• «Східна Венеція»

  • Вівторок, 16 лютого 2010 року

Поволі плине час у Кампонг Йер

Отримавши дозвіл султана, і заплативши всього 2500 брунейських доларів за будинок плюс 2000 за човен, щоб добиратися до суші, ви можете стати мешканцем загадкового села на воді. Проте європейці вважають за краще місто.

У самій, мабуть, загадковій країні Брунеї процвітає не менш загадкове село на воді під назвою Кампонг Йер. 30 000 чоловік живуть у дерев'яних будиночках на палях.

Загадка починається тоді, коли входиш до старого будинку, що здається бідною халупою, а потрапляєш мало не до палацу. Просторі кімнати з колонами та арками наповнені цілком престижними меблями та побутовою технікою. У сучасний інтер'єр господині вносять свій особливий традиційний стиль - білі стіни прикрашені квітковою гірляндою і східними орнаментами. Обов'язково у кожному будинку присутні портрети султана Брунея та двох його дружин.

 

У дворах - квіти і маленькі дерева в керамічних горщиках. Кішки ніжаться на сонечку. Чути писк курчат і помірне кудкудакання курей. У повітрі витає аромат смаженої риби і креветок. Слабкі дахи усіяні супутниковими антенами, немов гніздами.

 

Будинки з'єднані вузькими дерев'яними містками, десь з поручнями, а десь і без - дух захоплює, коли йдеш по тендітному на вигляд довгому містку. Внизу річка, до найближчого будинку пристойна відстань. Але місцеві спритно і швидко переміщаються по рідному селі, а щоб потрапити на протилежний берег, користуються моторними човнами або водними таксі. Зі сходом сонця відкриваються один за одним нижні люки в будинках, звідки по сходах спускаються люди, вони сідають у хитні на воді човни - і незабаром шум мотора порушує вранішню тишу «Східної Венеції».

Вже понад 1300 років існує Кампонг Йер. Її мешканці не поспішають переселятися в сучасні багатоповерхові будинки. Навіть незважаючи на те, що Бруней - одна з найбільш благополучних країн (уряд Брунею не стягує податків зі своїх громадян, але забезпечує усіма соціальними потребами), люди залишаються вірними домівкам на мангрових палях. Двері не закривають на замок і тут завжди раді гостям. Моральність на високому рівні. «Грабежі і насильства не в нашому характері», - пояснюють місцеві жителі.

Іноземцю придбати житло в цьому селі не так просто. У Брунеї іноземець без дозволу Султана не може ні жити, ні працювати, ні житло купити. У середньому, типовий будинок з шести кімнат коштує 2500 брунейських доларів. На додаток до покупки такого будинку обов'язково доведеться придбати моторний човен, щоб добиратися з дому на суходіл. Це ще 1500-2000 брунейських доларів.

 

Але навіть якщо Султан і дозволить іноземцю придбати житло, думаю, останній вважатиме за краще купити що-небудь підходяще в самому місті. Приїжджі європейського походження в цьому селі не живуть. Ймовірно, через те, що каналізації немає, всі відходи скидаються без сорому прямо у воду. З'їдає все сміття певний вид риб, який у достатку живе в місцевій річці.

Типова архітектура Кампонг Йер пристосована до тропічного клімату. Життя на річці дозволяє насолоджуватися прохолодою, мати доступ до води, можливість рибалити, а головне - весь підручний матеріал для будівництва поруч. Пальм і мангрових дерев, що підходять для спорудження типових будинків на палях, уздовж річки росте безліч.

Століття стоїть на річці Бруней стародавнє село. Брунейці поважають традиції своїх предків. Темною тропічною ніччю пливуть по воді, наче старовинні ліхтарики, відбиття світла численних вікон. А зі сходом сонця, під гарний спів муедзина, світанок забарвлює річку і село в ніжно-рожеві тони. Поволі тече час, в унісон спокійній річці Бруней.

Катерина Кравцова. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...