Троянда займає важливе місце в нашій цивілізації. Про старовину цієї квітки свідчать окам'янілі троянди, знайдені в Північній Америці.

Впродовж всієї історії людства троянда завойовувала серця людей. Всьому світу відомі її краса й аромат.

Вже 5000 років тому в Китаї вирощували кущі троянд і використовували її плоди. В Азії троянда довгий час була відома як лікарська рослина.

Шипшина і троянда прийшли з Близького Сходу. Вони мали властивість зберігати ґрунт сухим і теплим. Троянда квітнула в садах Вавилона, де її називали «варида», що означає «червоний».

Нею прикрашав свій палац цар Мінос, у Трої трояндовою олією натирали тіла знатних небіжчиків. На монетах Родосу була зображена троянда. Грецька легенда розповідає, що богині створили її, щоб оспівати любов. Роза – латинське слово, а її грецька назва - «родон».

Під час святкувань римляни купалися в рожевій воді, трояндами прикрашалися столи і ароматизувалися вина й десерти. Згідно з літописами, Клеопатра зустріла Марка Антонія на килимі з троянд завтовшки 30-60 сантиметрів. Потураючи примхам імператора Нерона, плантаціями троянд замінювали багато злакових полів, що спровокувало брак зерна.

Галльська троянда є родоначальником провансальської троянди. Її називали дамською трояндою і вирощували заради аромату. Лицар Тібо Шампанський завіз цю квітку для своєї дружини. У XV столітті його нащадок Ланкастер вів війну за англійський престол проти герцога Йоркського.

Символом лицаря Ланкастера була червона троянда, а герцога Йоркського – біла. Ця війна тривала 30 років, увійшовши до історії, як війна Червоної і Білої троянди. Врешті-решт, нащадок Ланкастера, Генрі Тюдор одружився з Єлизаветою Йоркською. Таким чином, червоний і білий кольори об'єдналися, на довгий час ставши символом британської монархії.

Християни додали троянді містичного смислу, присвятивши її Діві Марії. Вітражі соборів набули форм троянди. У раю вона втратила свої шпильки. У Болгарії троянди вирощують для фітотерапії і парфумерії.

Інший різновид троянди – гігантська троянда - росте в Бірмі. Ця повзуча рослина може досягати 15 метрів заввишки. Квіти її жовті. У Кашмірі за часів династії Моголів створювалися чудові розарії. Правителя, що повертається після походу, вітали, кидаючи в річку пелюстки троянд.

Японська троянда має шорстке листя, багато шпильок і квіти рожевого, білого або пурпурного кольору. Вона дуже міцна і часто висаджується уздовж автострад, як огорожа.

Символіка кольору: біла троянда – символ чистоти, червона – любовної пристрасті. Рожева троянда символізує красу любові. Жовті троянди асоціюються з ревнощами і невірністю. Згідно з легендою, пророк Мухаммед одного разу запідозрив свою дружину Айшу в невірності. За порадою архангела Гавриїла, він подарував їй червоні троянди і попросив кинути їх у річку. Вони стали жовтими на знак її зради.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...