ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Звідки в китайців звичка вставати рано?

Велика Епоха
Рано вставати, китайці

Фото: Eric Isselee/Shutterstock

Чжу Сі, учений 12-го століття, чиї доктрини та інтерпретації конфуціанських текстів вплинули на багато поколінь китайців, одного разу написав: «Сутність дня припадає на першу половину дня, сутність року — на весну, а сутність життя людини — у старанності».

Ці слова не були забуті. Сотні років після епохи, коли жив Чжу Сі, знамениті й успішні люди дотримувалися чесноти рано вставати і використовувати ранковий час.

Ніколи не пересипайте


Генерал Цзен Гофань відомий як людина, яка у 19 столітті привела до перемоги імперські китайські війська під час Тайпінського повстання, руйнівного заколоту, що забрав життя десятків мільйонів людей. Цей видатний офіцер щодня вставав о 4 годині ранку. У листі своїй сім'ї Цзен написав:

«В останні два століття наші доброчесні попередники зробили ранній підйом звичкою. Люди розповідали, що мій прадід навіть у холодну зиму піднімався за годину до сходу сонця, а мій батько — на світанку».

«Вставайте рано, вставайте на світанку. Після того, як прокинетеся, не лягайте назад у ліжко», — казав Цзен своїм дітям.

Вважалося, що генерал Цзен рано вставав не лише заради особистої старанності — він навіть вважав, що впродовж багатьох століть це служило наріжним каменем подальших успіхів. Звичка бути недбалими в одного покоління — це небезпечний шлях, і вона посилюватиметься і загрожуватиме всій родині у наступному поколінні.

«Коли одне покоління впадає в ледачу сплячку, друге загрузне в аморальних захопленнях», — попередив він.

Успішні «ранні пташки»


У династії Цін, якій служив Цзен Гофань, було три найбільших імператори, які загалом правили близько 140 років у 17 і 18 століттях. Вони вставали о 5 ранку і приймали підданих у палаці о 9 ранку. Ці старанні правителі зробили свій внесок у культуру і додали до китайської імперії нові території, які й донині залишаються територією держави.

Лі Хунчжан, відомий державний діяч, який у молодості служив в армії Цзен Гофаня, схоже, добре засвоїв настанови свого начальника. Він не подужав позначку «4 година ранку», але вставав о 6 ранку, аби за своїм звичаєм написати сотні ієрогліфів каліграфії.

«Ранкове повітря — надзвичайно освіжає, — написав солдат, а пізніше міністр. — Якщо спальню на ніч щільно закривати, то повітря стає огидним. Вдихаючи свіже повітря, людина відчуває себе бадьорою і досить енергійною, аби протистояти будь-якій хворобі».

У той час, коли жили Лі та Цзен, імператори династії Цін вставали пізно і вели державні справи без особливого натхнення. Такий занепадницький спосіб життя приніс їм погану славу, а реальна влада опинилася в руках інших людей. Цінський Китай у 19 і на початку 20 століття стикався із безперервними лихами. Незважаючи на всі зусилля освічених реформаторів і відданих генералів, у 1911 році під тиском корупції та соціально-політичного розкладу династія впала.

Серед корупції та занепаду епохи кінця династії Цін Лі Хунчжан виділявся як рідкісний приклад здібного чиновника. Хоч він і не належав до маньчжурської етнічної групи (до якої належали цінські імператори) і був ханьцем*, імператорський двір надав йому дуже багато повноважень.

*Ханьці — основна і найчисленніша етнічна група у Китаї.

Завдяки своїй владі Лі ввів у Китаї сучасні технології у промисловість, підприємництво та військову справу. Він також виховав покоління цілеспрямованих і талановитих офіцерів зі своєї рідної провінції — Аньхой.

Вставати рано означає домагатися своєї мети


Луцій Анней Сенека, римський філософ-стоїк, сказав: «Ми не отримали коротке життя, а зробили його коротким. Ми не обділені ним, а безсовісно його промотуємо».

Кім У Чхун, засновник і голова Daewoo Group, сказав: «У всіх у нас є 24 години на добу. Всі народжуються рівними у цьому стосунку. Відрізняє нас один від одного те, як ми використаємо цей час».

Подейкували, що у письменника початку 20-го століття Лу Сюня, який багато писав про тяжке становище молодої Китайської республіки, на столі був витравлений ієрогліф «рано» як особисте нагадування.

У збірнику китайських народних прислів'їв і правил поведінки є такий вислів: «Хто приходить першим, той веде; хто пізно приходить, того ведуть. Не можна стверджувати, що прийшов першим, якщо є люди, які були до тебе».

Ще в одному прислів'ї мовиться: «Вставай рано і не поспішай; вставай пізно і борись із долею».

Лео Тімм, Велика Епоха


Читайте також:
Вставати рано — здорова звичка №1
Як прокидатися легко й у потрібний час