• Експерименти на тваринах: необхідність чи варварство?

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Четвер, 8 грудня 2005 року
Світовий досвід показує, що багато прогресивних ідей зустрічають спочатку бурхливий опір консервативно налаштованих людей. Однак, найчастіше історія підтверджує правильність таких ідей.

Тому дуже важливо твердо дотримуватися своїх переконань, відстоювати свою точку зору, не йти на компроміс із власною совістю й доводити розпочату справу до кінця.

(з передмови до збірника доповідей)

У медичних вузах, в експериментах, проведених студентами під час навчання, гине 1 % лабораторних тварин. Основна частина піддослідних тварин (65 %) використовується з медичною метою для дослідження впливу на них лікарських препаратів і нових методик у лікуванні.

На військові й космічні тести припадає 26 % експериментів. 8 % тварин гине також в тестах на токсичність при розробці косметичних, промислових й інших технологій. Чи є альтернатива таким дослідам?

Щороку такі експерименти, які завдають болю, забирають мільйони життів братів наших менших. Бідних піддослідних тварин обпалюють, ошпарюють, отруюють, заморюють голодом і піддають електричному струму. Ще їх привчають до наркотиків, розвивають виразкову хворобу шлунка, захворювання артритом, раком, діабетом, сифілісом і СНІДом.

Шляхом хірургічного втручання, заради експерименту,  видаляють очі, ламають кістки й ушкоджують мозок. Використовуючи у військових дослідженнях, тварин піддають отруєнню газом, ціанідами, розстрілюють пластиковими кулями й снарядами.

Член Союзу журналістів, президент Центру захисту прав тварин  "Віта", біолог, фахівець у галузі фізіології рослин, І.Ю. Новожилова сказала: "Ми вступили в третє тисячоліття,  духовний і фізичний прогрес вимагає, щоб були усунуті всі перешкоди на шляху до цивілізованого розвитку".  

Напевно, кожний, хто вивчає природничі науки, міркував про те, якою ж ціною дістаються наукові відкриття. Життя мільйонів тварин принесені в жертву заради розвитку науки. А чи так необхідно діяти за принципом  "крокувати по трупах" для того, щоб досягти успіхів у біології?  Відбираючи право на життя у живої істоти, чи не ставимо ми під сумнів своє власне життя?

На прес-конференції "Гуманні альтернативи - експериментам над тваринами в медико - біологічних вузах Росії" в Росії завідувач кафедри фармакології - Соколов Володимир Дмитрович - заявив: «Зараз уперше в Росії, на кафедрі фармакології відмовилися від використання піддослідних тварин у навчанні студентів, і перейшли на альтернативне навчання. Таким чином, можна сказати, що в Росії почався рух за гуманну освіту.»

У всіх західних країнах уже давно застосовуються методики альтернативного навчання. Потрібно відзначити, що в таких країнах як Великобританія,  Італія, Швеція  існує закон, відповідно до якого студенти медичних ВУЗів можуть відмовитися від участі в експериментах над тваринами, якщо це суперечить їхнім моральним переконанням.

Проводилися й спеціальні дослідження, метою яких було виявити ефективність альтернативного методу освіти. Практично всі опубліковані результати досліджень такого роду довели, що студенти, які використовували у своєму навчанні  нові методи, засвоюють матеріал також добре або навіть краще за тих, які навчалися за допомогою методів вівісекції (приспання) тварин".

Викладачі кафедри фармакології АВМ (Академії Ветеринарної Медицини) Санкт-Петербурга також упевнені, що альтернативне навчання може прекрасно замінити використання тварин у наукових експериментах. Такі методи навчання мають більше переваг і з економічної точки зору, і головне, з позиції етики й гуманності.

В альтернативному навчанні викладачі й студенти використовують моделювання операцій на тваринах - манекенах, а також спеціальні комп'ютерні програми, які дозволяють студентам багаторазово відпрацьовувати практичні навички для кращого засвоєння матеріалу. Також для навчання використовуються й трупи тварин, які вмерли природньою смертю від невиліковних хвороб або від нещасних випадків.

За матеріалами збірки доповідей "Чи потрібні досвіди на тваринах у навчальному процесі".
 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...