• У космосі виявили незвичайні кільця, пов’язані із зародженням планети

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    П'ятниця, 31 жовтня 2014 року
У космічному просторі виявили цікаве утворення, яке може бути пов’язане із зародженням планет. В одній із систем, що має дві зірки, виявили також два незвичайних кільця.

Художнє зображення пилу та газу у системі із двома зірками GG Tauri-A, що розміщене за 460 світлових років від Землі у сузір’ї Тельця

Художнє зображення пилу та газу у системі із двома зірками GG Tauri-A, що розміщене за 460 світлових років від Землі у сузір’ї Тельця. Ілюстрація: ESO/NAOJ/NRAO

Одне з кілець опоясує всю зіркову систему, друге — головну її зірку. За підрахунками астрофізиків, внутрішнє кільце має таку ж масу, як Юпітер. Але зірка, навколо якої воно розташоване, із такою швидкістю забирає матерію кільця, що воно давно мало б зникнути.

Як виявили дослідники, поясненням існування такого кільця є те, що його більший «брат» живить його, постійно віддаючи частину своєї матерії. Як доказ цього, між кільцями астрофізики зафіксували переміщення значних скупчень газу.

«Перетікання матеріалу було передбачене за допомогою комп'ютерного моделювання, але його ще не вдавалось зафіксувати. Виявлення цих згустків [газу — авт.] вказує, що матеріал переміщується між кільцями, дозволяючи підживлювати одне з них», — пояснює дослідник Анна Датро з Лабораторії астрофізики у Бордо, Франція.

Вчені кажуть, що зафіксоване ними явище має важливу роль у процесі формування планет. Ці небесні тіла утворюються із матеріалу, який залишився після народження зірки. Процес формування планети повільний, і вимагає, щоб кільце матерії, подібне до виявленого, трималось довго.

«Ми можемо стати свідками формування таких екзопланетних систем», — говорить астроном Джеффрі Бері, співавтор дослідження із Колгейтського університету в Гамільтоні, США. Науковець пояснює, що на прикладі системи із двома зірками GG Tauri-A дослідники вивчають, як такі утворення можуть формуватись та існувати.

«Це [відкриття — авт.] означає, що у систем із кількома зірками можуть формуватись планети, незважаючи на їхню складну динаміку. Зважаючи на те, що ми й далі знаходимо цікаві планетарні системи, наші спостереження дозволяють судити про механізми, завдяки яким формуються ці системи», — говорить Бері.


Читайте також:
Яке місце найхолодніше у Всесвіті?
Вчені сфотографували мережу, що пронизує Всесвіт
Цікаві явища у Сонячній системі: шестикутник на полюсі Сатурна
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...