• Курити шкідливо - чому?

  • Неділя, 27 липня 2008 року

Більшість курящих у тім або іншому ступені інформовані про шкоду паління, але проте продовжують курити. За тим числом курящих, з якими доводиться зіштовхуватися в повсякденному житті, мимоволі створюється враження, начебто курить не менше половини людей.

Отже, сигарета запалена. Першими в контакт із тютюновим димом вступають рот і носоглотка. Тепло першим починає руйнівний вплив на організм. Мікроскопічні тріщинки зубної емалі сприяють відкладенню в них тютюнового дьогтю, внаслідок чого поверхня зубів здобуває жовтуватий колір, а зуби починають видавати специфічний тютюновий запах.

Тютюновий дим дратує слинні залози. У результаті наступає посилене виділення слини, що курці змушені спльовувати. Частину слини вони проковтують. Втрата апетиту, болю в області шлунка й кишечника, чергування запору й поносу, хронічні гастрити й, нарешті, виразки шлунка й дванадцятипалої кишки, рак шлунка - ось розлади, які зустрічаються в курящих у багато разів частіше, ніж в осіб того ж віку, що мають приблизно однакові умови праці й повсякденного побуту, але некурящих.

При постійному палінні виникає бронхіт, що проявляється кашлем по ранках, що наступає після пробудження, і супроводжується відхаркуванням сіруватого, грязно-коричневого мокротиння. Хронічне подразнення слизової оболонки голосових зв'язок позначається й на тембрі, і на забарвленні голосу. Він втрачає звучність і чистоту, що особливо добре помітно в дівчин і жінок, що зловживають палінням.

Що ж відбувається при палінні? Кров альвеолярних капілярів замість того, щоб збагатитися при вдиху киснем, збагачується чадним газом, що, з'єднуючись із гемоглобіном, утворить так званий карбоксігемоглобін, у результаті чого частина гемоглобіну виключається з акту нормального подиху. У результаті паління послабляє діяльність легенів і веде до стану гіпоксемії.

Ще підступніше дія синильної кислоти. Легко проникаючи в кров, вона знижує здатність клітин сприймати кисень із крові, що притікає. Наступає кисневе голодування кліток, а оскільки нервові клітини більше всіх інших мають потребу в кисні, вони й страждають першими від дії синильної кислоти.

Органічні речовини (які входять до складу тютюнового дьогтю), що одержали збірну назву канцерогенів, здатні викликати злоякісні новотвори. Не виключається й рак шлунка як наслідок паління. Однієї з першопричин раку легенів у курців є наявність у тютюновому дьогті одного з найбільш активних радіоелементів - полонію. Людина, що викурює в день пачку цигарок, одержує дозу опромінення в 3,5 рази більше дози, прийнятої міжнародною угодою із захисту від радіації.

У тютюновому димі в пароподібному стані міститься ще одна із сильнодіючих і постійно присутніх, широко відома речовина - нікотин. Найбільш чутлива до нікотину нервова система. Порушуючи регулюючий вплив нервової системи на роботу внутрішніх органів і діючи на них безпосередньо, нікотин змінює нормальне їхнє функціонування. Нікотин підвищує артеріальний тиск, що може призвести до стійкої гіпертонії. Тривале звуження судин серця порушує нормальне харчування серцевого м'яза, а це у свою чергу сприяє частішанню захворювань ішемічною хворобою. Велике значення нікотину в розвитку атеросклерозу.

При хронічному палінні нікотин гнітить діяльність спинного мозку. Результатом цього є порушення функцій центрів, закладених у поперековій частині спинного мозку й керуючих діяльністю полових органів; діючи безпосередньо через кров, нікотин гнітить також і функцію полових залоз. Лікарський досвід переконує, що більше 10% випадків статевого безсилля в чоловіків пов'язані з непомірним уживанням тютюну.

Особливо шкідливу дію робить паління на організм жінок і дітей. Дія нікотину на статеву сферу найчастіше проявляється в порушенні менструацій. Варто пам'ятати й про пагубний вплив тютюну на жіночу красу, що особливо швидко марніє при систематичному палінні. Особливо небезпечно діє паління на функції організму вагітних жінок. Токсикози вагітності, передчасні пологи значно частіше спостерігаються в курящих жінок. Здатність нікотину проникати через плаценту й переходити із крові матері в кров плода надає право стверджувати, що куряща мати ще до народження своєї дитини отруює його нікотином.

Треба пам'ятати раду великого І.П. Павлова: «Не пейте вина, не отягчайте сердце табачищем и проживете столько, сколько жил Тициан». А Тиціан, знаменитий італійський живописець епохи Відродження, що залишив людству чимало життєстверджуючих творів, прожив 99 років!

В.І. Пономарьов
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...