• Люди довго жили пліч-о-пліч із неандертальцями?

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Вівторок, 15 березня 2016 року

Люди та неандертальці жили поруч — свідчить нещодавня знахідка людського черепу, вік якого 55 тисяч років. Виявили його в сучасному Ізраїлі — в тому ж регіоні, який, як відомо, в ті часи населяли і неандертальці. До того ж, за словами вчених, пралюди та неандертальці могли схрещуватись, про що говорить присутність невеликого відсотку генів неандертальців у сучасних людей.

Сучасна прийнята теорія розселення людства говорить про те, що людина розумна виникла в Африці 200 тисяч років тому, а звідти розселилася по всьому світу, витіснивши неандертальців. Причому, як показують скам’янілості, процес розселення у бік Європи розпочався ще 100 тисяч років тому. Але генетичні дослідження показали, що сучасні люди походять від тієї групи, яка вийшла з Африки 70 тисяч років тому. Недосконалу теорію розселення намагаються уточнити вчені.

Дослідник Ісраель Хершковіц говорить, що череп, знайдений в Манот, спростовує 2 популярні теорії щодо походження людей. Перша — це що всі сучасні популяції людей пов’язані з виходом із Африки давніх людей 100 тисяч років тому. Друга — що перші давні люди у Європі доби верхнього палеоліту схрещувались із неандертальцями на Європейському континенті.

Натомість, за словами професора Хершковіца, знайдений в печері Манот 55-тисячолітній людський череп говорить про те, що сучасні люди зустрілися і схрещувались із неандертальцями в Ізраїлі, що позначилось на генах сучасних людей. А вийшли вони все ж із Африки, але не 100, а 70 тисяч років тому.

«Згідно з нашим дослідженням черепа, який поєднує в собі як архаїчні, так і сучасні характеристики, це було єдине місце, де неандертальці та анатомічно сучасні люди жили пліч-о-пліч протягом довгого періоду часу, — написано у дослідженні. — Коли люди Манот прийшли до Ізраїлю, вони зіткнулись із процвітаючою популяцією неандертальців, із якими вони, вірогідно, мали підтримувати контакти, обмінювались знаряддями праці та схрещувались».

Враховуючи те, що в Європі тоді тільки підходила до кінця Льодовикова доба, її суворий клімат був непривабливим для людей того часу, і на території Ізраїлю — або загалом у регіоні Левант — вони затримались довше. Спочатку вони перейшли до Азії і тільки 45 тисяч років тому, згідно із даними дослідників, — до Європи.

Загалом, згідно із сучасними дослідженнями, неандертальці жили від близько 250 до 24 тисячі років тому, мали свою мову, займались збиральництвом і мисливством, вели господарство, мали музичні інструменти тощо. Їхній зв’язок із людиною розумною досі не встановлений, але припускається, що неандертальці вимерли, коли не витримали конкуренції з боку людей.


Читайте також:
Неандертальці, на відміну від звірів, мали обряд поховання
Колесо духів: загадкова прадавня пам'ятка
Печерні малюнки: в яких країнах їх можна побачити?
Як зменшення агресивності за тисячоліття змінило обличчя людей?

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...