ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Ліки применшують лікувальний ефект плацебо

Велика Епоха
(benjaminec/Shutterstock)

Чи може плацебо полегшувати симптоми хвороб?

Дослідники-фармацевти тестують нові ліки, порівнюючи їх із плацебо — пігулками, які не мають жодного ефекту. Мета полягає в тому, щоб визначити, чи є ліки ефективнішими, ніж плацебо. Якщо ефект дорівнює прийманню справжніх ліків, препарат вважається невдалим.

Це явище відоме як «ефект плацебо». Плацебо в перекладі з латинської означає «я буду радий».

Термін плацебо вперше ввів шотландський лікар Вільям Каллен (1710-1790) 1772 року. Щоб заспокоїти пацієнтів, які просили ліки, яких вони не потребували, він давав їм те, що задовольнить їхні вимоги та очікування.

У книзі, опублікованій 1801 року британським лікарем Джоном Гейгартом, написано, що пацієнти з «ревматизмом» зменшували біль за допомогою плацебо.

У 1937 році в плацебо-контрольованому дослідженні, опублікованому в журналі JAMA, повідомлялося, що ефект від плацебо за серцевого болю в амбулаторних пацієнтів був не гіршим, ніж від перевірених ліків, таких як ксантини (теобромін і амінофілін).

Самозцілення

У 2009 році вчені провели невелике клінічне дослідження, яке розкрило перший компонент ефекту плацебо.

Пацієнти із синдромом подразненого кишківника (СПК) були випадковим чином розподілені на дві групи. Група А не отримувала жодного лікування, тоді як групі Б давали плацебо, чітко позначене як:

«Плацебо — пігулки, виготовлені з інертної речовини, які, як показали клінічні дослідження, спричиняють значне поліпшення стану завдяки процесам самозцілення тіла та розуму».

Через три тижні 30 відсотків пацієнтів групи А повідомили, що їм стало легше, порівняно з 60 відсотками пацієнтів групи В.

Перший ключовий фактор ефекту плацебо — час лікує. Наші тіла мають здатність до «самозцілення».

У самозціленні немає нічого загадкового. У пацієнтів із СПК на роботу кишківника можуть впливати стрес, медіатори запалення або специфічна дієта.

Якщо люди коригують свій спосіб життя, наприклад, знижують рівень стресу, уникають продуктів, що спричиняють запалення, та сприяють здоров'ю кишківника за допомогою фізичних вправ, вони часто природним чином полегшують симптоми СПК.

Природний механізм зцілення лежить в основі ефекту плацебо. (The Epoch Times)

Навіть якщо не вживати жодних дій, з плином часу кишківник, мікробіом та імунітет можуть повільно відновлюватися самі по собі.

Наш організм має неймовірну функцію самовідновлення, яка працює постійно, захищаючи нас від шкідливих речовин, вірусів і раку.

Наша імунна та лімфатична система — перша лінія оборони від цих загроз. Печінка виводить токсини, а нирки — відходи життєдіяльності.

Дивно, але наші клітини можуть переробляти відходи всередині себе, і навіть наша ДНК може відновлювати себе. Це лише кілька прикладів незліченних способів, за допомогою яких наш організм підтримує своє здоров'я.

Природне зцілення лежить в основі ефекту плацебо — вродженої здатності, якою ми всі володіємо.

Позитивне переконання

Збільшення ефективності вдвічі в групі B інтригує, оскільки пацієнти цієї групи отримували плацебо разом з обнадійливою запискою про самозцілення.

Впевненість призводить до позитивної віри — другого компонента ефекту плацебо.

Автор дослідження IBS, доктор Тед Джек Капчук, професор Гарвардської медичної школи, провів ще одне дослідження, в якому взяли участь 66 осіб, які страждають на гостру мігрень. Їм давали або плацебо, або препарат від мігрені Maxalt.

Обидві таблетки мали однаковий вигляд, їх поклали в конверт і по-різному маркували. Потім ці конверти були розподілені по трьох групах. Група А отримала плацебо, позначене як Maxalt, група В — Maxalt, позначений як плацебо, а група С — Maxalt, позначений як Maxalt.

Через дві з половиною години пацієнти груп А, В і С повідомили про зниження больових відчуттів на 30%, 38% і 62% відповідно.

Позитивне переконання вплинуло на результат лікування. (The Epoch Times)

Найцікавішим відкриттям стало те, що пацієнти, які отримували плацебо, позначене як Maxalt, зазнали такого ж ефекту, як і група, яка отримувала справжній Maxalt, але вірила, що це плацебо.

Кожні ліки пов'язані з певними переконаннями щодо бренду. Те ж саме може відбуватися і з плацебо.

Просте прийняття плацебо, наприклад цукрової пігулки, з вірою в те, що це ліки, здатне полегшити біль, тривогу та депресію, знизити кров'яний тиск, вилікувати виразку кишківника й зміцнити імунну систему.

Плацебо-операції, під час яких пацієнтів вводять у стан наркозу, розрізають і зашивають назад без будь-якого фактичного втручання, позитивно впливають на результати лікування.

Цю силу віри часто ігнорують у сучасній медицині, тоді як у духовних практиках і психіатричній терапії її підкреслюють і розвивають.

Слова лікаря мають значення

Слова, сказані пацієнтові його лікарем щодо очікуваного результату лікування, можуть істотно вплинути на процес одужання.

Наприклад, у дослідженні, проведеному Алією Крам, доцентом психології в Стенфордському університеті, лікарі виконували шкірний прик-тест на гістамін. Через шість хвилин вони дали пацієнтам крем плацебо. Шкірний прик-тест на гістамін використовується для виявлення алергічної реакції, що викликає висип на передпліччі.

Лікар повідомив половині учасників, що їм дали антигістамінний крем для лікування висипу. Іншій половині сказали, що крем є агоністом гістаміну і може посилити висип.

Група, якій сказали, що крем посилить висип, відчула подразнення вже через 10 хвилин після нанесення. У тих, кому сказали, що крем зменшить висип, спостерігалося поліпшення (5,1 мм проти 4,7 мм).

Слова лікаря впливають на результат шкірного прик-тесту на гістамін. (The Epoch Times)

Результати дослідження свідчать про те, що слова лікаря впливають на результат лікування.

Це підводить нас до історії з івермектином. Урядова кампанія США проти застосування івермектину для лікування COVID-19 була руйнівною. Вони навіть розробили тести, щоб довести його неефективність. У результаті більшість лікарів вважали, що призначати ліки неефективно та безвідповідально.

Негативні повідомлення пацієнтам значно ускладнили демонстрацію дії івермектину, що завадило скептикам дослідити його переваги.

За матеріалами The Epoch Times USA