ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Ідея про те, що Путін, як щур, завжди бореться до кінця — міф, впевнені у Foreign Policy

Велика Епоха
Путін (Getty Images)

Західні чиновники часто цитують відому історію про президента Росії Путіна та щура, щоб передати думку про те, що він ніколи не відступає і особливо небезпечний, коли його заганяють у кут. Однак, на думку американського видання Foreign Policy — це міф.

Як розповів Путін у своїй автобіографії, в дитинстві він ганявся за щуром у багатоквартирному будинку своєї сім'ї і зрештою загнав його в кут. Тоді щур відреагував, напав на молодого Путіна і спробував його вкусити. Цей досвід, за словами Путіна, навчив його тому, що якщо тебе загнали в кут, то "в кожному бою потрібно боротися до кінця" і "потрібно виходити з того, що відступати нема куди".

За словами цитованого джерела, ця переконаність змусила багатьох на Заході побоюватися, що Путін може зробити більш жорстокі та руйнівні кроки, навіть вдатися до хімічної чи ядерної зброї, якщо його спіткає принизлива поразка в Україні.

Президент Франції Еммануель Макрон, прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі, канцлер Німеччини Олаф Шольц і генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг неодноразово заявляли, що Європа хоче "надійних переговорів" та "дипломатичних рішень".

Мало того, Макрон зробив суперечливу заяву, яка викликала хвилю критики на західній політичній сцені: "Ми не маємо принижувати Росію, щоб знайти вихід через дипломатичні рішення".

Однак, на думку Foreign Policy, є одна проблема із припущенням, що Путін ніколи не відступає. Це не так — міфи, які російський президент успішно створив навколо себе, були надто легко проковтнуті багатьма західними політиками. Всупереч поширеній думці, коли Путіну протистоїть сила і рішучість, він часто відступає замість того, щоб відповісти більш рішучими кроками.

Яскравим прикладом цього став листопад 2015 року, коли Туреччина збила російський винищувач Су-24 неподалік свого кордону із Сирією. У той час ширилися побоювання, що це може перерости у прямий конфлікт між Росією та одним із членів НАТО. Натомість реакція Путіна була досить поблажливою.

Кремль запровадив незначні торгові санкції на турецький імпорт та призупинив пакетні тури з Росії до Туреччини. І навіть ці невеликі заходи були скасовані через кілька місяців, після того, як президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган вибачився перед Москвою, нагадує джерело.