• Чуньюй І — знаменитий лікар традиційної китайської медицини

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Неділя, 21 червня 2015 року

Чуньюй І — знаменитий лікар династії Західна Хань, народився на території сучасної провінції Шаньдун.

З юності він вивчав науку лікування у відомих учителів. Останній його учитель, Ян Цін, був у поважному віці і не мав дітей, тому й передав всі свої знання своєму учневі — Чуньюй І.

Чуньюй І отримав від свого вчителя кілька стародавніх медичних книг — «Діагностика за п’ятьма квітами», «Книга Бянь Цюе про пульс», «Дух каменя», «Оцінка інь і ян за зовнішніми змінами» і «Таємні медичні рецепти».

Одночасно з вивченням медицини Чуньюй І працював на посаді відповідального за зернові сховища, так він отримав прізвисько Цан-гун — «Повелитель сховищ». Через деякий час Цан-гун залишив службу і повністю присвятив себе медицині.

Чуньюй І вважають одним із основоположників чжень-цзю терапії: в лікуванні він поєднував акупунктуру та лікарську терапію, а також мав відмінні навички в пульсодіагностиці. В «Історичних записах» Сима Цянь описав 25 випадків лікування Чуньюй І, в тому числі, із застосуванням акупунктури і методів припікання.

Крім цього, Цан-гун мав багатий досвід лікування, вів докладні записи історій хвороб, аналіз яких допомагав йому робити висновки щодо результативності лікування. Як у знаменитого лікаря, у Чуньюй І було кілька учнів.

Одного разу на прийом до Чуньюй І прийшла жінка — дружина дуже впливової людини. Обстеживши її, Чуньюй І сказав, що у неї запущена форма хвороби, і він не має таких здатностей, щоб її вилікувати. Не дивлячись на слова лікаря, жінка наполягала на лікуванні у Чуньюй І, і він був змушений погодитися. Чуньюй І прописав їй відвар, однак, як і очікував лікар, лікування не мало результатів, і жінка невдовзі померла.

Сім’я померлої звинуватила лікаря в смерті та подала на нього до суду. Суд засудив Чуньюй І до тілесного покарання та висилки в західну столицю Чан’ань.

В той час у Китаї існувало 3 види тілесних покарань: винному вирізали ієрогліфи на обличчі, або відрубували ніс, або ногу.

Чуньюй І, який обіймав високу посаду, для виконання покарання направили до столиці. Молодша дочка Чуньюй І — Ті-ін — вирішила супроводжувати батька. Також вона подала прохання імператору Вень-ді, в якому доводила невинність батька і просила не застосовувати покарання. Також Ті-ін присягнулася, що в разі помилування батька, вона стане рабинею. Імператора зворушив лист молодої дівчини, і він розпорядився переглянути справу лікаря.

Через деякий час Чуньюй І був звільнений, а імператор скасував закон щодо важких тілесних покарань.

Біографія Чуньюй І була описана знаменитим китайським істориком Сима Цянєм в «Історичних записах» («Ши цзі») поряд з іншим відомим лікарем — Бянь Цює.


Читайте також:
Ге Хун — знаменитий лікар-мудрець, який несе первозданну простоту
Акупунктуру почали вивчати науковці

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...