• Аналіз: Остання мода на Гаррі Поттера

  • Четвер, 9 серпня 2007 року

Останні декілька тижнів для численних шанувальників Гаррі виявилися дуже насиченими. Вони натовпами відвідували кінотеатри по всьому світу, щоб побачити екранізацію п’ятої книги «Гаррі Поттер і орден Фенікса», після чого мчали в книжкові магазини за сьомою, останньою частиною багатотомної серії творів Дж. К. Роулінг «Гаррі Поттер і рокові мощі».

Загальне божевілля від Гаррі Поттера – перше в своєму роді для нинішнього покоління. По всьому світу продано близько 325 мільйонів книг про Гаррі Поттера (це більше, ніж будь-яка дитяча книга за всю історію), а весь контракт оцінений в 15 млрд. доларів. Багато шанувальників буквально виросли з Гаррі Поттером, чия історія створювалася протягом більше 10 років. І, звичайно ж, кожен день народжуються нові шанувальники.

Так хто ж ці вірні шанувальники?

Щоб з’ясувати це, я відправилася в кіно подивитися «Орден Фенікса». Під час довготривалого попереднього перегляду в кінотеатрі, наповненому головним чином підлітками та дорослими, стояв збуджений гул. Кожний, здавалось, обговорював деталі, які можуть чи не можуть бути включені в фільм, або ж розпускав плітки про те, наскільки він може відрізнятися від книги. Деякі сцени певній частині глядачів видалися безглуздими – безсумнівно, це найпалкіші шанувальники Поттера. По закінченню фільму зал зірвався аплодисментами, і, коли пішли титри, гул почався знову.

Через півтори неділі я прийшла опівночі в місцевий магазин дитячої літератури «Adventures in Books» в штаті Нью-Джерсі. Декілька днів до цього я зустрілася з власником магазину Петом Домініані, щоб дізнатися про подробиці презентації цієї книги. В неї входили конкурси костюмів, закуски і, звичайно ж, в 0:01 продаж товстезного 7-го тому.

Я прибула в установлений час, але ледве змогла увійти всередину, оскільки схвильовані діти та їх батьки веселилися та чекали кульмінаційного моменту. В книжковому магазині кожен так чи інакше обговорював Гаррі Поттера та отримував, як у нас говорять, «істинну насолоду»! Після придбання книги всі намагалися якомога швидше піти, щоб взятися за читання.

Я почала думати: що ж так притягує читачів до цієї книги?

Серія книг про Гаррі Поттера аналізувалася неодноразово і навіть стала предметом університетських курсів. Книги Дж. К. Роулінг отримали як похвалу, так і критику багатьох джерел. Деякі назвали Роулінг геніальною, порівнюючи її з Роальдом Далем та Дж. Р. Р. Толкієном.

Важко заперечити здатність Роулінг захопити увагу читача після прочитання всього декількох сторінок. Опис деталей, які наближають вас до місця подій, що відбуваються, а також передчуття того, що ж станеться далі, – ось ключ до багаторічного успіху книги. Письменницькій майстерності Роулінг акомпанує її величезна уява. Вона справді створила інший світ з особливими персонажами, законами, звичаями та культурою.

Деякі, однак, поставили під сумнів моральність цього роману, в якому головними героями є чаклуни та відьми. Вони вказали на неявне використання сумнівної символіки, а також на постійну тему розмитості меж між добром та злом. По мірі виходу всіх семи книг світ Гаррі Поттера стає все більше і більше заплутаним. Якщо ви сподіваєтесь на історію про збереження невинності та моральні уроки, де правда і брехня, краса й потворність, добро і зло чітко розділені, то книги про Гаррі Поттера вас розчарують.

Книги про Гаррі Поттера надзвичайно популярні. З часом стане ясно, чи вплинуть вони яким-небудь чином на нашу культуру. Можливо, родичі намагаються прищепити своїм дітям інтерес до читання, і, коли справа торкається Гаррі Поттера, вони купують по дві копії кожної книги. Таким чином, вони можуть разом читати та обговорювати Гаррі Поттера, щоб мати можливість відокремити моральні уроки від області фантазії.

Барбара Данза. Велика Епоха
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...