• Люмінесцентні лампи шкодять здоров'ю

  • Четвер, 23 грудня 2010 року

Брак енергоресурсів і, як наслідок, проблема економії енерговитрат – перед цими питаннями стоять зараз усі держави. Це також усе більше зачіпає інтереси кожного з нас. Світова економічна й енергетична криза спонукала Росію і Євросоюз зробити перехід від звичайних ламп розжарювання (Едісона-Ілліча) до енергозберігаючих компактних люмінесцентних ламп (ЕКЛЛ). Однак, як відзначають експерти, таке рішення носить очевидний нав'язливий характер, тому як такий перехід обіцяє величезні гроші їх виробникам. Супротивники (ЕКЛЛ) звертають увагу на небезпеку від їхнього оптичного випромінювання.

Представники Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) висловлюють серйозні сумніви з приводу безпеки застосування жителями планети енергозберігаючих компактних люмінесцентних ламп (ЕКЛЛ). Вони вважають, що використання цих ламп у побуті представляє серйозну небезпеку для здоров'я, тому що рівень їхнього радіаційного фону та електромагнітного випромінювання перевищує гранично допустимі норми.

Ультрафіолетове випромінювання люмінесцентних ламп еквівалентно прямому впливу сонячних променів. За даними Британської асоціації дерматологів, від лампочок нового покоління можуть, перш за все, постраждати люди з підвищеною світлочутливістю шкіри. На думку фахівців, небезпека багатолика: від загострення вже наявних захворювань шкіри до раку шкіри. За підрахунками благодійного об'єднання Spektrum, що допомагає людям з підвищеною світлочутливістю, тільки серед британців від цієї програми можуть постраждати близько 340 тисяч чоловік.

Щоб виключити можливі проблеми, медики радять використовувати екрани для поглинання ультрафіолетового випромінювання. Президент британської асоціації дерматологів лікар Колін Холден уважає, що людям з підвищеною світлочутливістю необхідно дозволити використовувати лампочки, які не призвели б до погіршення їх здоров'я. Ці люди проводять більшу частину часу в приміщеннях, тому що просто не можуть перебувати на сонячному світлі.

Як стверджують учені, вплив люмінесцентних ламп здатний викликати порушення процесів регуляції в організмі на гормональному і нервово-психічному рівні. Це може виявлятися у вигляді мігрені, порушень зору, а також запаморочень у страждаючих на епілепсію.

Представники ВООЗ також попереджають, що використання даного типу ламп у побуті представляє серйозну загрозу для здоров'я, оскільки в них присутня високотоксична ртуть (4-5 міліграмів), екологічно шкідлива речовина, утилізація якої є складною і дорогою. У разі порушення герметичності люмінесцентної лампи, медики радять негайно відкрити вікна для провітрювання від отруйних парів ртуті і покинути приміщення.

На сьогодні відсутні які-небудь серйозні наукові дослідження і дані щодо впливу випромінювання люмінесцентних ламп на організм людини. Цей процес знаходиться в початковій стадії і чекає на своїх відкривачів. На кафедрі медичної фізики та інформатики Сімферопольського медичного університету розпочато експериментальне вивчення впливу (ЕКЛЛ) на кров людини. Як зазначається, «були отримані достовірні дані про зміну властивостей крові».

Так чи інакше, питання про безпеку енергозберігаючих компактних люмінесцентних ламп залишається відкритим і вимагає додаткових досліджень.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...