• Дикі тюльпани - коштовні камені степу

  • Неділя, 20 травня 2007 року

Просторі степи Центральної Азії - батьківщина диких тюльпанів. Це знак настання весни, яка приходить навіть на сухі степові ландшафти. Вони служать символом життя і родючості для жителів степів - кочових племен.

Дикі види цієї квітки є предками наших декоративних тюльпанів. Подібно до різнобарвного коштовного каміння вони сяють в пустому степу, їх вигляд дарує людям надію на дощове літо і краще життя. Для кочівників відхід суворої зими  - це привід для свята. Традиційні танці й пісні оповідають історії про життя в безкрайньому степу, вічно блакитному небі, матері-землі; про людей, тварин, любов і страждання, патріотизм і світ їхніх  богів.

Життя в найбільшій степовій області - Казахстані



Казахстан розташований у Середній Азії і за розміром перевищує Німеччину майже у вісім разів. За розміром площі він знаходиться  на дев'ятому місці в світі. Його ландшафт дуже різноманітний: на заході розташоване Каспійське море і область Волги, на східному кордоні з Китаєм і Монголією - Алтайські гори. На півдні Казахстану знаходяться гірський хребет Тяньшань, Аральське море і пустеля Кизилкум, а на півночі країна тягнеться до Західносибірської низовини.    

      

Понад половину площі Казахстану займають пустелі та напівпустелі, приблизно третина - степи, найбільша степова область у світі. Протягом сторіч люди, тварини і рослини пристосовувалися до цих суворих природних умов. Життя проходить між двома крайніми протилежностями: лютий мороз взимку і спека  влітку, коли майже немає дощів. Просторі пасовища служать казахським кочівникам як життєвий простір для їхніх коней, верблюдів і овець. У радянські часи за допомогою законів кочівників спробували примусити до осілого способу життя, що викликало опір з їхнього боку. Тому багато хто вирушив із своїми табунами в сусідні країни. Сьогодні в степах Казахстану лише небагато людей зберігають традиційний устрій життя своїх предків. 



Барвистий килим з квітів

Сніжний покрив захищає рослинність взимку від морозу. Коли навесні перші сонячні промені розтоплюють сніг, цибулини весняних квітів, що перезимували, пускають паростки. Використовуючи запас поживних речовин, і знаходячись в сприятливих весняних умовах, коли вистачає тепла і вологи, вони швидко ростуть і розцвітають.  В результаті в період з квітня по травень степ стає схожим на яскравий квітучий килим.  Мільйони дикорослих тюльпанів розпускаються одночасно з іншими цибулинними квітами, такими як лілії, гіацинти, іриси і касатики. Найбільш дорогоцінною перлиною в морі квітів є - тюльпан Шренка, який в Казахстані занесений у Червону книгу, як рослина, що охороняється. Барвиста різноманітність квітів зберігається лише короткий період.    

      



Степові бабаки і дикі коні

Після 7-місячної сплячки степові  бабаки знову беруться за свої земляні роботи. Вони служать головною здобиччю для орлів. Колись широкими казахськими степами мчали величезні табуни диких коней і антилоп. Сьогодні дикі коні мешкають лише в Монголії, а численні у минулому антилопи сайга стали рідкістю.

На початку 50-х років під час радянської компанії освоєння нової цілини мільйони гектарів невинних родючих земель за вказівкою комуністичного уряду з Москви були пущені під ріллю. В результаті озеро Тенгиз опинилося посеред області інтенсивного землеробства.  Солоні та прісні водоймища дають можливість відпочинку для багатьох перелітних птахів під час міграції в інші райони. Проте, багата фауна може зберегтися лише під захистом степових пасовищ. Поки що численні степові бабаки, ласки, лисиці, вовки, степові чайки, пелікани, рожеві фламінго, а також різноманітні види рослин, зокрема  обрамляючі береги очеретяні чагарники, зберігають природну рівновагу в культурному ландшафті, що охороняється у цій країні.

Христина Геклер. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...