• Шкідливі речовини, що їх містить сучасна косметика

  • Понеділок, 5 травня 2014 року

Що нам відомо про сучасну косметику, без якої не обходиться сучасна жінка навіть один день? Чи безпечна така косметика?

Ще не так давно таке питання ніхто не ставив… В останні десятиліття асортимент косметичних засобів, якими людство користується постійно, значно збільшився.

Наше життя вже стає неможливим без щоденного вживання шампунів, рідкого мила, лосьйонів та тоніків, косметичного молочка, гелів, піни для гоління, зволожувальних та тональних кремів, туші для вій та тіней для повік, пудри та рум’ян, губної помади тощо. На сьогодні вже відомо, що багато з цих засобів і навіть дитяча косметика містять токсичні речовини.

Токсичні хімічні речовини, які можуть міститися в косметиці:

Сполуки алюмінію. Використовуються в антиперспірантах/дезодорантах. При потраплянні в організм, сполуки алюмінію провокують розлади нервової системи, порушення діяльності мозку, хворобу Альцгеймера.

Бутиловий гідроксианізол (БГА) і бутиловий гідрокситолуол (БГТ). Використовуються в губних помадах і кремах для зволоження шкіри в якості консервантів (антиоксидантів). При контакті зі шкірою БГА та БГТ можуть викликати алергічні реакції. Міжнародне агентство з дослідження раку (МАДР) відносить БГА до списку речовин-можливих канцерогенів. В свою чергу Європейська комісія з ендокринних руйнівників, ґрунтуючись на доказах руйнівного впливу БГА на гормональні процеси, внесла БГА до переліку речовин 1-ї категорії.

Бентоніт. Ця речовина додається в маски для обличчя. Закупорює шкіру, перешкоджаючи доступу кисню, утримує токсини та вуглекислий газ, перешкоджає диханню шкіри та виділенню продуктів життєдіяльності; висушує шкіру.

Бензил бензоат. Міститься в кремах та гелях для душу та волосся, кондиціонерах, засобах для вмивання, помаді. Ця речовина токсично діє на імунну систему, порушує роботу ендокринної системи.

Барвник п-фенілдиамін та його похідні. Використовують у більшості фарб для волосся. Слід зазначити, що більш темні фарби містять більшу кількість п-фенілдиаміну, ніж світлі. Барвник п-фенілдиамін було визнано канцерогеном за результатами лабораторних тестів, що проводилися у Національному інституті раку, та Національною токсикологічної програмою США.

Огляд епідеміологічної літератури підтвердив статистично значимий зв’язок між фарбою для волосся та розвитком деяких видів раку. Незважаючи на висновки авторів про те, що доказів недостатньо для ствердження, що фарби для волосся викликають рак, незалежні дослідження виявили, що жінки, які використовують фарби для волосся (особливо тривалий період часу), ризикують захворіти на рак лімфатичної системи (неходжкінська лімфома).

Європейський Союз класифікує п-фенілдиамін як токсичний (контакт зі шкірою, при вдихуванні та ковтанні) і як дуже токсичний для водних організмів, відзначаючи його можливість довгострокового негативного впливу на водне середовище.

ДЕА (диетаноламін), кокамід ДЕА та лорамід ДЕА. Застосовуються при виготовленні жирної або пінистої косметики, або в якості регуляторів pH для придушення кислотних властивостей інших інгредієнтів. Містяться в милі, мийних засобах та шампунях. В Європейському Союзі ДЕА входить до списку токсичних речовин, оскільки становить серйозну небезпеку для здоров’я.

В косметиці ДЕА може вступати в реакцію з нітритами з утворенням нітрозоамінів, які МАДР класифікує як можливі канцерогени для людини. Нітрити іноді додаються в продукцію в якості антикорозійних компонентів, або потрапляють до косметичного засобу як забруднювальні домішки (при розкладанні деяких хімікатів, що використовуються в якості консервантів у косметиці; при знаходженні косметичної продукції на відкритому повітрі можуть утворюватися нітрити). У лабораторних експериментах вплив великої кількості ДЕА-похідних викликав виникнення раку печінки та передракові зміни на шкірі та в щитовидній залозі. ДЕА-похідні можуть провокувати помірне або середнє подразнення шкіри та очей.

Данське агентство з охорони навколишнього середовища класифікує кокамід ДЕА як небезпечну речовину для навколишнього середовища через її гостру токсичність для водних організмів та здатність до біоакумуляції.

Схожі інгредієнти: МЕА (моноетаноламід) і ТЕА (триетаноламін). Як і ДЕА, вони можуть реагувати з іншими хімікатами, що містяться в косметиці з утворенням канцерогенних нітрозамінів (нітрозоамінів).

Дибутилфталат (ДБФ) застосовують в розчинниках фарби та пом’якшувачах, що запобігають осипанню лаку для нігтів. ДБФ поглинається шкірою. І хоча сам ДБФ не має мутагенних властивостей, але він збільшує здатність інших хімічних речовин викликати генетичні мутації. В Європейському Союзі ДБФ належить до класу можливих руйнівників ендокринної системи: відомі факти щодо його токсичної дії на гормональну та репродуктивну систему. ДБФ шкодить дитині в утробі матері, послабляє здатність до зачаття.

Схожі інгредієнти: інші фталати, що широко застосовуються в косметиці як ароматизатори.

Діетилфталат (ДЕФ) потенційно шкідливий для гормональної функції організму (ендокринне порушення), викликає проблеми з репродуктивністю та розвитком.

Існують приклади й інших видів негативного впливу фталатів на здоров’я.

За матеріалами Ольги Цигульової, координатору програми з хімічної безпеки ВЕГО «МАМА-86».


Читайте також:

Краса та здоров’я

Порошки з фосфатами — шкода для здоров’я

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...