ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

США, Британія, Канада звинувачують Росію у змові з метою вплинути на вибори в Молдові

Велика Епоха
Президентка Молдови Мая Санду виступає на пресконференції за підсумками переговорів з державним секретарем США Ентоні Блінкеном у Кишиневі, Молдова, 29 травня 2024 року. (REUTERS/Vladislav Culiomza/File Photo)

У четвер Сполучені Штати, Великобританія і Канада звинуватили Росію в реалізації змови з метою вплинути на результат президентських виборів у Молдові в жовтні і підбурювання до протестів у разі програшу промосковського кандидата, пише Reuters.

Росія працює над загостренням напруженості в суспільстві і розпалюванням негативного сприйняття Заходу і чинної команди прозахідного президента Молдови Майї Санду за допомогою дезінформації та інтернет-пропаганди, йдеться в заяві Державного департаменту США, поширеній у Вашингтоні.

«Ми робимо цей крок, щоб попередити наших демократичних партнерів і союзників про те, що російські суб'єкти здійснюють змову з метою вплинути на результати президентських виборів у Молдові восени 2024 року», – заявили вони.

За їхніми словами, ця змова є частиною більш широких спроб Москви підірвати демократичні вибори, щоб «забезпечити вигідні для Кремля результати».

Загроза особливо актуальна цього року, коли сотні мільйонів виборців у Європі та Північній Америці голосують на національних, регіональних та місцевих виборах, йдеться в заяві.

Посольство Росії у Вашингтоні не відразу відповіло на запит про коментар.

Прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан заявив у соціальній мережі X, що він вдячний за підтримку трьох союзників і пообіцяв, що «спроби Кремля підірвати наш суверенітет і підбурювати до заворушень не матимуть успіху».

Молдова, колишня радянська республіка з населенням 2,5 мільйона осіб, різко засудила вторгнення Росії в сусідню Україну, звинуватила Москву в підготовці змови з метою повалення молдовського уряду і вислала російських дипломатів.

За словами союзників, Росія підтримує кандидатів у президенти Молдови, а невідомі проросійські діячі «активно використовують дезінформацію і пропаганду в Інтернеті, в ефірі і на вулицях для досягнення своїх цілей».

Ці суб'єкти роздмухують критику на адресу Санду та її Партії дії і солідарності з метою підбурювання до протестів і планують поширювати брехню про її особистість і «ймовірні порушення на виборах».

Союзники оприлюднили заяву наступного дня після того, як США запровадили санкції проти Євгенії Гутул, проросійського губернатора молдовського регіону Гагаузія.

Гутул висунуто кримінальні звинувачення у спрямуванні коштів з Росії на фінансування нині забороненої Партії Шора, створеної Іланом Шором, проросійським бізнесменом у вигнанні, засудженим за шахрайство в Молдові.

Вона заперечує ці звинувачення як сфабриковані.  

Під час візиту держсекретаря США Ентоні Блінкена до Кишинева минулого місяця Санду звинуватила Кремль у використанні кримінальних угруповань у Гагаузії для залучення російських грошей для фінансування дестабілізаційних заходів і спроб «підкупу виборців».

У спільній заяві союзники заявили, що поділяють стурбованість Санду тим, що Кремль використовує кримінальні групи для фінансування політичної діяльності.

Вони заявили, що політичне втручання Москви триває вже багато років, і навели як приклад «пряму підтримку», яку співробітники російського державного телеканалу RT надавали Шору.