ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Рідкісні підводні фотографії примарних уламків бойових машин, гелікоптерів, танків. ФОТОрепортаж

Велика Епоха
(© Becky Kagan Schott/UPY2024)

Десять фотографій, відзначених нагородами, відобразили моторошну красу найбільш загадкових затонулих об'єктів на морському дні планети.

Від затоплених танків і літаків до доленосних військових машин, затонулих під час двох світових воєн — нагороди «Підводний фотограф року 2024» висвітлюють найкращі зразки безстрашної дайвінг-фотографії.

Затонулий пасажирський літак

Немов кадри з фантастичного фільму, фотографія Альваро Ерреро, зроблена всередині затонулого літака, має потойбічний вигляд. Щоб показати величезні розміри затонулого Lockheed TriStar L-1011, який лежить на дні Червоного моря в Йорданії, він використав спеціальну техніку печерної фотографії, щоб висвітлити силует водолаза, який пропливає по проходу.

«Lockheed TriStar L-1011» Альваро Ерреро. (© Alvaro Herrero/UPY2024)

«Це одна з тих фотографій катастрофи, яку я робив з найбільшим задоволенням», — сказав пан Ерреро, який отримав нагороду «Висока оцінка» за свою вражаючу роботу.

Lockheed TriStar L-1011 був затоплений у 2019 році для створення штучного рифу і зараз спочиває на глибині від 15 до 30 метрів під хвилями.

Лампа імітує працюючий двигун

Завдяки зусиллям німецького фотографа Крістіана Хорраса (Christian Horras), який також отримав титул «Висока оцінка», ми можемо побачити ззовні той самий Lockheed TriStar L-1011.

«Зліт» Крістіана Хорраса. (© Christian Horras/UPY2024)

Говорячи про свою фотографію «Зліт», пан Хоррас сказав: «Це дійсно не звичайне занурення на місце катастрофи, адже не часто можна побачити цілі пасажирські літаки на дні океану!»

«Я вирішив зробити знімок ззовні й розмістив потужне світло на невеликому штативі в реактивному двигуні, щоб створити ефект працюючого двигуна. Сонце під прямим кутом освітлювало затонуле судно і не перевантажувало мій „двигун“».

20-хвилинний дедлайн

«Bell AH-1 °F Cobra» Альваро Ерреро. (© Álvaro Herrero/UPY2024)

У тому ж місці в Червоному морі Альваро Ерреро зіткнувся з одним з найбільших викликів у своїй кар'єрі водолазного фотографа, коли у нього було лише 20 хвилин, щоб зробити знімок затонулого бойового вертольота перед тим, як він піде в декомпресію. За ризиковані зусилля його та його команди, фотографія «Bell AH-1 °F Cobra» була удостоєна звання «Commended» («Похвальна»).

Голова суддівської колегії Алекс Мастард (Alex Mustard), високо оцінюючи отриману фотографію, сказав у своїй заяві: «Захоплююча сюжетна фотографія: „Захоплюючий об'єкт, сфотографований і освітлений зі справжньою майстерністю техніки. Все це було зроблено в стислі терміни, це дійсно вражає“».

Всередині затонулого корабля SS Thistlegorm

Всередині затонулого корабля SS Thistlegorm, автор Алекс Доусон. (© Alex Dawson/UPY2024)

Один з найлегендарніших затонулих кораблів планети, SS Thistlegorm — британський вантажний пароплав, який був потоплений німецькими бомбардувальниками в Червоному морі Єгипту під час Другої світової війни.

Шведський фотограф Алекс Доусон (Alex Dawson), який отримав нагороду «Висока оцінка» за свій захоплюючий портрет інтер'єру затонулого корабля «Всередині затонулого SS Thistlegorm», був вражений станом збереженості судна.

«Вантажівки у чудовому стані, — сказав він, — враховуючи, що вони пролежали понад 80 років у воді з високою солоністю, а на задньому борту стоять мотоцикли, складені в ряди».

Косяк риби створює форму човнового вітрила

«Підняти вітрила» Фабі Фрегонезі. (© Fabi Fregonesi/UPY2024)

Фотограф Фабі Фрегонезі досліджував місце для дайвінгу у водах своєї батьківщини, Бразилії, коли натрапив на дивовижну рибну формацію. Величезна зграя риб, здавалося, «танцювала» над уламками буксира, відомого як «Діва», на мить створюючи форму вітрила. Фотографія посіла третє місце на престижному конкурсі.

«Відчуття, яке я мав у той момент, було таким, що корабель готовий відплисти, розпочавши свою подорож назустріч невідомій пригоді. У мене був час лише на те, щоб швидко уявити собі бажану фотографію, розташуватися і зафіксувати цей момент», — розповів пан Фрегонезі, додавши, що через кілька секунд риб’яче угрупування зникло.

«Фотографії затонулих кораблів красиві, таємничі й, як правило, викликають у мене ностальгію», — сказав він.

Пан Мастард похвалив фото і прокоментував його: «Косяк риб, що танцює над затонулим кораблем, на мить створює ідеальну форму вітрил, немов готовий перенести корабель по морському дну. Коли справа доходить до чудової фотографії, час — це все».

Освітлюючи минуле

У США Беккі Каган Шотт посіла друге місце за свою примарну фотографію «Освітлюючи минуле», на якій зображено затонулий в озері Гурон човен «Кайл Спенглер». Після шести років спроб зробити ідеальний знімок дерев’яної шхуни, яка затонула в 1860 році, їй нарешті вдалося це зробити завдяки умовам темряви.

Коментуючи роботу-переможця, суддя Пітер Роулендс сказав «Вітаю вас з тим, що ви наполегливо працювали над цим знімком. Правильно розміщене живе і статичне освітлення, а також мачта відіграють важливу роль у створенні візуального масштабу і глибини зображення. Це велике досягнення».

Величезний суховантаж розламаний навпіл

Пані Шотт також зобразила містичний портрет С. С. Нормана на Великих озерах на своїй фотографії «Переломний момент».

«Переломний момент» Беккі Каган Шотт. (© Becky Kagan Schott/UPY2024)

Масивний суховантаж затонув внаслідок зіткнення на озері Гурон у 1895 році, коли судно зазнало удару такої сили, що розламалося навпіл.

За даними Національного морського заповідника Тандер-Бей, знадобилося всього три хвилини, щоб 300-футовий «Норман» і три члени екіпажу зникли під хвилями холодного, темного озера, де зараз він лежить на глибині 80 метрів.

«На цій фотографії технічні водолази висвітлюють величезну пробоїну, яка проходить через весь корабель, коли вони пропливають крізь неї», — сказала пані Шотт, яка отримала нагороду «Висока оцінка».

«Просто зухвало»!

«Просто зухвало» Кірана Хаттона. (© Kieran Hatton/UPY2024)

Фотограф Кіран Хаттон (Kieran Hatton), який отримав нагороду «Відзначено», вважає «легендарну» чіткість зображення у водах біля Донегалу, Ірландія, однією зі складових свого успіху.

На глибині 60 метрів під поверхнею лежить HMS Audacious, жертва міни часів Першої світової війни. На своєму переможному знімку пан Хаттон зафіксував вражаючий вид двох потужних гармат британського лінкора.

«Дуже потужний об'єкт, добре відображений завдяки симетрії та ефективному використанню збалансованого освітлення на камері та поза нею», — сказав пан Роулендс, високо оцінюючи фотографію.

Рятувальний пароплав, затонулий у 1944 році

Британський фотограф Гільєм Дюпрат вирушив до величних норвезьких фіордів, щоб зробити цей цінний знімок затонулого під час Другої світової війни рятувального пароплава «Парат», який був потоплений авіацією союзників у 1944 році. Пірнувши на глибину 60 метрів у крижаному холодному фіорді Крахелла, пан Дюпрат зміг показати райдужну красу морських мешканців, що чіпляються за судно.

«Парат» Гільєма Дюпра. (© Guilhem Duprat/UPY2024)

«Скеля, яку ви можете розгледіти праворуч на фото, — це просто сира скеля, а морське дно — суцільна пустеля», — розповідає пан Дюпра. «Але затонулий корабель став оазою для цих чудових білих анемонів і помаранчевих черв’яків, які на тлі коричнево-червоного кольору іржавого корпусу і прозорої синьо-зеленої води фьорда створюють вражаюче видовище».

Знімок отримав нагороду «Відзначено», а пан Мастард високо оцінив творче бачення фотографа: «Фотографи так часто захоплюються лише рукотворними спорудами, з якими вони стикаються, що прекрасне життєзабезпечення затонулих кораблів часто залишається поза увагою. Ця фотографія ідеально підкреслює всю історію».

Приголомшлива симетрія танків ChieftainTanks

Загальним переможцем щорічного конкурсу став американський фотограф Мартін Броен (Martin Broen) за його захоплюючу фотографію пари затонулих танків. Зроблене в йорданському підводному військовому музеї неподалік від узбережжя Акаби в Червоному морі, його цінне зображення передає симетрію танків «Вождь» з їхніми грізними гарматами й присутність на задньому плані приятеля пана Броена, який пірнає з аквалангом.

«Танки вождів», автор Мартін Броен. (© Martin Broen/UPY2024)

Пан Броен сказав: «Разом з дивовижною групою фотографів я мав честь бути запрошеним до участі в першому конкурсі підводних фотографій в Акабі в Йорданії, де головною визначною пам’яткою є підводний військовий музей. Незвичайне видовище військових машин».

Місце для дайвінгу в Акабі пропонує інтригуюче видовище серії військових машин, включаючи вертоліт, броньовану машину швидкої допомоги та джип Willys, серед інших, затоплених у воді й розташованих уздовж рифів в тактичному бойовому порядку.

«У сьогоднішні неспокійні часи дуже приємно бачити, як військову техніку використовують у мирних цілях», — сказав пан Роулендс.

За матеріалами Epoch Times