• Історії Стародавнього Китаю: терпіння і милосердя завжди винагороджуються

  • Неділя, 16 березня 2008 року

За часів Західної Дінастії Хань в місті Наньян жив чоловік на ім'я Чжо Мао. В молодості він вивчав поезію, етикет і календар. Володіючи великими знаннями, він був добрим і шанобливим до інших людей.

Згідно з історичними записами, Чжо Мао не любив сваритися з людьми і не виставляв наперед особисті інтереси. Він не починав  суперечки, коли люди помилялися, з готовністю терпів несправедливість, і навіть віддавав іншим власне майно.При цьому його серце завжди залишалося спокійним.

Одного разу, коли Мао працював чиновником в канцелярії Прем'єр-міністра, незнайомець зупинив його віз і заявив, що кінь у возі належить йому. Мао запитав: «Як давно ви втратили вашого коня?» Чоловік сказав: «Понад місяць тому». Цей кінь вже декілька років належав Мао. І він знав, що чоловік помиляється, але, не кажучи ні слова, віддав йому коня. Мао сам упрігся в свій віз, сказавши при цьому: «Якщо він не ваш, будь ласка, поверніть його в канцелярію Прем'єр-міністра».

Пройшов час, той чоловік знайшов свого коня і усвідомив свою помилку. Прийшовши в канцелярію Прем'єр-міністра, він низько поклонився і, вибачившись, повернув коня Мао. Мао не висловив при цьому ніякого невдоволення.

Коли Мао підвищили і призначили в міський магістрат округу Мі провінції Хенань, він був лояльним, розсудливим і чесним. Він любив своїх учнів як членів сім'ї, надаючи велике значення моральності і показуючи свій особистий приклад. Здійснюючи хороші справи, він ніколи не робив недружніх зауважень. Підлеглі та учні любили його і завжди були чесні з ним. За декілька років його правління провінцією Хенань рівень моралі населення піднявся.

У роки царювання імператора Ханьпіна - чотирнадцятого імператора Західної Династії Хань - понад двадцяти районам провінції Хенань був нанесений серйозний збиток від нашестя сарани. А графство Мі лихо обійшло стороною. Правитель провінції Хенань, вислухавши звіт представника округу Мі, не повірив і особисто вирішив переконатися в цьому. Відвідини округу Мі, переконали його в гідності Мао, і правитель був у захваті від нього.

За свої заслуги Чжо Мао отримав підвищення і був переведений на пост помічника в Капітолії; в окрузі Мі плакали, розлучаючись із ним. Коли трон був незаконно захоплений Ван Маном, і правління прийшло в хаос, Мао пішов у відставку, посилаючись на проблеми із здоров'ям.

Зійшовши на трон, і дізнавшись про видатний характер і знання Мао, наступний імператор Гуанву, відразу ж викликав Мао. Він видав указ для нагородження Мао за стриманість, добродійне вдосконалення, чесність, доброту, постійність і здатність досягати того, чого не могли інші. Імператор сказав, що краща людина заслужила кращу нагороду і призначив Чжо Мао служити Тайфу (вчитель і опікун принца), подарувавши йому багатства, і висунувши його сина на престижну посаду.

Цин'янь

Підписатися:

Коментарі