ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Росія сподівається на підтримку Китаю напередодні саміту в Узбекистані

Велика Епоха
Володимир Путін, Сі Цзіньпін у Пекіні, 4 лютого 2022 року (Getty Images)

У той час як російські війська зазнають низки приголомшливих поразок в Україні, Москва висуває на перший план підтримку Пекіном свого вторгнення напередодні ключової зустрічі президента Росії Путіна і лідера Китаю Сі Цзіньпіна на цьому тижні.

Російські війська були змушені покинути стратегічне місто Ізюм — свій головний опорний пункт на північному сході України, — в суботу після стрімкого контрнаступу українських військ.

Це була найважча поразка Москви з моменту її відступу з Києва в березні — і ознака того, що війна може вступити в нову фазу. За останній тиждень українські війська відвоювали понад 3 000 квадратних кілометрів території — більше, ніж російські війська захопили за весь час своїх операцій з квітня.

За даними CNN, у Росії високопоставлені російські та китайські чиновники об'єднали зусилля, щоб підготувати ґрунт для очікуваної зустрічі Путіна і Сі в кулуарах регіонального саміту в Узбекистані — їхньої першої особистої зустрічі після вторгнення Росії в Україну.

І, за даними російського парламенту, високопоставлений китайський лідер висловив явну підтримку війні Росії в Україні. Проте така позиція була лише частково представлена в офіційній заяві китайської сторони.

У четвер і п'ятницю високопоставлений китайський законодавець Лі Чжаньшу, близький союзник Сі і третій за рангом лідер Комуністичної партії Китаю, зустрівся з В'ячеславом Володіним, головою Державної Думи Росії, та іншими російськими законодавцями в Москві після участі в економічному форумі в східному місті Владивостоці.

Згідно із заявою Державної Думи, Лі запевнив її членів, що "Китай розуміє і підтримує Росію з питань, які становлять її життєво важливі інтереси, особливо щодо ситуації в Україні".

"Ми бачимо, що США та їхні союзники по НАТО розширюють свою присутність біля кордонів Росії, серйозно загрожуючи національній безпеці та життю російських громадян. Ми повністю розуміємо необхідність усіх заходів, яких вживає Росія для захисту своїх істотних інтересів, ми пропонуємо свою допомогу. Щодо українського питання ми бачимо, як вони поставили Росію в безвихідне становище. І в цьому випадку Росія зробила важливий вибір і відповіла рішуче", — сказав Лі.

Ця підтримка вторгнення у такому формулюванні відсутня в китайських звітах: в китайській версії Лі не згадує Україну.