• Традиційна китайська культура: 'Милосердні люди насолоджуються горами, тоді як мудрі люди насолоджуються водою'

  • Середа, 7 лютого 2007 року
Конфуцій казав своїм учням: "Мудрі люди насолоджуються водою, тоді як милосердні люди насолоджуються горами. Мудрі люди мають індивідуальність, яка є такою ж живою, як вода, тоді як милосердні люди такі ж тихі, як гора. Мудрі люди живуть щасливо, тоді як милосердні люди насолоджуються довголіттям".

Цзичжан запитав у Конфуція: "Чому милосердні люди люблять дивитися на гори?"

Конфуцій відповів: "Гори такі високі й величні. Чому ж милосердні люди люблять дивитися на них? Тому що на горах є безліч дерев і чагарників, гори мають численних птахів і тварин, створюють усі ті речі, яких потребують люди; їхні ресурси невичерпні і завжди доступні для споживання, але при цьому гори ніколи не просять у людей що-небудь натомість.

Люди приходять до них із далеких та близьких місць, щоб одержати те, чого вони потребують, і гори завжди великодушно пропонують їм те, що мають. Гори також можуть викликати вітри й грім, створювати хмари й дощ, щоб зв'язати небеса і землю та гармонізувати енергію Інь і Ян, приносячи дощ та забезпечуючи вологою всі речі на землі так, щоб вони могли виростати, внаслідок чого люди можуть мати продовольство і одяг. Це і є тією причиною, чому милосердні люди насолоджуються спогляданням гір".

Тоді Цзичжан запитав у Конфуція: "Чому ж мудрі люди люблять дивитися на воду? "

Конфуцій сказав: "Вода, подібно до моральних достоїнств людини, природним чином зволожує та покращує всіх живих істот на землі. Вода біжить вниз за течією звивистою дорогою, але завжди тримає при цьому правильний напрям; вона подібна до справедливості, яка без упину тече з бурхливими хвилями, навіть якщо вона падає у прірву десять тисяч футів завглибшки, то не проявляє ніякого страху. Вона м'яка, але при цьому проникає всюди; будучи обмитими водою, усі речі стають оновленими та чистими, що подібне до здатності вчити та виховувати людей. Чи не є це характерною рисою мудрих людей?"

"Милосердні люди насолоджуються горами, тоді як мудрі люди насолоджуються водою" є класичною доктриною конфуціанської школи, яка застосовує принцип приношення гір, не просячи що-небудь натомість, що виражає характерну якість милосердних людей, а також говорить про "м'яку, яка далеко йде та проникає всюди", якість води, що символізує характерну природу мудрих людей.

Версія англійською

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...