ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Вірмени залишають Нагірний Карабах, за оцінками 120 тис. виїде до Вірменії (ВІДЕО)

Велика Епоха
Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян. (Tigran Mehrabyan/PAN Photo via Reuters)

Етнічні вірмени Нагірного Карабаху почали в неділю масову втечу автомобілями до Вірменії після того, як Азербайджан розгромив бойовиків регіону, що відокремився, у конфлікті, який розпочався ще за радянських часів.

Керівництво Нагірного Карабаху заявило агентству Reuters, що 120 тис. вірмен регіону не хочуть жити у складі Азербайджану, побоюючись переслідувань і етнічних чисток.

За словами кореспондента Reuters, який перебуває у столиці Карабаху, що у Вірменії має назву Степанакерт, а в Азербайджані — Ханкенді, ті, хто мав паливо, почали виїжджати Лачинським коридором у бік кордону з Вірменією.

На фотографіях, зроблених Reuters, видно, як десятки автомобілів виїжджають уночі зі столиці.

Вірмени Карабаху, території, міжнародно визнаної частиною Азербайджану, але раніше не контрольованої ним, були змушені припинити вогонь минулого тижня після 24-годинної військової операції, проведеної набагато численнішими азербайджанськими військовими.

"Дев'яносто дев'ять відсотків воліють покинути наші історичні землі", — заявив агентству Reuters Давид Бабаян, радник Самвела Шахраманяна, президента самопроголошеної Республіки Арцах.

"Доля нашого бідного народу увійде в історію як ганьба і сором для вірменського народу і для всього цивілізованого світу", — сказав Бабаян. "Відповідальні за нашу долю одного разу повинні будуть відповісти перед Богом за свої гріхи".

Вірменські керівники Карабаху заявили, що всіх, хто залишився без даху над головою внаслідок військової операції Азербайджану і хоче виїхати, супроводжуватимуть до Вірменії російські миротворці.

Прем'єр-міністр Нікол Пашинян зіткнувся із закликами піти у відставку за нездатність врятувати Карабах. У своєму зверненні до народу він заявив, що допомога вже надійшла, але масова втеча населення, схоже, неминуча.

"Якщо не буде створено належних умов для проживання вірмен Нагірного Карабаху у своїх домівках і відсутні ефективні механізми захисту від етнічних чисток, то зростає ймовірність того, що вірмени Нагірного Карабаху розглядатимуть вигнання зі своєї батьківщини як єдиний спосіб зберегти своє життя і самобутність", — сказав він, згідно з офіційною стенограмою.

У неділю Пашинян публічно звинуватив Росію в тому, що вона не робить достатньо для Вірменії.

Російські офіційні особи вважають, що Пашинян сам винен у неправильному врегулюванні кризи, і неодноразово заявляли, що у Вірменії, яка межує з Туреччиною, Іраном, Азербайджаном і Грузією, мало друзів у регіоні.