ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Російські чиновники через війну стали більше і частіше пити алкоголь. Путін незадоволений

Велика Епоха
Путін. (Getty Images)

За останні два місяці президент Росії Путін порушив питання про алкоголізм у Росії на кількох публічних зустрічах з губернаторами регіонів — після того, як протягом багатьох років ця тема практично ігнорувалась. Але, за словами джерел, близьких до Кремля, Путін менше переймається здоров'ям населення, ніж звичкою пити кремлівських чиновників та інших представників правлячого класу, повідомляє сайт Meduza.

У середині серпня президент Росії Путін зустрівся по відеозв'язку з Олександром Авдєєвим, який тимчасово виконує обов'язки губернатора Володимирської області. Одним із питань, порушених Путіним, була зростаюча боротьба регіону з алкоголізмом. Він чітко сказав, як хоче, щоб Авдєєв розв'язав цю проблему.

"Нам треба запустити нову кампанію за здоровий спосіб життя. Ми просто маємо працювати над цим — не віддавати на аутсорсинг, не вважати це менш важливим. Чоловіки п'ють, і питимуть далі", — цитує сайт Кремлівського лідера.

Путін додав, що у боротьбі з алкогольною залежністю "не можна нічого забороняти, не можна лише надмірно підвищувати ціни, [і не можна тільки вводити] акцизи". За його словами, правильний підхід полягає у "пропаганді здорового способу життя", а також у "розвитку інфраструктури для занять спортом та наданні заслуженої уваги культурним установам".

Декількома днями раніше Путін зустрівся з іншим главою регіону: виконувачем обов'язків губернатора Кіровської області Олександром Соколовим. Цього разу Путін також згадав про "високий рівень алкоголізації населення" у регіоні. "Зараз не час ховати щось під килим або намагатися щось оббілити — настав час розв'язувати найнагальніші проблеми", — сказав Путін Соколову. "Я закликаю вас звернути на це увагу".

Ніколи раніше Путін не говорив так часто про проблему алкоголізму у Росії. Один із небагатьох випадків, коли він згадував про це в минулому, був на пресконференції у 2016 році, коли журналіст запитав його про заходи щодо припинення продажу поганого алкоголю після отруєння 77 людей в Іркутську. Путін відповів, що хоча "алкоголізм" є реальною проблемою у Росії, росіяни п'ють не більше, ніж жителі Північної Європи (що не відповідає дійсності).

Ще дивніше те, що ні у Володимирській, ні у Кіровській області немає особливо високих показників алкоголізму за російськими мірками. Міністерство охорони здоров'я Росії не публікує статистику щодо алкогольної залежності по федеральних округах, але повідомляє, що найвищі показники на Далекому Сході, Півночі та в Пензенській області. Однак через якусь причину Путін публічно не говорив про цю проблему з губернаторами цих областей.

Джерело, близьке до Кремля, повідомило, що і Авдєєв, і Соколов були спантеличені, коли Путін торкнувся цієї теми. За його словами, у списку речей, які хвилюють їхніх виборців, алкоголізм "не входить навіть до першої десятки".

Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков сказав, що Путін порушив це питання, тому що Володимирська та Кіровська області "є винятком із загальної тенденції" зниження споживання алкоголю в Росії в останні роки.

Однак два джерела, близькі до адміністрації Путіна, повідомили, що заяви Путіна насправді не підкріплені статистикою. За словами джерел, російський лідер став приділяти більше уваги проблемі алкоголізму в останні місяці, оскільки російські чиновники почали пити значно більше на фоні війни в Україні. Путіна особливо непокоїть "деякі люди з його найближчого оточення", додали джерела.

"Люди знімають стрес таким чином ще з лютого. Міністри, їх підлеглі і навіть деякі віцепрем'єри, члени адміністрації президента та Ради безпеки, керівники державних корпорацій та губернатори [почали пити більше]", — сказало джерело. У повідомленні йдеться, що основною причиною стресу є внутрішня шкода, завдана війною Росії в Україні і санкціями, що послідували за нею, а також той факт, що Путін вважає, що бюрократам має бути легше справлятися з проблемами. Як уже повідомляла Meduza, майже ніхто з російських чиновників не знав про плани Путіна щодо повномасштабного вторгнення в Україну до 24 лютого, і багато хто провів наступні місяці в шоці і збентеженні.

"Вони взяли до рук пляшку [у лютому]. І деякі з них не хочуть зупинятися", — сказало одне із джерел.

Водночас два джерела, близькі до Кремля, повідомили, що недавні військові невдачі Росії в Україні, очевидно, не вплинули на пристрасть до алкоголю кремлівських чиновників та керівників держкорпорацій: "У них своя війна, свої проблеми".

Джерела також заявили, що, на їхню думку, підвищене пияцтво російських чиновників так непокоїть Путіна, тому що "почала страждати дисципліна": "Деякі [чиновники] пропустили важливі події; інші неправильно висловилися та сказали свої промови, які не мають сенсу в офіційному контексті. Широкий загал уже почав помічати це".

Водночас джерела передбачають, що поки Путін просто продовжуватиме "навіювати", що він хоче, щоб ставлення та поведінка чиновників змінилося, а не звільняти їх. Але якщо ситуація не покращиться, додали джерела, це може змінитися.

===

Новини по темі: