженців; - залучити кінематографістів до розробки теми біженців. Ця співпраця триває  вже 9 років.

У 2006 році в рамках кінофестивалю «Сталкер» був проведений Конкурс творчих робіт на тему «Права біженців». На конкурс було прислано понад 150 робіт дитячих і юнацьких творчих студій різних міст країни. З них Відбіркова комісія вибрала понад 35 фільмів, які увійшли до каталогу фільмів «Права біженців». Конкурсні роботи оцінювалися членами Жюрі. 13 грудня приїдуть юні учасники з різних регіонів країни. Призери отримають пам'ятні призи УВКБ ООН і дипломи Гільдії кінорежисерів Росії.

Агентство ставить завданням правовий захист в 116 країнах найбільш ущемлених груп громадян, таких, як іноземні громадяни, що переслідуються в своїх країнах з політичних або інших причин, біженці з південних регіонів, турки-месхетинці. Ці люди не із власної волі опинилися далеко від батьківщини.

Історик кіномистецтва Ірина Рубанова відзначила: «Будинок Кіно - це місце, куди люди повинні приходити дивитися кіно. Якщо в світовому кіно працюють люди з різних куточків планети, то документалісти є громадянами тієї країни, про яку ставлять фільми. Вони здобувають правду, деколи дорогою ціною, про людей, що потрапили в біду... Поки є документальне кіно - доти у країни є надія на висвітлення істини. Кожна людина живе сама собою, і ні держава, ні окремі люди їй не допоможуть, а допоможуть їй її воля, ідея, справи».

Учасники кінофестивалю відповіли на запитання журналістів.

На запитання журналіста Сергію Ковальову:  «Ви будете удостоєні нагороди «Сталкер». Ваше ставлення до фестивалю?», - правозахисник відповів: «Я беру участь в цьому фестивалі з найпершого дня. Тут робляться дуже важливі справи у вирішенні проблем інвалідів, хворих на СНІД, біженців, відстоюється в сукупності право суспільства на незалежність. Що таке сталкер? Якщо спростити ідею Стругацьких, сталкер - дослідник, який займається тим, чим займається наука, - безстрашним, неупередженим безкорисливим дослідженням правди».

Запитання журналіста: «Розмов про права все більше, а прав у громадян все менше. Ставлення до правозахисників все гіршає», - викликало бурхливу дискусію, в результаті якої висловлювалися думки учасниками конференції, що справи з правами людини в країні дійсно погіршуються і влада ці права підминає, а виступи правозахисників сприймаються як лайки. Проблеми в суспільстві завжди були і будуть, але треба робити те, що повинно, а буде те, що буде.

Організатори ХІІ Міжнародного кінофестивалю «Сталкер» запрошують москвичів і гостей столиці до перегляду фільмів виставки на відповідні теми. Після закінчення фестивалю в Москві його організатори повезуть матеріали по 14 російських містах.

Олена Захарова. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...