• Жіноча чеснота в давні часи

  • Понеділок, 15 січня 2007 року

Я провела багато часу, читаючи класичні твори Конфуція,  коментарі на конфуцианізм і навіть 24 класичних роботи з історії. Незабаром я виявила, що сучасні люди дуже мало знають про Китай до Династії Сун.

Інша цікава тема, на яку я натрапила у своїх дослідженнях, стосувалася того, як впродовж історії визначалася жіноча чеснота. Династія Сун стала поворотним пунктом у визначенні "жіночої чесноти" в китайській історії.

Об'єктом гордості для більшості добродійних жінок до часів династії Сун було те, що вони робили значні пожертвування для своєї країни і народу, були виключно обдарованими і здійснювали безстрашні вчинки, були досить мудрими, щоб відрізняти правильне від неправильного за часів зіпсованої моральності, або були дуже відданими своїм батькам і чоловікові і т.п.

Після Дінастії Сун зразками для більшості добродійних жінок стали ті, хто зберігали цнотливість у важких обставинах. Багато хто з них вирішив утримуватися від пошуків другого заміжжя, поки країна зазнає нападів північних варварських племен, або поки вони самі не помстяться ворогам, які вбили їхніх чоловіків.

Деякі з них дійсно не були зацікавлені у вторинному заміжжі або через те, що їх не цікавили подружні відносини, або тому що вони були дуже прив'язані до своїх загиблих чоловіків. Жіноча чеснота знайшла новий сенс, починаючи з Династії Сун, як наслідок трагічний долі реальної історичної особи, Чжу Сі, відомої своєю винятковою стриманістю.

Інакше кажучи, до Династії Сун, жінки керувалися своїми власними рішеннями і були цілком байдужі до соціальних проблем. Ніхто не міг примусити жінок відповідати якомусь особливому стереотипу поведінки. Крім того, існує неправильне уявлення про те, що вчинки надмірної цнотливості широко звеличилися.

Насправді, багато стародавніх істориків свідомо опустили опис безлічі подібних вчинків, оскільки вони не хотіли заохочувати таку поведінку. Наприклад, загальноприйнята реакція серед китайських істориків щодо вдів, які відмовлялися від вторинного заміжжя, характеризувалася такими фразами: "Її дивна поведінка", "яка сумна поведінка" або "що за жалюгідна поведінка", - і т.п.

Деякі вдови спотворювали себе, щоб уникнути вторинного заміжжя через бажання зберегти вірність або стримати  клятву, дану померлому чоловікові. Жінки, які вибирали цей шлях, розглядалися як позбавлені здорового глузду і самоповаги (відчуття власної гідності). Природно, ніхто з істориків у своїй думці належним чином не вихваляв таку поведінку.

Коли справа доходить до чесноти жінок: "жіночність є підставою  доброти (доброзичливості); збереження цнотливості людини у власному житті є актом жертвенності в ім'я праведності" ("79-а Біографія Добродійної Жінки" з Бій Ші, китайської історичної книги). Іншими словами, справжня чеснота у жінок виникає з доброти і праведності.

Самоспотворювання навряд чи є актом праведності. Такі акти екстремізму чень далекі від Конфуціанської "Золотої Середини". Чи можна з цього зробити висновок, що жіноча справжня чеснота є віддзеркаленням жіночого дотримання норм добра і праведності? Не зовсім. Коли у жінки немає іншого способу  захистити свою цнотливість, як тільки ціною власного життя, то це ознака розбещеного суспільства.

Коли акти добра і праведності вихвалялися, то це було ознакою того, що такі акти ставали рідкісними в етично вироджуваному суспільстві. Згідно з теорією взаємного породження і  взаємного знищення, пропаганда поглядів добра і праведності, насправді, вказує на втрату цих якостей. А з іншого боку, якщо всі дорожать чеснотою і прославляють свій розум і душу, то стандарт для оцінки добра і праведності також підвищується.

Могутність сучасних людей у багатьох відношеннях подібна до суспільства стародавніх, але сучасні люди думають, що деякі речі, зроблені в стародавні часи, були відсталими (за своїм розвитком). Наші відчуття того, що насправді відбувалося в стародавні часи, насправді засновані на заплутаному, помилковому розумінні того періоду, отже, ми віддалилися від істини.

Таке розуміння старовини стає бар'єром для сучасної людини в розумінні істини про Китай. Більш того, оскільки бяльшість із нас не є істоирками за професією, то ми дуже мало знаємо про стародавні часи. До того ж, це вже стало звичкою.

Тянь Даньдань. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...