• За даними міжнародного дослідження, Інтернет у Китаї зазнає найобширнішої цензури

  • Середа, 23 травня 2007 року
 

Як свідчать дані міжнародного дослідження, інтернет в Китаї зазнає найширшої державної цензури.

Під час роботи над проектом OpenNet Initiative (ONI), організованої групами з Кембріджського університету, Гарвардської школи правознавства, Оксфордського університету і Університету Торонто, виявилося, що уряди 25 країн із 41, що стали об'єктами моніторингу, блокують або фільтрують зміст сайтів інтернету.

Це значне збільшення, відзначають дослідники, в порівнянні з декількома країнами, у яких Інтернет зазнавав цензури в 2002 році. "За п'ять років кількість держав, що практикують фільтрацію мережі, збільшилося з двох до 25", - наводить Бі-Бі-Сі слова Джона Палфрі (John Palfrey), професора і виконавчого директора центру «Berkman Center for Internet and Society» Гарвардської школи правознавства. Він також додав, що спостерігається збільшення масштабів, об'єму і витонченості цензури в Інтернеті. Згідно з висновком дослідників, в основі мережевої цензури лежать три основних приводи: політика влади, міркування безпеки і соціальні норми.

За даними OpenNet Initiative, Іран, Китай і Саудівська Аравія не тільки фільтрують широкий спектр тем, але забороняють і великий обсяг матеріалів, що належать до цих тем. Країни, які займаються по суті політично мотивованими заборонами, включають Мьянму, Китай, Сірію, Туніс і В'єтнам.  Корейське видання «Digital Chosunilbo» нагадує, що відповідно до вимог китайського уряду компанія Google цензурує пошук за такими словами, як Tibet, independence, Tiananmen Square, Falun Gong і democracy (Тибет, незалежність; площа Тяньаньмень, Фалуньгун і демократія).

У лютому в штаб-квартирі Google в Силіконовій долині пройшли бурхливі акції протесту - пікети з плакатами "Google! Don't be Evil" («Google! Не заподіюй Зла»), що обігравали корпоративний девіз компанії «Don't be evil». Проте, незважаючи на запеклі протести, Google виправдовує самоцензуру необхідністю підкорятися ухвалам влади КНР, щоб продовжувати бізнес у країні.

Як відзначає Бі-Бі-Сі, Пекін звів "велику віртуальну китайську стіну", яка обмежує з Китаю доступ до багатьох іноземних інтернет-сайтів. Не дивуйтеся, якщо ви побачите на екрані комп'ютера повідомлення "Error 404" після того, як спробуєте зайти на сайти новин ВВС, Reuters, CNN та інших інформаційних служб.

Якщо проглядання матеріалів порталу не санкціоноване китайським урядом, швидше за все, результатом пошуку новин в інтернеті стане повідомлення "сторінка не знайдена". Згідно з результатами дослідження, проведеного ученими Гарвардської школи правознавства Джонатаном Зіттрейном і Бенджаміном Едельманом, режим фільтрації інтернет-контенту, що вживається у Китаї, є найвитонченішим у світі.

Організатори дослідження відзначають, що кіберпростір став ареною стратегічної конкуренції між державами, а також між владою і простими громадянами. За їх словами, стурбованість також викликає той факт, що "фільтрація мережі майже завжди проводиться таємно, і громадяни не в змозі отримати від своєї влади відповіді на питання про те, як вона здійснюється і що саме фільтрується".

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...