• Китайські ієрогліфи: риба

  • Євген Верес | Велика Епоха
    П'ятниця, 8 травня 2015 року

Розглянемо ієрогліф «Риба». Він, як і більшість інших простих ієрогліфів спочатку був своєрідною схематичною картинкою цієї живої істоти. Тому й почнемо досліджувати цей китайський ієрогліф із зображення риби.

Отже, подивіться на фото риби.

Тепер погляньте на сучасне схематичне зображення риби (іконку).

Такі схематизовані малюнки — «іконки» тепер використовуються всюди: від інтерфейсу ОС наших комп'ютерів до дорожніх знаків на вулиці. І ми впізнаємо і розуміємо значення цих знаків.

А зараз розгорнемо цей знак риби на 90 градусів.

І, нарешті, подивимося на древній ієрогліф риби.

Наша уява, підготовлена попередніми картинками, легко впізнає на схемі рибу.

Однак із плином тривалого часу давній ієрогліф «риба» (як і більшість інших китайських ієрогліфів) все більше і більше зазнавали змін.

Зокрема, це сталося тому, що з розвитком цивілізації китайці перейшли від написання ієрогліфів бамбуковими паличками до їх зображення пензлем. Через це швидкість їхнього написання збільшилася, але в той же час, ієрогліф став ще більш схожий на схему, ніж на малюнок риби.

У сучасному ієрогліфі вже не так легко вгадується риба, проте ще помітний плавець у вигляді чотирьох точок (див. першу ілюстрацію в цій статті), луска з чотирьох квадратів в центрі ієрогліфа і зверху «голова» риби.

З приходом до влади в Китаї компартії, багато ієрогліфів були спрощені. Частково це торкнулося і ієрогліфа риби, який у спрощеному написанні тепер виглядає так.

Ієрогліф «риба» використовується досить часто, в тому числі і в китайських ідіомах, історії виникнення яких досить цікаві. Наприклад, він присутній в ідіомі «як риба у воді».

*Прості ієрогліфи — базові смислові одиниці китайської писемності. Їх в основному називають ключами або графемами.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...