• Перспективи демократії в Китаї

  • Середа, 11 квітня 2007 року
 
31 березня в готелі «Grand Hyatt» у Мельбурні пройшов перший форум присвячений питанням демократії в Китаї. Китайська демократія далеко не є улюбленою темою для австралійських бізнесменів і політиків, які через економічні вигоди прагнуть жодним чином не зачепити Пекін. 
Проте, серед учасників заходу разом з місцевими китайськими демократичними активістами були три політичні діячі Мельбурну. Майкл Денбі, член Австралійської лейбористської партії Мельбурну, разом з колишнім лібералом і членом законодавчої ради Віктором Пертоном узяли на себе роль організаторів. Цзебінь Чень, у минулому сенатор від лібералів штату Вікторія, також був членом організаційної групи. 
Погляди більшості аудиторії з 200 чоловік були відображені в промові Грехама Баррета, віце-президента Інституту економічних зв'язків Австралії. Він заявив, що «більше немає сумніву» в тому, що Китай стане світовою наддержавою, але китайська нація, так само як і демократичні країни, повинні бути упевненими, що коли це відбудеться, Китаєм управлятиме чуйний уряд, здатний нести відповідальність. 
Пан Баррет продовжив свою промову, навівши ряд прикладів того, як сьогоднішній комуністичний режим в значній мірі не відповідає цим вимогам. Наприклад, його тісні зв'язки з країнами-ізгоями, такими як Судан, Зімбабве, Іран і Північна Корея в більшості випадків передбачають істотну фінансову і технічну підтримку без будь-яких моральних обмежень стосовно того, на що будуть витрачені ці ресурси. У випадку з Дарфуром, китайські гроші та зброя ефективно використовуються для здійснення геноциду. 
Інші доповідачі закликали звернути увагу на відсутність у комуністичної партії Китаю (КПК) «чутливості» як на потребу китайського населення в свободі, так і на будь-яку рекомендацію ззовні, яка завжди розглядається як «нападки» або «втручання». 
Двоє доповідачів зосередилися на жорстокому ставленні до працівників у так званому «соціалістичному» суспільстві. Доктор Аніта Чань відзначила, що робітників експлуатуватимуть доти, доки не буде встановлений відкритіший режим з вільними організаціями, колективними переговорами, де на чолі стоятиме закон. Цю ж думку повторив пан Хань Дунфань, редактор «Китайського трудового вісника», який провів чотири жахливих роки в китайській в'язниці після кривавих подій у 1989-му. Тепер він є знаменитістю серед китайських працівників; співорганізатор Віктор Пертон охарактеризував його як «зірку трудового руху» в Китаї. 
Пан Хань нагадав аудиторії про жахливий стан справ у сфері охорони праці в китайській промисловості та коротко розповів про те, як його група веде окремі процеси в судах. Їм вдається вигравати все більшу кількість справ, які не тільки дають можливість для потерпілого отримати компенсацію, але, що ще важливіше, стимулюють інших працівників відстоювати свої права. Він підкреслив, що «демократія - це процес», який повинен бути присутнім у всіх аспектах суспільного життя, і він є набагато більшою річчю, ніж просто ухвалення рішення про те, яка політична партія сформує уряд. 
Дослідник Китаю, колишній старший аналітик розвідки міністерства оборони Пол Монк, погодився, що поверхнева політична демократія малопридатна, і що дуже важливо мати «відповідальніший і відкритіший уряд із свободою слова для тих, хто вимагає в суді відшкодування. Пан Хань також звернув увагу на те, що Китай має історію повстань, які, проте, кожного разу лише приводили до влади іншого диктатора. 
Пан Альберт Хо Чунь-Янь, голова Демократичної партії Гонконгу і член законодавчої ради Гонконгу, підкреслив доцільність змін у Китаї. Він звернув особливу увагу на значення служби цивільної справедливості в Гонконзі, рівних можливостей для отримання посади, незалежного суду і вільної преси, яка хоч і зазнає атак з боку Пекіна, але продовжує подавати позитивний приклад ліберальним силам у КНР. Він заявив, що «ліберальне суспільство в Гонконзі поступово зіллється з ліберальним суспільством у Китаї», оскільки взаємовплив двох груп населення одна на однну посилюватиметься. Пан Хо також попередив, що коли китайський економічний міхур лопне, «тільки легітимний уряд, який користується підтримкою народу» зможе «вивести країну з кризи». 
Проблема китайського «економічного міхура», також піднімалася на форумі, була піднята найбільш довгожданим доповідачем. Затаврований комуністичним режимом як «рука, чорніша з чорних», Ван Цзюньтао 13 років провів у китайській в'язниці за участь у студентському демократичному русі кінця 80-х. Пан Ван заявив: «Якщо ми дійсно подивимося на Китай, з ним не все так добре, як думають західні експерти, які звертають увагу тільки на економічне зростання. У питаннях корупції, соціальної нерівності, прав людини і безробіття Китай переживає кризу». Він погодився, що «більшість китайців не вірять у те, що Ху Цзіньтао зможе створити гармонійне суспільство», тому що це неможливо без демократії і панування закону. Рецепт Ху Цзіньтао для досягнення стабільності полягає в продовженні авторитарного режиму. Кількість соціальних хвилювань, що постійно зростає в Китаї, говорить про те, що цей спосіб не діє. Пан Ван нагадав усім, що в кінці 1920-х китайський народ створив першу демократичну державу в Азії і просто потрібно повірити, що він зможе знову зробити це. 
Член парламенту Майкл Денбі, якому було надано завершальне слово на форумі, сказав: «Я сподіваюся, що це стане одним із перших кроків у подорожі в тисячу миль, яка наблизить нас до демократичного Китаю». 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...