ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Уряд Угорщини оголосив збільшення корпоративних внесків і обмеження фінансування ЗМІ

Велика Епоха
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан (president.gov.ua)

У понеділок уряд Угорщини виклав план дій, який він назвав «антивоєнним», звернувшись по допомогу до банків, енергетичних і транснаціональних компаній, а також взявши під приціл іноземне фінансування ЗМІ, які він звинувачує в підтримці війни в Україні, пише Reuters.

Гергелі Гуляш, глава адміністрації прем'єр-міністра Віктора Орбана, заявив, що уряд домагатиметься від банків, енергетичних компаній і транснаціональних корпорацій, які отримують додатковий прибуток в умовах «воєнного часу», внесків до «оборонного фонду».

Він не уточнив, на що будуть витрачені ці гроші. Уряд уже вводив податки з великих компаній для поповнення бюджетної скарбниці. Дефіцит бюджету Угорщини значно перевищує ліміти ЄС, складаючи в середньому майже 7% від економічного виробництва за останні чотири роки.

Сплеск інфляції, частково викликаний зростанням цін на паливо через західні санкції щодо російських енергоносіїв у зв'язку з війною РФ в Україні, призвів до збільшення прибутку банків, оскільки центральний банк (поряд з іншими європейськими банками) підвищив процентні ставки, щоб стримати тенденцію.

Зростання цін на електроенергію також збільшило доходи енергетичних компаній.

Виступаючи на брифінгу, Гуляш сказав, що цього року Угорщина збереже наявні податки на прибуток роздрібної торгівлі та транснаціональних компаній, а не скасує їх поступово, як передбачалося раніше. Частина цих податків також піде в «оборонний фонд», сказав він.

Держава також обкладе податком операції банків з іноземною валютою і підвищить комісію за транзакції, сказав він.

Акції OTP знизилися на 2,3% о 12:49 за Гринвічем, випередивши ширший ринок.

Акції енергетичного виробника MOL знизилися на 2,3% о 12:49 за Гринвічем.

MOL, що управляє нафтопереробними заводами в Угорщині, Словаччині та Хорватії, є найбільшим джерелом доходу Угорщини та імпортує більшу частину необхідної їй нафти з Росії трубопроводом «Дружба». Податок на прибуток, запроваджений торік, забрав у MOL майже весь прибуток, отриманий за рахунок дешевшої нафти, що імпортується з Росії.

Гуляш заявив, що уряд перевірить, чи використовують ЗМІ іноземні кошти, і запропонує законодавство, щоб запобігти поширенню того, що він назвав «провоєнною пропагандою».

«Уряд Угорщини залишає за собою право повернути відправнику кошти, використані на провоєнну пропаганду, які ці ЗМІ отримали з-за кордону», — сказав Гергелі Гуляш.

Він додав, що постанова стосуватиметься насамперед фінансування, одержуваного з-за меж ЄС, з яким уряд Орбана неодноразово конфліктував через порушення, на думку ЄС, верховенства закону.

За останнє десятиліття Орбан посилив контроль свого уряду над державними ЗМІ, а також над приватними ЗМІ шляхом зміни власників. Рекламні гроші, що спрямовуються в проурядові видання, також сприяли більш лояльному висвітленню подій у ЗМІ.