• Культура стародавнього Китаю: Марне вміння вирізати комах — ідіома 68

  • Четвер, 4 грудня 2014 року
Ідіома 雕蟲小技 (diāo chóng xiǎo jì), яку використовував молодий Лі Бо, буквально означає «марне вміння вирізати зображення комах»

Ідіома 雕蟲小技 (diāo chóng xiǎo jì), яку використовував молодий Лі Бо, буквально означає «марне вміння вирізати зображення комах». Ілюстрація: Велика Епоха

В епоху династії Тан (618—907) жила людина на ім'я Хань Чаоцзун, яка була відома своєю добротою і чуйністю. Хань допоміг багатьом молодим людям знайти роботу, і його поважали.

Якось Хань отримав листа від юнака із проханням влаштувати його на якусь роботу. На Ханя дуже справила враження ввічливість, із якою юнак написав цього листа, а також його скромні висловлювання.

Ця молода людина була не хто інший як Лі Бо, який згодом став найвидатнішим поетом в історії Китаю.

Молодий Лі Бо закінчив свого листа наступними словами: «Боюся, мої літературні здібності — це дитячі забавки і можуть не відповідати вашим вимогам». Тобто Лі Бо мав на увазі, що його літературна майстерність надто слабка, аби Хань зволив прочитати його твори.

Проте Лі Бо продовжив свою творчість і написав понад тисячу чудових віршів, які принесли йому визнання. Він став найвидатнішим поетом в історії Китаю. У віршах Лі Бо розповідав про свою глибоку пристрасть до природи, радощів дружби, свої причини випивати і про глибокий смуток у його серці.

У більшості віршів Лі Бо людство зображено як самотнє, таке, що загубилося і тужить за своїм зв'язком із Небом. За легендою, поет помер у віці 63 років, коли потягнувся зі свого човна, щоб обійняти відображення місяця у ріці.

Розповідь про скромність молодого Лі Бо була включена до біографії Хань Чаоцзуна в «Новій книзі Тан» (1).

Хоча ця фраза і була вже використана раніше, в «Історії Північних династій» (2), слова «дитячі забавки» або 雕蟲小技 (diāo chóng xiǎo jì), які використав молодий Лі Бо у своєму листі до Ханя, із часом перетворилися на ідіому. Буквально цей вираз перекладається як «марне вміння вирізати/гравірувати зображення комах». Ця ідіома використовується для позначення любительських літературних статей або для опису низької техніки чи жалюгідних навичок у літературі чи в чомусь іншому.

Примітка:

1. «Нова книга Тан», також відома як «Нова історія династії Тан», — офіційна історична робота, яка включена до «Двадцяти чотирьох історій». Вона охоплює історію династії Тан (618—907) і складається із десяти томів і 225 розділів, які були складені вченими династії Сун (960—1279).

2. «Історія Північних династій» — історична робота, яка теж включена до «Двадцяти чотирьох історій». Вона охоплює період 386—618 років. Її склав учений Лі Яньшоу (570—628), і вона складається зі 100 томів.


Читайте також:
Культура стародавнього Китаю: Бути втіленням справедливості і безкорисливості — ідіома 66
Культура Китаю: Підслуховувати на дорогах і розповідати на стежинах — ідіома 65
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...