• Культура Стародавнього Китаю: Забезпечувати дотримання закону із добротою

  • Вівторок, 27 січня 2015 року
Китайський ієрогліф «Доброта»

Китайський ієрогліф «Доброта». Ілюстрація: EpochTimes.com.ua

Наступні дві історії взяті із давньокитайської книги «Вейчжен шаньбао шилей», що можна перекласти як «Випадки нагородження за добрі вчинки у державних справах» (为政善报事类). Книга являє собою збірник оповідань, складений під редакцією Йє Лю. Книга складається із 10 томів і містить 112 оповідань.

Забезпечувати виконання закону з добротою


Відповідальністю Ван Венру, придворного чиновника часів династії Хань (206 до н.е. — 220 н.е.), було арештовувати бандитів в окрузі Вей. До того, як Ван вступив на посаду, якщо злодіїв страчували, то членів їхніх сімей і родичів чекала та сама доля. Не щадили навіть старих і дітей.

У багатьох округах були вбиті тисячі людей лише за те, що вони були пов'язані із порушниками закону.

Але, коли Ван став відповідати за виконання закону, він страчував лише бандитів, а ні в чому не винних членів сімей і родичів звільняв.

«Існує вислів, що якщо ти зможеш звільнити тисячу людей, то твої нащадки отримають благословення і будуть призначені на високі посади, — сказав Ван. — Тепер, коли я допоміг вижити стільком людям, мої нащадки процвітатимуть».

Дійсно, онуку Вана зробили імператрицею, а його синові та кільком онукам були даровані дворянські титули.

Вчити праведності, а не карати


Чжо Мао очолював округ Мі в епоху династії Хань. Народ вважав його милостивою людиною. Він завжди наставляв людей, наводячи приклади, що ілюструють високу моральність, і ніколи не використовував різких слів, які могли б їх образити. Завдяки цьому його поважали місцеві чиновники і народ.

Чжо Мао казав: «Закон — це загальні рамки, аби стримувати поведінку людей. Але дотримуватися пристойності і доброчесності — це більш людяно. Тому ви не скаржитиметеся, якщо я буду виховувати вас дотриманням пристойності і доброчесності, і не будете нарікати або думати про скоєння чогось поганого. Якщо я каратиму вас за законом, то ви нічого не зможете вдіяти, але це не може змінити ваших сердець».

Після багатьох років виховання людей за допомогою доброти округ став більш мирним і спокійним.

Одного року нашестя сарани знищило всі посіви в інших округах; проте в окрузі Мі зовсім не було сарани.

За велику мудрість і доброту Чжо вихваляли і підвищували на посадах.


Читайте також:
Культура стародавнього Китаю: проковтувати фініки цілими — ідіома 72
Культура стародавнього Китаю: Підняти шахову фігуру, та не зважуватися зробити хід — ідіома 49
Культура стародавнього Китаю: Мати в голові готовий план — ідіома 45
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...