• Чи можливе відновлення «холодної війни»?

  • Неділя, 25 лютого 2007 року

Відновлення «холодної війни» на сьогодні неможливе, - така думка учасників прес-конференції, що відбулася 21 лютого в Москві, в РІА "Новини".

«Холодна війна - це, перш за все, боротьба ідей та ідеологій. Але говорити про те, що в Росії є якась могутня ідеологія, яка тотально пронизує все суспільство, ми не можемо. Некоректно стверджувати, що Росія - це країна, яка набирає оберти в зовнішній політиці, тому казати про те, що буде «холодна війна», не можна», - вважає завідувач відділу міжнаціональних відносин Інституту політичного і військового аналізу Сергій Мирославович Маркедонов.

На його думку, ведеться війна «піар-пропагандистська», в якій «однією командою, що намагається відродити образ Радянського Союзу, виступають «яструби» вашингтонські й московські для вирішення власних проблем, серед яких і внутрішньополітичні. Головне завдання - не захоплюватися піар-іграми, цією ілюзією успішності, довкола холодної війни».

З такою точкою зору погоджується і директор російських й азіатських програм Центру оборонної інформації США Микола Васильович Злобін.

За його словами, період «холодної війни» між СРСР і Заходом був «зрозумілим і простим». «Сьогодні ситуація набагато складніша, менш передбачувана, більш небезпечна. Відбуваються фундаментальні зміни в геополітиці, геопорядку, проходить складання світового порядку, і ні про яку «холодну війну» в цьому випадку мови бути не може. Я думаю, що ситуація набагато тривожніша», - відзначив він.

«Ми маємо справу зі світом, правила гри, правила життя якого ми не знаємо. Не знаємо, на що звертати в цьому світі увагу, і що є найголовнішим, - сказав Злобін. - Ми стикаємося з новою проблемою, про яку ми не знали в ХХ столітті, - це відсутність привабливих моделей на світовому політичному ринку. А коли відсутні позитивні моделі, то світ стає менш керованим, тому що незрозуміло, яка система координації, куди прагнуть країни, і що вони хочуть. Росте частка експромту, імпровізації, що веде до ще більшого посилення непередбачуваності. Світ, в якому ми живемо, є непередбачуваним».

«Зараз іде нормальна конкуренція - напіввійськова, напівполітична, напівекономічна, - а «холодна війна» - це поняття з минулого, це спроба пояснити незрозумілі процеси, що відбуваються у світі, зрозумілими, але не завжди адекватними термінами», - сказав на закінчення Микола Злобін.

На питання кореспондента «Великої Епохи», «яку роль відіграє Китай у відносинах між Росією та Америкою», політологи відповіли так.

На думку, Сергія Маркедонова, «Китай - чинник не дуже добре вивчений. Нам не вистачає просто достатньо адекватного знання про Китай. Або Китай дуже демонізуєся, або його роль десь ігнорується. Китайську позицію треба вивчати серйозніше, детальніше. Потрібні реальні знання. У Китаю багато проблем. Це, як і раніше, селянська країна з дуже низьким рівнем споживання, в цій країні багато етнічних конфліктів, які ніде широко не освітлюються».

Микола Злобін вважає, що «у російсько-американських відносинах Китай великої проблеми не становить. Є побоювання США з приводу внутрішньої ситуації в Китаї - колосальні проблеми, пов'язані з економікою, які треба вирішувати, проблеми із забезпеченням орними землями й доступом до питної води, з освітою, хворобами... Це країна, яка посідає останнє місце у світі з рівня доступу до цих речей. А етнічні проблеми...

Я думаю, що на Китай сьогодні дивляться не як на потенційного військового або технологічного суперника. За підрахунками американських експертів, Китай відстає від Америки технологічно років на 70, що означає назавжди. На Китай дивляться скоріше як на джерело великої небезпеки у разі його дестабілізації. Якщо Китай вибухне зсередини, то нікому не видасться мало, і в першу чергу Росії».

Юлія Цігун. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...